WOOD-TEC

Zacvaknout desky a jít

Boj o cenu WOOD-TEC Award brněnského veletrhu WOOD-TEC

Se dvěma exponáty šla do boje o cenu WOOD-TEC Award brněnského veletrhu WOOD-TEC slovenská společnost Nobia s.r.o. Přivezla dvě novinky švýcarské legendy Lamello, které je výhradním dovozcem pro Česko a Slovensko. Na stánku 031 v pavilonu V uvidí zájemci opravdu unikátní metodu spojování nejen nábytku, která porotu zaujala a cenu jí udělila.

Takzvaný P-systém funguje – velmi laicky řečeno – jako přezka. Taková, díky které se třeba dítě zapne v kočárku, výletník si připne bederní pás na batohu nebo zabezpečí fotoaparát v taštičce. Zabezpečení je důležité slovo i v případě spojů firmy Lamello, ty totiž zajišťují skvělé „zacvaknutí“ jednotlivých desek k sobě. Kromě toho, že spoj je pevnější, je také vlastně neviditelný. A než zmizí ve dřevě, opravdu jako klasická platová přezka vypadá.

Do desky se pomocí stroje Zeta P2 nebo i CNC stroje vyřízne speciální drážka, do ní se vloží některý z typů spojů, spojení se podpoří trochou lepidla a pak už stačí udělat jen „cvak“ a je to. Kromě klasických spojů do pravého úhlu lze pomocí systému dát bez problémů dohromady také atypické kusy o nejrůznějších úhlech. Nad těmito možnostmi zajásají zejména designéři. „Spoje Clamex, Clamex-Medium, Tenso, Divario a Bisco umožňují úplně novou flexibilitu, zrychlení celého procesu výroby, montáže a přepravy. P-systém šetří hlavně čas a zároveň se s ním docílí vysoké efektivity,“ vysvětluje Andrej Nitsch z Nobilie sídlící v Banské Bystrici. Jak systém funguje, nejlépe uvidíte do pátku v Brně na výstavišti, nebo je možné se podívat na videa systému.

Když šroubuje magnet

Naprosto neviditelný je pak magnetický spoj Invis Mx2, druhý exponát, který Nobilia na Zlatou medaili navrhla. „Jde o spoj s vysokou upínací silou, xkrát rozebratelný bez použití lepidla,“ popisuje Nitsch. Opravdu – do vyhloubených děr se vloží speciální magnetický šroub, který se pak zvenku utáhne pomocí magnetického šroubováku. Výsledkem je naprosto čistý spoj, ničím nerušená konstrukce, která se v případě potřeby dá okamžitě zase rozložit. „Magnetický spoj má široké využití například při montáži interiérů, atypického a designového nábytku, schodů, zábradlí, stěnových prvků a tvarových konstrukčních dílů,“ vypočítává využití Nitsch.

Stránky společnosti: http://www.nobia.sk

Další aktuality z veletrhu

01. 12. 2017 WOOD-TEC BeA CS představuje nové technologie pro robotizovaná pracoviště

Specializované přístroje německé značky BeA, která má na českém trhu zastoupení od roku 1991, nacházejí široké uplatnění při výrobě čalouněného nábytku, výrobě palet a obalů, dřevostaveb, dřevěných konstrukcí, ale také v automobilovém průmyslu, kde jsou...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše