Mezinárodní strojírenský veletrh

11 světových unikátů na výstavě 100ries

Jedenáct exponátů, které se na výstavě 100RIES představí, existují pouze v jediném exempláři, nebo mají zcela jedinečnou historii. Výstava se odehraje u příležitosti jubilejního 60. ročníku MSV.

Čestné místo mezi nimi zaujímá Tatra T87 nejslavnější československé cestovatelské dvojice Hanzelka & Zikmund. Auto s jedinečným příběhem, které je národní kulturní památkou, do Brna zapůjčilo Národní technické muzeum.

Miroslav Zikmund (vlevo) a Jiří Hanzelka se svojí Tatrou 87 na cestách. S krásným ladným strojem z kopřivnické "tatrovky" procestovali v letech 1947 - 1950 Afriku a Jižní Ameriku.
Foto: archiv Technického muzea Tatra


Přímo na brněnské výstaviště dorazí také unikátní meziválečná motorová lokomotiva Stříbrný šíp, která vznikla v jediném exempláři na přelomu let 1938 a 1939 v ČKD. České dráhy vlak vypraví z Prahy i s cestujícími. Držitelé speciálních jízdenek, které začnou České dráhy nabízet během následujících dnů, si užijí nejen cestu unikátním vlakem, ale také s velmi atraktivním finále – z brněnského Dolního nádraží totiž vlak zamíří na výstaviště za doprovodu policie po vlečce vedoucí ulicemi města.

Škoda Garde  Foto: Dopravné múzeum Bratislava; 
Stříbrný šíp  Foto: archiv ČD; 
Škoda Vision X  Foto: archiv Škoda Auto; 
Aero 50 Dynamik  Foto: archiv Regionálního muzea Vysoké Mýto

Dalším jedinečným exponátem je první sériově vyráběný vůz na Slovensku – Škoda Garde. Na výstavě „zaparkuje“ vozidlo Škoda 743 Garde kupé z roku 1982 s výrobním číslem 00001.

Do expozice se podařilo získat také unikátní meziválečné vozy s aerodynamickými karoseriemi – Aero 50 Dynamik a Aero 750 Sport Coupé karosářů Josefa Sodomky a Oldřicha Uhlíka.

Nejmodernější produkci zastoupí vůz HN R220 „eRko“, který na platformě supersportu Audi R8 postavili přední český designer Petr Novague a karosář Marek Hoffman. Vůz je poctou legendárnímu československému kupé Škoda 110 R. Nejmodernější koncept představí i Škoda Auto. V české veletržní premiéře se v Brně ukáže koncept městského crossoveruVision X.

Unikátní Tatra 148 VS1 v akci  Foto: archiv Jaroslava Kubeše; 
Tatra 603 X  Foto: archiv Technického muzea Tatra

Návštěvníci si prohlédnou i další dvě unikátní historické Tatry. Legendární nákladní vůz Tatra 148 bude v Brně vystaven v tradiční oranžové barvě, ovšem v naprosto raritní verzi VS1 s vysokozdvižnou sklápěcí nástavbou. Slovenskou designerskou tradici pak připomene koncept osobního vozu 603X.

V expozici návštěvníci uvidí i motocykl Jawa ČZ 175 v netradiční zlaté barvě. Tu dostal miliontý vyrobený motocykl československé značky. Ve Strakonicích jej vyrobili v roce 1958. A Brňané se mohou těšit na první brněnský automobil Z Omega. Ačkoliv se v originálu nedochoval, díky zachráněné tovární dokumentaci z brněnské Zbrojovky bylo možné vyrobit jeho přesnou repliku.

Historický snímek milionté Jawy, poté co v roce 1958 vyjela se strakonického závodu. 
Foto: archiv Katalogu motocyklů ČZ

Výstava 100ries potrvá pouze po dobu MSV 2018 od 1. do 5. října. Pořadatelství se ujala společnost Veletrhy Brno ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy, Svazem strojírenské technologie, Elektrotechnickou asociací, Slovenskou agenturou pro rozvoj investicí a obchodu – SARIO a Českými centry. Partnery výstavy jsou společnosti SIEMENS a Czechoslovak Group, její pořádání podpořilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Další aktuality z veletrhu