Poznáváme kameny: Modrý baryt z Maroka

Modré baryty se nacházejí v lomu Sidi Lahcen, kde je v roce 2012 znovuobjevil polský sběratel. První barytové vzorky ještě téhož roku přivezl na francouzskou výstavu minerálů v St.Marie-aux-Mines, kde pro svou estetickou krásu sklidily velikou pozornost.

Krystaly barytu se vyskytují na puklinách a v dutinách, kde tvoří efektní hrubě lupenité nebo růžicovité srůsty mléčně bílých, namodralých či modrých tabulkovitých krystalů na matrici často pokryté tmavými oxidy železa a drobnými lesklými kalcity. Kombinace barev jsou zde velmi efektní a estetické. Pokud vzorky barytů nemají poškozené krystaly, jsou velmi ceněné a pravidelně je vídáme v mineralogických galeriích.

Tento barytový lom v těžební oblasti Quixane (provincie Nador) je znám již od roku 1908. Byl využíván španělskou těžební společností. A to do roku 1968, kdy byly tyto lokality v oblasti Nador znárodněny a těženy marockou společností. Těžba zde byla až do roku 1980. Modrý baryt byl zde poprvé popsán v 70. letech minulého století.

Sidi Lahcen, Nador, Maroko. Foto: Google Maps

V současnosti v lokalitě nelegálně těží marocké soukromé společnosti a sběratelé. Stále se zde nalézají krásné ukázky.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše