Přijďte se v zimě ohřát do podzemí

Návštěva jeskyní je nezapomenutelným zážitkem. Pojí se v něm totiž tajuplnost a krása podzemní přírody s aktivním poznáváním vzniku a vývoje nejstarších období naší planety, prehistorické zvířeny i člověka a jeho kultury. Období mimo hlavní sezónu je tak ideální pro pohodlnou návštěvu podzemních klenotů, jež bývají v létě často vyprodány.
Správa jeskyní České republiky si pro sezonu 2019 připravila celkem čtrnáct zpřístupněných jeskyní. Stojí zato si je všechny zařadit do plánu výletů. Přesvědčíte se, že každá je jiná a že mají svoji neopakovatelnou krásu. Ve všech se přiblížíte nejstarším dějinách Země, dozvíte se o vzniku a vývoji horninových masivů, minerálech i jeskynních vodách. V řadě z nich také o jejich osídlení prehistorickou zvířenou a využívání lidmi

Zimní schůzky s netopýry

Celoročně jsou pro veřejnost otevřeny Bozkovské dolomitové jeskyně, přizpůsobený provoz zimním podmínkám mají jeskyně Mladečské, Javoříčské, Na Pomezí, Zbrašovské aragonitové a Sloupsko-šošůvské. Právě období mimo hlavní sezónu je ideální pro návštěvu Punkevních jeskyní, jež bývají v létě často vyprodány.

„Od soboty 30. března budou návštěvníkům otevřeny také jeskyně, které přes zimu skýtaly klidný domov hibernujícím přísně chráněným netopýrům a vrápencům. Jsou to jeskyně Koněpruské, Chýnovská, Na Turoldu, Balcarka, Kateřinská i jeskyně Sloupsko-šošůvské,“ uvádí hlavní poutače Milan Hladký ze Správy jeskyní ČR.

V jeskyních je živo

Návštěvníkům, kteří už vstřebali všechna poučení, nabízí jeskyně také rozptýlení a zábavu. Odvážlivci mohou absolvovat adrenalinovou cestu Po stopách badatele Nagela do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní nebo méně náročné zimní prohlídky Šošůvských jeskyní s baterkami, stejně jako baterkové pondělní návštěvy jeskyní Koněpruských.

Ani v roce 2019 nebude chybět oblíbený hudební festival Čarovné tóny Macochy ve vybraných jeskyních Moravského krasu či tradiční komorní koncerty v jeskyních Na Špičáku a Chýnovské. Moderní výtvarné umění opět navštíví prostory Zbrašovských aragonitových jeskyní. Poprvé v roce 2019 připraví Správa jeskyní České republiky mimořádné akce na Mezinárodní den jeskyní, který nově vyhlásila ISCA – mezinárodní asociace zpřístupněných jeskyní na den 6. června.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše