WOOD-TEC

Perfektní řez v jemném dřevovláknu

Legendární německý výrobce ručních nástrojů Mafell A. G.

Dřevostavby a ekologické materiály se stále více prosazují ve stavebnictví. Jenže jak nařezat takovou izolační dřevovláknovou desku. Pokud byste na tento lisovaný materiál šli s klasickou nekrytou kotoučovou pilou, za pár vteřin okolo vás není vidět a plíce vám rozhodně nepoděkují. S nápadem přišel legendární německý výrobce ručních nástrojů Mafell A.G., založený už v roce 1899. Protože právě dřevovlákno začíná být nejpoužívanějším izolačním materiálem ve většině dřevostaveb, vyvinul unikátní lankovou pilu, která provede precizní řez a zároveň zabrání rozpadání jemného izolantu.

Pila DSS 300 cc je natolik výjimečná, že si právě odnáší cenu WOOD-TEC Award. Letos se odehrál na brněnském veletrhu WOOD-TEC a přihlášeno bylo neočekávaných 34 exponátů. Porotu lanková pila nadchla. „Dá se s ní udělat krásný rovný řez. Ale také se dá pila naklonit dozadu 45 °a do boku 60 °, takže není problém s ní oříznou dřevovlákno třeba kolem šikmé krokve. Umí i kruhové výřezy,“ popsal oceněný nástroj Jiří Odvárka, který má v Mafellu na starosti střední a východní Evropu. Poprvé byl exponát představen na květnovém veletrhu Ligna v Hannoveru. V Brně je zájemci mohou vidět pracovat v pavilonu V na stánku 055.

Lanková pila je určena pro ruční řezání, takže jde o mobilní systém, řemeslník může pracovat přímo na místě. Mafell k pile vyvinul také kompletní výkonný vysavač a stůl na řezání. Právě jednoduché ovládání na stole či na lešení bylo zásadním kritériem pro vývoji. Výrobce použil lehké materiály jako hořčíková slitina a karbon, pomocí kterých bylo možné stáhnout hmotnost nástroje na 8,2 kilogramu.

Říznout je možné do dřevovláknových desek o tloušťce až 300 milimetrů a umožňuje to řezné lanko s 23 články. Mafell vyzdvihuje přesnost řezu, kdy nemají šanci vzniknout studené můstky, které vedou ke kondenzaci vody a tím vniknutí vlhkosti a případnému vzniku plísní.

„Dřevovlákno je materiál budoucnosti, ekologický, biologicky odbouratelný. Ve stavebnictví, zejména v Rakousku a Německu, v případě dřevostaveb je tato izolace hodně používána. A ze strany Mafellu je tato pila první vlaštovkou pro práci s ekologickými materiály,“ dodal Odvárka.

Další aktuality z veletrhu

01. 12. 2017 WOOD-TEC BeA CS představuje nové technologie pro robotizovaná pracoviště

Specializované přístroje německé značky BeA, která má na českém trhu zastoupení od roku 1991, nacházejí široké uplatnění při výrobě čalouněného nábytku, výrobě palet a obalů, dřevostaveb, dřevěných konstrukcí, ale také v automobilovém průmyslu, kde jsou...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše