Brýle ze zlata i pouzdra ze žraločí kůže. Veletrh OPTA doplní unikátní výstava

Exkurzi do historie brýlí a jejich doplňků nabídne letošní veletrh OPTA. Doprovodná výstava představí v pavilonu B výběr z privátní kolekce Viléma Rudolfa – optika a optometristy, který se dlouhodobě zabývá historií brýlí.

Návštěvníci uvidí brýle, brýlová pouzdra, zvětšovací skla a divadelní kukátka z období od čtrnáctého do devatenáctého století z celého světa. Vystavené budou i unikáty, které žádná jiná podobná kolekce neobsahuje: historické brýle z Číny, brýle z ryzího zlata a stříbra i starodávná pouzdra ze žraločí kůže. Nebudou chybět ani unikátní brýle ze sedmnáctého století nalezené při vykopávkách v Amsterodamu či kopie nejstarších známých brýlí nalezených v klášteře na severu Německa. Podobné artefakty, stejně jako výstava tohoto rozsahu, nebyly nikdy v Česku k vidění.

Výstavou provede formou komentovaných prohlídek sám autor a majitel kolekce, který jednotlivé exempláře propojí s příběhy, které se k nim vážou. Prohlídky se uskuteční v pátek v 17 hodin a v sobotu v 10, 13 a 16 hodin.

Na výstavu naváže i přednáška Haberlanda o optice před vynálezem brýlí, která se uskuteční v sobotu 14. března od 11 hodin.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše