Festival RE:PUBLIKA

Avant Garde, výstava architektury a designu bez předsudků

Avant Garde znamená dívat se dopředu. Ctít pokrok a nenechat se svazovat předsudky. Výstava současného českého designu zpracovává základní témata – lidství, přírodu, kořeny i technologie, tedy jevy, se kterými jsme denně konfrontováni, a zve k interakci s instalacemi předních českých designérů. Projekt Avant Garde je jedním z pilířů monstrozního Festivalu Re:publika, který se odehrává na výstavišti do 17. června.

Design a architektura. Každý den nás obklopují, jsou přirozenou součástí našeho života, ale příliš si to neuvědomujeme. Kdy jste si naposledy prohlédli svůj byt nebo hrnek, ze kterého pijete? Výstava děl našich současných designérů, i toho, co přineslo uplynulé století, vám otevře oči. Užijte si procházku Svobodným městem!

  • nejlepší současný design – instalace pro festival
  • mimořádná díla uplynulého století
  • Maxim Velčovský, Lucie Koldová, Tomáš Svoboda

V současné jednoduché architektuře pavilonu G1 brněnského výstaviště vyrostlo Svobodné město. Skulpturální archiktetura H3T vytvořila základ pro výstavu, která se zabývá naší blízkou budoucností a tím, co může design do této budoucnosti přinést. Výstava přichází s konceptem otevřeného, vlastně provizorního města/struktury, které v sobě obsahuje náměstí s památníkem, chrám i pěší zónu a přitom není žádnou architektonickou studií o budoucnosti. Je rámcem přemýšlení a zážitků.

Do Svobodného města jsou zasazena díla jednotlivých současných designérů a samostatná instalace představuje také mimořádná díla designu posledních 100 let. Výstava, jejímiž kurátory jsou Ondřej Chrobák, Jan Press, Jiří Macek a Jana Zielinski je připravena ve spolupráci s Moravskou galerií a bude doplněna speciálními projekcemi a venkovní instalací Krištofa Kintery.

V rámci doprovodného programu jsou připraveny komentované prohlídky, workshopy pro děti nebo projekce vizuálně zajímavých českých filmů 1918–2018.

A na koho se můžete těšit?

Maxim Velčovský
Renomovaný český designer, který byl v roce 2007 zvolen Designérem roku Cen Czech Grand Design. Umělecký ředitel Lasvitu a vedoucí ateliéru porcelánu na pražské UMPRUM připravil autorskou sochu s vlasteneckou tématikou. Je jí TGM jako velká prolézačka.

Tereza Rozálie Kladošová a Anna Štěpánková
Mladé objevy české designérské scény předstují velké nafukovací věže – rozhledny.

Jan Plecháč a Henry Wielgus
Renomovaní čeští designéři se ve své instalaci zaměřují na orientaci v současném světě – jejich dílo je ztvárněno formou bludiště.

Tadeáš Podracký
Letošní finalista Cen Czech Grand Design připravil volně stojící instalaci – “jednotku svého života”.

Lucie Koldová
Tvorbu designérky Lucie Koldové nelze přehlédnout. Na kontě má řadu prestižních mezinárodních i domácích ocenění a řadu produktů čítajících především svítidla, ale také nábytek, šperky a umělecké objekty. Její Věž patriotů zažehne jiskrou oslavy 100. let České republiky.

Vít Šimek a Štěpán Řehoř (H3T)
Architekti renomovaného českého studia pomocí lešení vytvořili originální architekturu, do níž jsou zasazena díla jednotlivých designérů. Konstrukcí Svobodného města se vyjadřují k budoucnosti v kontextu našich českých kořenů.

Tomáš Svoboda
Multimediální umělec připravil část výstavy nazvanou Archiv kódů, která ponese českou DNA prostřednictvím mimořádných děl designu posledních 100 let.

Tomáš Luňák
Tento režisér ve spolupráci se skupinou ilustrátorů doplnil výstavu projekcemi.

A vizuálně zajímavé české filmy 1918–2018?

Martin Frič Kristian
Gustav Machatý Extase
Martin Frič Pytlákova schovanka
Václav Krčka Stříbrný vítr
Bořivoj Zeman Pyšná princezna
Jidřich Polák Ikárie XB1
Václav Vorlíček Kdo chce zabít Jessie
Jan Němec O slavnosti a hostech
Jaromil Jireš Valerie a týden divů
Jiří Menzel Ostře sledované vlaky
Miloš Forman Hoří má panenko
Kadár-Klos Obchod na korse
František Vláčil Holubice
Věra Chytilová Sedmikrásky
Ondřich Lipský Jáchyme, hoď ho do stroje
Oldřich Lipský Adéla ještě nevečeřela
Jiří Menzel Rozmarné léto
Jiří Menzel Postřižiny
Tomáš Vorel Kouř
Oldřich Lipský Tři veteráni
Břetislav Pojar Potkali se u Kolína
Tomáš Luňák Alois Nebel

Foto: archiv TIC Brno, Pocket Media s.r.o. a Jiří Thýn

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše