SILVA REGINA

Skvělý pomocník do složitého terénu: vyvážečka, která dodá energii traktoru

Pro toho, kdo potřebuje manévrovat v lese se svým traktorem v hůře přístupných a složitých terénech, je tu skvělá zpráva. Společnost Agama ze Starého Města přišla na trh s vyvážečkou LV10 HP se zabudovaným elektrohydraulickým agregátem, který může navýšit výkon slabšího stroje až o 40 kW. „Umí to na čtvrt až půl hodiny pomoci tažnému stroji. A čtyřicet kilowat může být až o polovinu výkonu navíc,“ popsal Josef Juřík, ředitel Agamy, a poklepává na poklad skrytý v těle vyvážečky. Za svoji inovaci si odnáší letošní cenu GRAND PRIX Silva Regina.

„Komise velmi pozitivně hodnotila vývoj hybridního pohonu vyvážecího přívěsu na dříví, jako v ČR zcela ojedinělý a novátorský přístup, zvyšující provozní nasazení vyvážecích souprav. Přijatá koncepce má vysoký potenciál uplatnění u velkého portfolia konečných zákazníků hospodařících na menších lesních majetcích, kde je upřednostňována univerzální technologie,“ okomentovala porota GRAND PRIX svoje rozhodnutí.

Josef Juřík dodává, že vyvážečka tohoto typu je první v Evropě. Zařízení projektovali, vymýšleli a vytvářeli dva roky. A je výsledkem celého týmu – Agama jsou experti na strojařské části, s českými firmami třeba z Brna či Luhačovic ladili elektroniku. Na nápad je přivedli zákazníci. „Právě ti, kteří mají slabé traktory a potřebují se pohybovat ve složitém terénu,“ dodal Juřík.

Jako další velké plus vidí ředitel v ušetření nafty, v závislosti na podmínkách nasazení to může být pět až patnáct procent. Jako zdroj energie je použit akumulátor, který se dobíjí především při jízdě z kopce, popřípadě při malém zatížení traktoru.

Zabudovaný elektrohydraulický agregát, který může pracovat v různých režimech, které se řídí automaticky, popřípadě je může částečně řídit obsluha ručně. Vyvážečka je osazena hydraulickou rukou s dosahem 9,5 m.

Společnost vznikla v roce 1990. Nyní je firma Agama zcela zaměřena na lesní techniku. Zabývá se jak vývojem a výrobou vlastní mechanizace, tak prodejem zahraničních výrobků renomovaných značek. Ve vývoji se specializuje na program traktorových nástaveb a nástaveb na nákladní vozidla, dále ve Starém Městě vyvinuli kompletní řadu hydraulických drapáků na dřevo. „Náš vývoj a výroba zahrnuje traktorové vyvážečky s automaticky odpojovacím hydropohonem, samojízdný štěpkovač Optimus-X, který byl nominovaný na exponát výstavy BVV Biomasa 2012 a dále vyrábíme speciální přívěsy a návěsy. Pyšníme se také prvenstvím ve výrobě hydraulických drapáků na východoevropském trhu. Díky našim zkušenostem v lesnictví jsme si vydobyli výhradní zastoupení firmy Mus-Max a nyní každoročně montujeme několik nástaveb se štěpkovači,“ dočtete se.

Ve spolupráci s firmou Tajfun vyvinula Agama lesní naviják pro pevné traktorové nástavby. Samozřejmostí je kvalitní zázemí pro servis, či servisní vozidla, mobilní po celé ČR a SR. „Servis byl naší předností již od založení společnosti a díky dobrému základu jsme schopni nabídnout kompletní služby pro široké spektrum zákazníků. V roce 2008 jsme dali do provozu CNC soustruh a robotizované svařovací pracoviště. V roce 2013 přibylo pískování a CNC horizontální vyvrtávačka. Od těchto investic jsme si slibovali mnohonásobné zvýšení kvality, což se nám potvrdilo,“ dodává ředitel společnosti Josef Juřík.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše