ProDítě

Dětských skupin je u nás už přes tisíc, z toho padesát firemních

Dětská skupina jako alternativa přetížených školek je stále žádanější. Jak na zřízení dětské skupiny i jak pro dítě vybrat tu správnou, na veletrhu ProDítě informuje stánek Ministerstva práce a sociálních věcí.

Dětské skupiny u nás fungují už pět let a podle Ministerstva práce a sociálních věcí bylo jejich uzákonění správným krokem, který usnadnil návrat do práce desítkám tisíc rodičů. „Maminky často chtějí brzy zpět do práce, ale v mateřské školce nenajdou místo nebo je jejich dítě příliš malé. Pak je řešením dětská skupina,“ řekla na veletržní přednášce Lenka Tiefenbachová, metodička projektu podpory implementace dětských skupin. Tyto skupiny totiž přijímají děti už od 1 roku. Mohou tam chodit i šestiletí předškoláci, ale ideálně je navštěvují děti od 1 do 3 let, které pak pokračují v mateřské škole. „Maximálně může být v dětské skupině 24 dětí, ale většinou je jich do 12 a menší kolektiv usnadňuje začlenění dětí ze znevýhodněných skupin,“ uvedla metodička. Výhodou je podle ní také vyšší počet pečujících osob; při počtu 7 a více dětí musí být pečovatelé nejméně dva, a pokud je některé dítě mladší dvou let, tak tři. Další požadavky na prostor, hygienické podmínky, požární bezpečnost a podobně přesně definuje zákon z roku 2014, který provozování dětských skupin v domácím prostředí v podstatě vylučuje. S rodinným prostředím se počítá pouze u mikrojeslí, kterých je dnes v České republice přibližně stovka a pečují maximálně o čtyři děti ve věku od 6 měsíců do 3 let.

Dětských skupin je u nás už asi tisíc, jejich seznam je k dispozici na www.dsmpsv.cz. Otevřít si je mohou lidé se stanoveným pedagogickým, zdravotnickým nebo sociologickým vzděláním, nebo stačí absolvovat rekvalifikační kurz chůvy. V době nedostatku pracovníků začaly dětské skupiny otevírat i zaměstnavatelé, kteří tak chtějí pomoci maminkám s návrtem do práce. „Dětská skupiny je výborný zaměstnanecký benefit, zřizují je i nemocnice nebo úřady. Na Ministerstvu práce a sociálních věcí fungují už tři a čtvrtá se bude zřizovat,“ informovala Lenka Tiefenbachová. Upozornila také na výhodu sdílených míst, kdy jedno dítě přichází třeba na dopoledne a druhé na odpoledne. V dětské skupině tak je zapsáno například 20 dětí, ale zaplněných míst je maximálně 12.

Informace o všem kolem dětských skupin získají návštěvníci veletrhu ProDítě na stánku Ministerstva práce a sociálních věcí, kde se mohou poradit přímo s odborníky. Zjistí tam, co všechno k založení skupiny potřebují, ale i rady pro případ, že pro své dítě hledají vhodnou dětskou skupinu. Na stránkách www.dsmpsv.cz rodiče najdou seznam dětských skupin, které úspěšně prošly auditem a získaly značku kvality. Ta dokládá, že skupina nabízí i něco navíc nad rámec zákona.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše