ANIMAL TECH

Übersetzung nicht verfügbar.

Na výstavu masného skotu je přihlášený rekordní počet zvířat

Expozici v hale P, která bude věnována skotu a stánkům komerčních firem, bude jako již tradičně dominovat masný skot. Na letošní, již jedenáctý ročník „masňácké národky“ je včetně telat přihlášeno rekordních 392 kusů masných plemen.

Již 12. května otevře své brány brněnské výstaviště, aby přivítalo první návštěvníky dalšího ročníku Národní výstavy hospodářských zvířat. Expozici v hale P, která bude věnována skotu a stánkům komerčních firem, bude jako již tradičně dominovat masný skot. Na letošní, již jedenáctý ročník „masňácké národky“ je včetně telat přihlášeno rekordních 392 kusůmasných plemen. V roce 2017 to bylo v souhrnu 366 zvířat, dva roky předtím 352. „Abychom nemuseli omezovat počet vystavených zvířat, budeme nuceni část expozice, která bude pouze na ukázku, umístit ven na volnou plochu,“ dokreslil zájem Kamil Malát, ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu.

Z pětadvaceti masných plemen chovaných v ČR se na výstavě nepředstaví pouze tři – texas longhorn, chianina a chybět bude bohužel i highland. Ostatní budou zastoupena vždy alespoň dvěma zvířaty.

Nejpočetnější: aberdeen angus

Nejpočetnější bude stejně jako v předminulém roce aberdeen angus s celkem 73 přihlášenými kusy, což je ještě o pár kusů více než v roce 2017. Chovatelé limousina na výstavu přihlásili celkem 69 kusů (o 8 ks více než v minulém ročníku) a obsadili tak s mírným náskokem druhou příčku. Třetí pozice co do množství přihlášených zvířat patří s 58 kusy plemeni charolais (oproti 40 ks v roce 2017), masný simentál by měl být na výstavě zastoupen 45 zvířaty.

Zahanbit se opět nenechají ani chovatelé plemene parthenaise, kteří přivezou 30 zvířat. Herefordů by mělo dorazit 24. Kolekci nachystali také chovatelé belgického modrobílého plemene, které by mělo reprezentovat 16 vystavených zvířat. Z dalších plemen bude mít 10 a více kusů už jen piemontese (13) a rovnou desítku zvířat pak přihlásili chovatelé plemene blonde d'Aquitaine.

Aubraců je naopak nahlášeno méně než v roce 2017, a to jen 9 zvířat. S devíti přihlášenými zvířaty dojedou také chovatelé plemene salers, kteří si oproti minulému ročníku polepší o čtyři zvířata. Dexterů by mělo branou brněnského výstaviště projet osm. Ročník 2019 přivítá také některé nováčky ve výstavnictví, kterými bude v počtu dvou kusů pinzgavský skot a plemeno uckermärker. Těšit se můžete také na zástupce shorthorna.

Jak již bylo zmíněno, oproti minulému ročníku naopak budou chybět zástupci plemen highland, texas longhorn a ani nejnovější masné plemeno - chianina - se na výstavě nepředstaví. 

Celkem 11 masných plemen by tak mělo mít v Brně svůj soutěžní šampionát. Dalších jedenáct plemen - andorrský hnědý skot, bazadaise, dexter, galloway, gasconne, pizgauer, rouge des prés (maine anjou), shorthorn, vosgienne, wagyu a uckermärker – se na výstavě představí také, v podobě několika jedinců na ukázku.

Některá z nich ale možná využijí úterní odpoledne, které je vyčleněno právě prezentaci plemen, která nebudou mít svou vlastní soutěž.

Zdroj: Český svaz chovatelů masného skotu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše