GO a Regiontour

Víno opředené tajemstvím a bohatou historii

Češi si ročně dopřejí zhruba dvacet litrů tekutých bobulí. Mezi tradiční vinařské kraje samozřejmě patří slunná jižní Morava. Hojně rozeseté rodinné sklípky nás každoročně zásobují víny nejrůznějších přívlastků či chutí. Tradiční pěstování hroznů a výroba tekutého zlata v Čejkovicích je věcí cti, úcty, nadšení, ale i pýchy z dobře vykonané práce.

Historie vinných sklepů v Čejkovicích se datuje již do první poloviny 13. století a je spojená s příchodem řádu templářských rytířů. Ti zde začali systematicky pěstovat vinnou révu a postavili tvrz, která se stala dominantou obce i kulturním centrem. Místní legenda praví, že rozsáhlé sklepní prostory byly tak vysoké, že jimi mohli projíždět dokonce ozbrojenci na koních. A zastřena tajemstvím je i celková délka chodeb. Údajně prý vedly z Čejkovic až do Skalice. Dnes je zpřístupněno 650 metrů sklepení, kde můžete posedět i ve stylové vinárně.

Malá ne(vinná) ochutnávka

Stánek na brněnském výstavišti vás nadchne nejen bohatou historii a tradicí výroby vína, ale nechá vás nahlédnout i do vinných pokladů. „V roce 1936 bylo v Čejkovicích založeno vinařské družstvo, které si sklepy pronajalo. V současné době naše vinařství spojuje kolem 360 vinařů,“ uvádí novodobou historii Alice Vykydalová z Templářských sklepů Čejkovice.

Vinařství patří mezi špičky ve svém oboru. Již dvakrát, naposledy za rok 2018, získalo ocenění TOP vinařský cíl. A jejich vína se honosí mnoha oceněními, jako jsou například PIWI 2018, Král vín 2018 či Festwine 2018. Na brněnském výstavišti představí ročníky roku 2017 a návštěvníci navíc budou mít jedinečnou příležitost pořídit si archivní skvosty z let 1998, 1999 a 2005.

Komu by přesto malá výstavní ochutnávka nestačila, může si po dohodě domluvit prohlídku sklepů i řízené degustace vedené zkušeným someliérem. „Kromě templářských sklepů můžete v Čejkovicích navštívit domek, v němž vyrůstal T. G. Masaryk,“ dodává Vykydalová.

Templářské rekordy

Templářské sklepy vyrábějí přírodní révové víno – archivní, přívlastkové, ročníkové, barikové, jakostní, slámové a dnes už i raritní ledové. K unikátním sklepním pokladům patří největší a dosud používaný sud v ČR, který pojme přes dvacet tisíc litrů vína, nebo největší vinná láhev u nás s objemem 200 litrů, včetně rekordní vinětou. Obří láhev byla v roce 2013 zapsána do pelhřimovské České knihy rekordů.

Další aktuality z veletrhu

20. 01. 2019 GO a Regiontour S Periscopem nejen do Skandinávie, ale do celého světa

Za pouštní romantikou do Ománu, za ledovci do Kanady, za sopkami na Island a na Nový Zéland, za velehorami do Nepálu a za kláštery do Gruzie. Brněnská cestovní kancelář PERISCOPE Skandinávie vozí turisty do úchvatné přírody a exotických destinací několika kontinentů. Na...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše