Festival Janáček Brno získal prestižní The International Opera Awards. Pódiem mu byl i pavilon P

Festival Janáček Brno obdržel jako první v ČR prestižní ocenění The International Opera Awards – za nejlepší festival minulého roku. „Je to pro nás operní Oscar a věříme, že pro celou Českou republiku je to významný kulturní počin,“ uvedli Martin Glaser s Jiřím Heřmanem, kteří cenu převzali. Další trofej získalo i zpracování díla Z mrtvého domu Velšskou národní operou, které bylo součástí brněnského festivalu a publikum jej mohlo vidět v pavilonu P brněnského výstaviště.

Festival Janáček Brno obdržel jako první v České republice prestižní ocenění The International Opera Awards – za nejlepší festival minulého roku. Uspěl v konkurenci festivalů Ruhrtriennale nebo Opera Holland Park. Cenu v Londýně na slavnostním galavečeru 29. dubna 2019 převzali ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser a šéf Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman. Mezi dalšími oceněnými byla například Opera Vlaanderen (operní divadlo roku) nebo londýnská Covent Garden (inscenace roku).

„Národní divadlo Brno se tím se svým festivalem dostává do společnosti těch nejlepších umělců a souborů z celého operního světa. Po pouhých 6 ročnících festivalu je to až neuvěřitelný úspěch,“ řekl Martin Glaser, ředitel NdB. Šestý ročník Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018, který se konal od 17. listopadu do 5. prosince, byl rekordní rovněž diváckou účastí (13 278 platících diváků z více než 30 zemí světa, což představuje více než 95% průměrnou návštěvnost).

„Je to pro nás operní Oscar a věříme, že pro celou Českou republiku je to významný kulturní počin a že jsme do světa vyslali signál, že dílo Leoše Janáčka žije, a to nejenom v zahraničí, ale i v Čechách,“ uvedli Martin Glaser s Jiřím Heřmanem, kteří cenu převzali.

The International Opera Awards vznikla v roce 2012 s cílem podporovat výjimečné počiny a umělce na poli operního umění na celém světě. Mezi patrony organizace patří osobnosti, jako jsou Sir Thomas Allen, Janet Baker či Mirella Freni. Každý rok porota složená z předních odborníků vybírá ceny v osmnácti kategoriích zahrnující jak jednotlivé umělecké výkony, tak např. nejlepší inscenace, světovou premiéru, orchestr či operní soubor.

Festival Janáček Brno 2020 se bude konat v termínu 28. 9. – 16. 10. 2020. Festival slavnostně zahájí premiéra nové inscenace opery Osud Leoše Janáčka. Program festivalu Janáček Brno 2020 bude zveřejněn v termínu 1. 12. 2019 při příležitosti preview koncertu špičkového souboru Pavel Haas Quartet v divadle Reduta v Brně. Od prosince letošního roku bude zahájen rovněž předprodej vstupenek na festival.

„Abychom zkrátili příznivcům našeho bienále čekání, připravili jsme již v tomto roce sérii preview akcí a koncertů, které se v Brně na podzim odehrají. V říjnu to bude naše výborná produkce Janáčkovy Její pastorkyně, kterou budeme přenášet pomocí platformy Opera Vision do celého světa. V listopadu se návštěvníci mohou těšit na slavnostní první recitál na originálu zrestaurovaného Janáčkova klavíru Ehrbar v Památníku Leoše Janáčka a další atraktivní koncerty,“ doplnil Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB.

Informace o festivalu Janáček Brno 2020 a preview koncertech budou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.janacek-brno.cz

Zdroj: NdB

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše