Brněnské veletrhy cestovního ruchu i letos nabídnou návštěvníkům nejen tipy, kam vyrazit na dovolenou ať už po Česku, či zahraničí nebo jak trávit volný čas. Třetí lednový týden se na brněnské výstaviště sjedou také cestovatelské osobnosti, které povypráví své zážitky z cest, či kulináři, kteří připraví ochutnávky gastronomických specialit.
Program ale nabídne atraktivní zážitky pro celou rodinu. To ostatně slibuje také stánek města Brna. Ten se letos poprvé spojí s Jihomoravským krajem na prostoru 150 m2. „Turistické oblasti jižní Moravy se zde představí z jiného úhlu, nabídnou netradiční produkty cestovního ruchu a turistické atraktivity,“ uvedla koordinátorka cestovního ruchu z brněnského magistrátu Linda Jelínková.
Tématem společného stánku i roku 2019 je „z jiného úhlu“. Brno tento úhel spatřuje ve vědě, výzkumu, nových technologiích a jejich propojení s uměním i každodenním životem. Pro město je typické, že věda není uzavřena za zdmi vědeckých institucí, naopak je díky různým organizacím přístupná všem. Působí zde významné firmy, které mění svět, a na jeden kilometr čtvereční připadá 282 studentů.
Vědu zábavným způsobem představí Brno také na svém veletržním stánku. Program si připravila třeba Masarykova univerzita, a to v podobě Science Slam, který představí čtyři vědní obory. Po celou dobu veletrhu budou na stánku přítomni zástupci Masarykovy univerzity a budou informovat o akcích, které se uskuteční v roce 2019 u příležitosti stoletého výročí jejího založení.
Rok 2019 se může pyšnit rovnou třemi univerzitními výročími – Masarykova i Mendelova univerzita oslaví sté výročí založení, Vysoké učení technické si připomene výročí sto dvacáté. V pátek se o program postará pracoviště Masarykovy univerzity CEITEC, které předvede pomocí jednoduchého pokusu a za výkladu vědců, jak izolovat DNA. Návštěvníci si navíc budou moci provést analýzu mikrostavu mozku. Po celý den pak budou mít zájemci možnost skládat viry z papíru, uskuteční se hravé vědecké kvízy a pracovníci CEITEC budou informovat o svých aktivitách.
Město představí i svou chloubu – elektronové mikroskopy
Rovněž brněnská zoo se na stánku Brna a jižní Moravy představí tak trochu vědeckou formou. Kreativním způsobem upozorní na ubývání přirozeného prostředí ledních medvědů v Arktidě, a to za pomoci 360stupňového videa z Arktidy a 3D brýlí a také ledové sochy, která bude mizet podobně rychle jako přirozené prostředí ledních medvědů. Dále představí zážitkové, záchranné a vzdělávací programy a poukáže na výrobky Fair Trade.
Chybět nebude ani téma, které je pro Brno unikátní – elektronová mikroskopie, konkrétně pak pozvánka na březnové Dny elektronové mikroskopie. „Brno má mnohaletou tradici ve vývoji a výrobě těchto mikroskopů. Nikde v Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů v tomto oboru. V Brně se aktuálně vyrobí přes 30% světové produkce elektronových mikroskopů. Mimo Českou republiku míří více než 90% těchto přístrojů,“ vysvětlila Lucie Mezníková z oddělení spolupráce a rozvoje města.
Brno ale není (jen) věda, dlouhodobě se pyšní také živým centrem a skvělou gastronomií. Tu budou prezentovat pravidelně se opakující barmanské show, které se budou střídat s ochutnávkami vína Jihomoravského kraje. Gastronomie není jediné téma, ve kterém se bude kraj a město potkávat. Je jím právě onen „jiný úhel“.
Jihomoravský kraj v jeho rámci představí neobjevené destinace a ty známé jinak. „Na moderní pojetí stánku z minulých let, kdy město zaujalo mimo jiné prezentací své barové scény či pocitovou zdí a zejména pak loňským stánkem ve stylu první republiky při příležitosti prezentace Festivalu RE:PUBLIKA, naváže Brno i letos,“ dodala Jelínková.