International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

11 světových unikátů na výstavě 100ries

Jedenáct exponátů, které se na výstavě 100RIES představí, existují pouze v jediném exempláři, nebo mají zcela jedinečnou historii. Výstava se odehraje u příležitosti jubilejního 60. ročníku MSV.

Čestné místo mezi nimi zaujímá Tatra T87 nejslavnější československé cestovatelské dvojice Hanzelka & Zikmund. Auto s jedinečným příběhem, které je národní kulturní památkou, do Brna zapůjčilo Národní technické muzeum.

Miroslav Zikmund (vlevo) a Jiří Hanzelka se svojí Tatrou 87 na cestách. S krásným ladným strojem z kopřivnické "tatrovky" procestovali v letech 1947 - 1950 Afriku a Jižní Ameriku.
Foto: archiv Technického muzea Tatra


Přímo na brněnské výstaviště dorazí také unikátní meziválečná motorová lokomotiva Stříbrný šíp, která vznikla v jediném exempláři na přelomu let 1938 a 1939 v ČKD. České dráhy vlak vypraví z Prahy i s cestujícími. Držitelé speciálních jízdenek, které začnou České dráhy nabízet během následujících dnů, si užijí nejen cestu unikátním vlakem, ale také s velmi atraktivním finále – z brněnského Dolního nádraží totiž vlak zamíří na výstaviště za doprovodu policie po vlečce vedoucí ulicemi města.

Škoda Garde  Foto: Dopravné múzeum Bratislava; 
Stříbrný šíp  Foto: archiv ČD; 
Škoda Vision X  Foto: archiv Škoda Auto; 
Aero 50 Dynamik  Foto: archiv Regionálního muzea Vysoké Mýto

Dalším jedinečným exponátem je první sériově vyráběný vůz na Slovensku – Škoda Garde. Na výstavě „zaparkuje“ vozidlo Škoda 743 Garde kupé z roku 1982 s výrobním číslem 00001.

Do expozice se podařilo získat také unikátní meziválečné vozy s aerodynamickými karoseriemi – Aero 50 Dynamik a Aero 750 Sport Coupé karosářů Josefa Sodomky a Oldřicha Uhlíka.

Nejmodernější produkci zastoupí vůz HN R220 „eRko“, který na platformě supersportu Audi R8 postavili přední český designer Petr Novague a karosář Marek Hoffman. Vůz je poctou legendárnímu československému kupé Škoda 110 R. Nejmodernější koncept představí i Škoda Auto. V české veletržní premiéře se v Brně ukáže koncept městského crossoveruVision X.

Unikátní Tatra 148 VS1 v akci  Foto: archiv Jaroslava Kubeše; 
Tatra 603 X  Foto: archiv Technického muzea Tatra

Návštěvníci si prohlédnou i další dvě unikátní historické Tatry. Legendární nákladní vůz Tatra 148 bude v Brně vystaven v tradiční oranžové barvě, ovšem v naprosto raritní verzi VS1 s vysokozdvižnou sklápěcí nástavbou. Slovenskou designerskou tradici pak připomene koncept osobního vozu 603X.

V expozici návštěvníci uvidí i motocykl Jawa ČZ 175 v netradiční zlaté barvě. Tu dostal miliontý vyrobený motocykl československé značky. Ve Strakonicích jej vyrobili v roce 1958. A Brňané se mohou těšit na první brněnský automobil Z Omega. Ačkoliv se v originálu nedochoval, díky zachráněné tovární dokumentaci z brněnské Zbrojovky bylo možné vyrobit jeho přesnou repliku.

Historický snímek milionté Jawy, poté co v roce 1958 vyjela se strakonického závodu. 
Foto: archiv Katalogu motocyklů ČZ

Výstava 100ries potrvá pouze po dobu MSV 2018 od 1. do 5. října. Pořadatelství se ujala společnost Veletrhy Brno ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy, Svazem strojírenské technologie, Elektrotechnickou asociací, Slovenskou agenturou pro rozvoj investicí a obchodu – SARIO a Českými centry. Partnery výstavy jsou společnosti SIEMENS a Czechoslovak Group, její pořádání podpořilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše