GO a Regiontour

GO a Regiontour 2020 jako festival cestovatelských zážitků

Nová podoba veletrhů cestovního ruchu se osvědčila a oslovila více zájemců – profesionálů v cestovním ruchu i fanoušků cestování. Podařilo se zajistit odbornější program prvního dne, veřejnost naopak dorazila v dalších dnech, kdy se otevřel i nový gurmánský festival GO to FoodPark. Premiéru měl také Festival pěti kontinentů a velkým lákadlem byly živé pozvánky do českých a moravských regionů. Dalším oživením byl přesun 23. ročníku festivalu filmů, fotografií a knih o cestování GO KAMERA 2020 přímo do centra veletržního dění – pavilonu P. Tradiční start nové turistické sezony na brněnském výstavišti přivítal více než 30 tisíc návštěvníků. Podle předběžných odhadů došlo k navýšení návštěvnosti o 10 %. Veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour 2020 se zúčastnilo 822 vystavujících firem z 27 zemí.

Český cestovní ruch zažívá obrovský rozvoj. Podle předběžných odhadů se u nás v roce 2019 ubytovalo už 22 milionů turistů. Sílily jak příliv návštěvníků ze zahraničí, tak domácí turistika. Příznivá ekonomická situace se projevila také rostoucí chutí Čechů objevovat krásy cizích zemí včetně těch exotických a velmi vzdálených. Asociace cestovních kanceláří ČR odhadla, že si Češi loni koupili zájezdy v hodnotě asi 31 miliard korun, což znamená meziroční navýšení prodejů zájezdů českých cestovních kanceláří skoro o pětinu. Růst prodeje odrážel také stoupající poptávku po vyšší kvalitě služeb a atraktivnějších destinacích.

Velká touha po cestovatelských zážitcích byla znát i na veletrzích GO a Regiontour 2020. „Cestovní ruch je důležitým odvětvím ekonomiky. Jistě potřebuje prezentaci destinací a nabízených služeb včetně živé prezentace na veletrhu. GO a Regiontour to dokazuje,“ sdělil Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno. Pořadatelé letos posílili festivalový charakter veletrhů tak, aby byly zábavnější, pestřejší a návštěvníci si z nich spíš než katalogy odnesli autentické zážitky. Veletrh GO nově získal podobu Festivalu pěti kontinentů a ukázal krásy cestování do různých koutů planety. Vystavovatelé ocenili vyšší návštěvnost i lepší strukturu návštěvníků.

Velmi se osvědčil koncept partnerské země. V letošním roce se jí stalo Thajsko, které prezentovalo celou šíři své turistické nabídky včetně živých ukázek thajského boxu, tanečnic, masáží nebo kuchyně. Je pro nás velká čest být partnerskou zemí na veletrhu, který je největší prezentací cestovního ruchu v České republice. Pro návštěvníky je to velká příležitost dozvědět se něco více o Thajsku včetně jeho fantastických alternativních destinací. Věřím, že to dále posílí spolupráci našich zemí v oblasti turismu,“ řekla Ureerat Chareontoh, velvyslankyně Thajska v České republice.

Mimořádný byl letošní zájem ze strany zahraničních centrál cestovního ruchu. Návštěvníci tak mohli „z první ruky“ získat informace o cestování do Dominikánské republiky, Tanzanie, Indonésie, Maďarska, Bulharska, Švýcarska, Slovenska, Slovinska či na Kubu.

Spoustu tipů pro dovolenou doma přinesl veletrh Regiontour, kterého se zúčastnila většina našich krajů a řada turistických oblastí, měst, ale i poskytovatelů služeb v cestovním ruchu a turistických cílů. Na aktivní formy turistiky se zaměřily sekce Dovolená na vodě, Dovolená v karavanu a Dovolená na kole, nechyběla ani oblíbená testovací dráha pro elektrokola. Na cesty za chuťovými zážitky pozval tradiční gastronomický festival RegFoodFest s ochutnávkami a prodejem oceněných regionálních potravin i krajových specialit. Rozsáhlá byla letošní vinařská sekce a prezentovaly se i desítky lokálních pivovarů.

Význam brněnských veletrhů cestovního ruchu podtrhlo slavnostní zahájení s účastí místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, ministra kultury Lubomíra Zaorálka, poslanců a senátorů Parlamentu ČR, šesti hejtmanů a hejtmanek, velvyslankyně Thajska Ureerat Chareontoh, viceguvernéra Thajské turistické centrály pro marketing a komunikaci Tanese Petsuwana a dalších osobností.

Na veletrhu byly vyhlášeny výsledky Velké ceny cestovního ruchu 2019/2020, která zviditelňuje výjimečné a vysoce kvalitní počiny v oblasti cestovního ruchu. Odehrály se zde soutěže mladých odborníků v cestovním ruchu PROFI GO a PROFI GO – turistický produkt. Odborný doprovodný program se zaměřil na trendy v cestovním ruchu a využití moderních technologií, uskutečnila se například konference Travelevolution – destinační management 21. století a mezinárodní konference na aktuální téma overtourism.

Novinkou doprovodného programu pro veřejnost byly workshopy zaměřené třeba na ultralight cestování, fotografování mobilem nebo digidetox na dovolené. Na pódiu se po celou dobu konal program složený z vystoupení a prezentací, které lákaly k novým zážitkům a návštěvám různých destinací. O svých zkušenostech povyprávěli třeba známí cestovatelé Dan Přibáň a Tomáš Poláček.       

Úspěšnou premiéru měl gastronomický festival GO to FoodPark, největší setkání svého druhu v Brně. Na tři dny od pátku do neděle pavilon F provoněly speciality regionální kuchyně i mezinárodní gastronomie, které přilákaly spoustu nových návštěvníků. Celkem se do festivalu zapojilo přes 60 podniků a prodejců. Prodalo se přes 22 000 porcí jídla, více než 800 litrů piva a 600 lahví vína. Nechyběly ani podniky, které doporučuje gastronomický průvodce 365 Gastromapa Lukáše Hejlíka. Právě Lukáš Hejlík a jeho Gastrokroužek byli hlavními hosty festivalu GO to FoodPark. Součástí nového projektu se staly i souboj ve vaření, potravinový trh, food knihkupectví a show maxijedlíka Jaroslava Němce.          

Hlavním tématem festivalu GO Kamera byly cestovatelské legendy Jiří Hanzelka a loni stoletý Miroslav Zikmund. Návštěvníci si tak poprvé v historii mohli na jednom místě prohlédnout obě Tatrovky, s nimiž H+Z absolvovali cesty kolem světa. Největší cestovatelský maraton v České a Slovenské republice přivítal během čtyř dnů několik desítek zajímavých osobností, mezi nimi třeba režiséry Václava Marhoula a Igora Chauna, herečky Jitku Čvančarovou a Janu Paulovou, horolezce Radka Jaroše a Dinu Štěrbovou, lékaře Tomáše Šebka nebo mistra světa v lyžování Martina Koukala. Hlavní hvězdou byl rakouský horolezec Peter Habeler.

Letošní veletrhy cestovního ruchu doplnila komunikační kampaň v podobě online soutěže #ZaSedmero. Celkem se zapojilo 223 lidí, kteří poslali 252 cestovatelských příběhů. Výhercem se stal Přemysl Luljak s fotografií „Kdesi v Pyrenejích“.

Řekli o veletrhu

Milan Štěch, místopředseda Senátu Parlamentu ČR

Cestovní ruch neustále zvyšuje svůj podíl na našem HDP. Svědčí to o tom, že naší zemi se daří, a odráží to i kupní sílu občanů.

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

Jsem moc ráda, že veletrhy GO a Regiontour jsou vždycky ty první, které otevírají veletržní sezonu. Mám tady mnoho partnerů a vždycky je to příjemné setkání, ať už na stáncích krajů nebo jednotlivých aktérů v oblasti cestovního ruchu. Nechť je rok 2020 opět úspěšným a máme se na co těšit z pohledu turistických zájmů, atrakcí a zážitků.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury

V naší zemi se na muzea, hrady, zámky a další kulturní památky valí skoro turistická lavina. Tyto návštěvy dramaticky rostou po celém světě, muzea se rozvíjí neuvěřitelně dynamicky. Je to obrovský trend, a proto jsem rád, že spolu s dvaceti příspěvkovými organizacemi vystavujeme na veletrzích cestovního ruchu.

Jaroslava Pokorná Jermanová, místopředsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Středočeského kraje

Chci poděkovat brněnskému výstavišti za to, že tuto akci pravidelně pořádá, protože kraje tady mají možnost představit všechno, co mohou turistům nabídnout. Sluší se poděkovat také profesním sdružením, asociacím cestovních kanceláří a Fóru cestovního ruchu. Doufám, že návštěvníci nejenom z řad odborné veřejnosti, ale i potenciální turisté zde najdou to, co hledají.

Petr Hýbler, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje

Na veletrhu Regiontour máme možnost pokračovat v loni nastartované komunikační kampani, která ukazuje jižní Moravu z jiného úhlu a zve návštěvníky do méně známých lokalit. Je to dobrá cesta, už loni se ukázalo, že nejexponovanější destinace někdy pocítily lehký úbytek turistů, naopak méně známé nárůst. Předběžná číslo hovoří o desetiprocentním navýšení celkového počtu turistů v Jihomoravském kraji, což považujeme za úspěch.

Petr Hladík, náměstek primátorky města Brna

GO a Regiontour jsou veletrhy, kde se tradičně potkává celé Česko a také partnerská města a regiony, aby vzájemně sdílely zkušenosti s rozvojem cestovního ruchu a inspirovaly se ve způsobech oslovování návštěvníků. Přál bych si, aby Česká republika dokázala zůstat na špici v kvalitě nabídky a zároveň se podařilo nezahltit naše města a regiony turisty, které k nám lákat nechceme.

Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism

Všichni víme, že do České republiky jezdí hodně turistů ze zahraničí a většina z nich je v Praze. Naším úkolem je dostat tyto turisty do regionů. Proto jsme začali regiony objíždět a v každém kraji chceme vytvořit jakýsi hotspot, třeba krajské město, které má dostatečnou infrastrukturu a odtud by lidé mohli vyrážet na výlety do atraktivních míst.

Vladimír Dolejš, předseda Asociace cestovních kanceláří ČR

Cestovní ruch má v České republice stoupající tendenci. Do státního rozpočtu přispívá pořád více, v současné době již asi 3 % HDP, a zaměstnává více než 5 % pracujících. Tento podíl stále stoupá a stoupat bude, protože naše odvětví má velkou budoucnost. Chci poděkovat také tomuto nejstaršímu veletrhu cestovního ruchu v České republice. Je mi ctí tu být a doufám, že veletrh pomůže všem podnikatelům k dalšímu rozvoji.

Roman Škrabánek, předseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Jsme dlouhodobým partnerem těchto veletrhů, které neodmyslitelně patří k našemu oboru. Je to pomyslná brána do nového cestovatelského ročníku. Chci ocenit pořadatelský tým za odvahu a profesionalitu, se kterou připravil letošní ročník. Je to svým způsobem výzva, nový ambiciózní koncept.

Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu

Veletrh Regiontour otevírá turistům brány do regionů České republiky a Fórum cestovního ruchu se jeho zahájení účastní pravidelně už od svého vzniku. Těší mě, že tu mohu pokřtít naše nové logo.

Tanes Petsuwan, viceguvernér Thajské turistické centrály pro marketing a komunikaci

Jsem velmi rád, že jsme poprvé partnerskou zemí veletrhu GO. Je to pro nás velká příležitost představit naši zemi v celé komplexnosti turistické nabídky a pozvat k její návštěvě. Jsem vděčný společnosti Veletrhy Brno za pohostinnost a vstřícnost a těším se, že naše partnerství povede k navýšení zájmu českých turistů o naši krásnou zemi.

 Jana Hašlarová, Tourism Authority of Thailand

V Brně na veletrhu GO jsme poprvé a jsme rádi, že můžeme být letos partnerskou zemí. Přímo z Bangkoku přijela velká delegace, v Brně natáčel štáb thajské televize. Vnímáme veletrh jako příležitost ukázat Thajsko a jeho turistické možnosti i mimo Prahu, zejména návštěvníkům z Moravy.

 Dorothea Massawe, vedoucí úřadu, Tanzania Tourist Board

Podle statistik přijelo v roce 2018 do Tanzanie 8 877 Čechů. Věřím, že větší publicita v Česku přinese i rostoucí zájem o Tanzanii jako o atraktivní turistickou destinaci, proto jsme tady. Česká republika, ale i sousední Slovensko, Rakousko a Polsko pro nás představují zajímavé regiony z hlediska rozšíření turistického ruchu. Jsme rádi, že na veletrh se přijel podívat i pan velvyslanec.

 Alena Koukalová, vedoucí pobočky, Switzerland Tourism

Velice mě překvapila kvalita návštěvníků, kteří k nám přišli na stánek. Jsou to lidé, kteří opravdu chtějí do Švýcarska jet, nebo do něj jezdí. Ptali se na konkrétní věci a měli velký zájem, takže jsme opravdu spokojení.

Klára Badinková, zahraniční zastoupení cestovního ruchu Slovenské republiky

Češi na Slovensko jezdí rádi a díky jeho rozmanitosti se také rádi vrací. Jsem velmi ráda, že Slovensko se vrátilo na veletrh po dvou letech s národním stánkem. Vystavovaly tu samozřejmě slovenské regiony a samostatné subjekty se zajímavou nabídkou konkrétních destinací a produktů.

 Petr Kostka, obchodní ředitel EXIM TOURS

Opět jsme se vrátili na veletrh GO a vystavujeme zde se svým partnerem, firmou CEWE FOTOLAB. Pořádáme dohromady různé akce a letos jsme se rozhodli i pro společnou prezentaci tady v Brně. V první den za námi přišli hlavně naši partneři pro katalogy a nové materiály, na stánku proběhla řada jednání. Od pátku už začala chodit přímá klientela.

Tomáš Háva, Partner Manager, společnost Slevomat

Na brněnském veletrhu vystavujeme poprvé s cílem podpořit náš obchod na Moravě. Zatím to vypadá velmi slibně. Chodí sem spousta lidí, koncoví zákazníci si u nás vytáčejí kredity na kole štěstí a soutěží o pobyty. Máme tady řadu partnerů, kteří působí v cestovním ruchu, ale navštěvují nás i partneři z dalších oblastí, takže je to pro nás hlavně o příjemném setkávání.

František Kába, produktový manažer, Delfín travel

S veletrhem GO jsme velice spokojení. Letos se u nás zastavují zájemci o trendy destinace, které nabízíme pouze my. Největší nápor přitom byl v sobotu, kdy se u našeho stánku tvořily fronty. Příští rok určitě opět nevynecháme a přijedeme s ještě lepšími nabídkami.

Michal Kúra, cestovní kancelář Slovenija

Je skvělé vždy na veletrhu GO pozorovat návštěvníky, kteří se jednak přijdou oťukat s naší nabídkou nebo se už přímo zajímají o specifické varianty našich připravených zájezdů. Samozřejmě Slovinsko je více a více trendy. Lidem tak doporučujeme i méně známé lokality, na které nikde jinde nenarazí.

Jan Polák, marketingový zástupce cestovní kanceláře Atis a. s.

Naši klienti si nás na veletrhu vždy najdou. Většinou již mají pobyt vybraný a přijdou si ho sem pořídit s veletržní slevou. Na veletrh do Brna jezdíme již 29 let a s návštěvníky jsme spokojení.

Romana Hrstková, America Tours v. o. s.

Lidi o cestování po Americe zájem mají a chodí za námi pro informace. Většinou už vědí, kam a co chtějí, a my jim jen poradíme, jak to zařídit.  Na veletrhu jsme rádi, protože jsme vidět. Příští rok určitě opět dorazíme.

Stanislav Rojík, obchodní zástupce, Grand Afrika s. r. o.

Pro návštěvníky je možnost cest po Africe zatím novinka a chodí za námi se zájmem. Naše účast na veletrzích GO a Regiontour určitě napomůže tomu dostat možnost cestování po Africe do povědomí lidí. Veletrh cestovního ruchu nám umožňuje se zviditelnit, proto se na něj určitě rádi vrátíme.

Jan Bordovský, předseda Asociace kempování a karavaningu

Prezentace karavaningu na veletrhu cestovního ruchu je pro nás velmi zajímavá. Na specializované výstavě většina návštěvníků už má s karavaningem zkušenost, ale sem chodí lidé, kteří jezdí třeba stanovat a karavany teprve objevují. Vidíme v tom velký potenciál nalákat nové uživatele a zákazníky. Zároveň je to impuls pro naše města a regiony, které si často neuvědomují ekonomickou sílu cestovatelů v karavanech a obytných vozech.

Lukáš Hejlík, patron cestovatelských veletrhů a tvář projektu GO to FoodPark

Spojit jídlo a cestování je skvělý nápad. Veletrhy cestovního ruchu jsou velmi tradiční, ale koneckonců celé moje počínání s Gastromapou ukazuje, že poslední tři roky se neskutečně moc jezdí za jídlem. Dokonce někdy je jídlo to hlavní, proč se člověk na své cesty vydá.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše