GO a Regiontour

Česko láká na bezpečnost i kvalitu služeb

Počet turistů u nás v prvních třech čtvrtletích roku 2018 dosáhl téměř 17 milionů. Řečníci na slavnostním zahájení veletrhů GO a REGIONTOUR se shodli, že za růstem stojí především image České republiky jako bezpečné destinace, ale také rostoucí kvalita služeb v cestovním ruchu. Ocenili také významnou roli veletrhů Go a Regiontour v propagaci turistických možností v regionech.

„Ráda se těchto veletrhů každoročně zúčastňuji. Je to pro mě jedna z nejzásadnějších veletržních akcí, která zahajuje výstavní sezonu a kde se všichni potkáme. Můžeme tady projednat spoustu aktivit nejen ministerstva pro místní rozvoj pro nadcházející sezonu,“ řekla na zahájení veletrhů ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Pochlubila se také aktuálními čísly, která podle ní dokládají, že náš cestovní ruch jde správnou cestou. „Lámeme rekordy, za tři čtvrtletí roku 2018 se u nás ubytovalo necelých 17 milionů turistů a devizové příjmy dosáhly 125 mld. korun,“ vypočítala ministryně. Přibývalo jak domácích, tak zahraničních hostů, jejichž počet byl téměř vyrovnaný. Zahraničních turistů za dané období přijelo 8,2 milionu, přičemž rostl hlavně zájem návštěvníků z východní Asie a Číňané už se dostali do první pětky. "U turistů zjišťujeme zpětnou vazbu a stále častěji slýcháme, že se jim tu líbí a chtějí se vrátit. Dokonce začínají chválit i služby, s čímž jsme měli v minulosti problémy," prozradila Klára Dostálová. K nástrojům, které pomáhají zlepšit vnímání České republiky jako bezpečné destinace s kvalitními službami, patří také nová veletržní expozice agentury CzechTourism. Její atraktivní design si poprvé můžeme prohlédnout právě v Brně a ministryně pozvala všechny k návštěvě.

Pozvánky do expozic nechyběly ani v dalších projevech. Na úvod slavnostního zahájení vystoupila primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková, která všechny přivítala v areálu brněnského výstaviště. „Mezinárodní veletrhy cestovního ruchu GO a REGIONTOUR tradičně otevírají novou turistickou i výstavní sezonu. Každoročně lákají více lidí jak z řad odborníků, tak z laické veřejnosti. Věřím, že letos tomu nebude jinak, a to i vzhledem k zajímavým tématům jako regionální gastronomie, nové technologie v cestovním ruchu nebo aktivní dovolená. Město Brno si uvědomuje význam této akce pro cestovní ruch obecně a především pro cestovní ruch v českých a moravských regionech. Pevně věřím, že budeme dobrým hostitelem a zároveň i přitažlivým vystavovatelem,“ uvedla Markéta Vaňková a popřála účastníkům zahájení, abys v pavilonu získali hodně inspirace nejen pro soukromé cesty a dovolené, ale i pro budoucí propagaci svých regionů.

Jménem regionů na zahájení promluvila předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, která cestovní ruch označila za klíčovou oblast pro rozvoj všech krajů. „Regiony mají důležitou úlohu lákat turisty na své pamětihodnosti a v tom jim mohou pomoci právě veletrhy. Jsem velmi ráda, že se na tomto veletrhu prezentují všechny kraje, některé mají samostatné stánky, jiné spojené, jako například kraje Pardubický a Královéhradecký nebo Olomoucký a Moravskoslezský, a některé se prezentují pod stánkem CzechTourismu,“ informovala Jana Mračková Vildumetzová a zdůraznila, že ve všech krajích se v minulém roce zvýšil počet turistů. Do budoucna je podle ní potřeba  zaměřit se na poskytování kvalitních služeb a řešení problému s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. „Velmi rádi vás všichni přivítáme na stáncích našich krajů a představíme vám naše aktivity, pamětihodnosti a za čím byste k nám mohli přijet,“ pozvala na závěr jménem všech hejtmanů a hejtmanek.

Místopředseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch ve svém projevu vyzdvihl velké zastoupení slovenských regionů a skutečnost, že k sobě naše země přes rozchod stále mají velmi blízko. „Je dobře, že se stále ve větší míře navštěvujeme a objevujeme krásy našich zemí. I prezentace na těchto veletrzích jistě pomůže rozvoji těchto dobrých vztahů mezi občany obou států,“ poznamenal Milan Štěch.

Předseda představenstva společnosti Veletrhy Brno Jiří Oliva připomněl, že letos oslavíme 30 let svobody a možnosti cestovat. „Uplyne 30 let od doby, kdy už nežijeme za ostnatým drátem. Važme si toho a využívejme toho, protože to není samozřejmost, i když to tak někteří už berou. Cestujme a poznávejme jiné země, protože nás to obohatí,“ vyzval přítomné.

Zahájení veletrhů cestovního ruchu se výjimečně zúčastnil také představitel dalšího resortu, ministr kultury Antonín Staněk. „Je to poprvé, kdy Ministerstvo kultury ČR zaštítilo všechny své příspěvkové organizace a připravilo pro vás na stánku jejich kompletní prezentaci,“ vysvětlil na pódiu. Připomněl, že právě památky, ať už hmotné či nehmotné kultury, které mohou být lákadlem, které turistům nabídneme. Loni k těmto českým atrakcím přibyl například modrotisk jako zajímavá technika zpracování látek, kterou se podařilo zapsat na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality z veletrhu

20. 01. 2019 GO a Regiontour S Periscopem nejen do Skandinávie, ale do celého světa

Za pouštní romantikou do Ománu, za ledovci do Kanady, za sopkami na Island a na Nový Zéland, za velehorami do Nepálu a za kláštery do Gruzie. Brněnská cestovní kancelář PERISCOPE Skandinávie vozí turisty do úchvatné přírody a exotických destinací několika kontinentů. Na...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše