ANIMAL TECH

Übersetzung nicht verfügbar.

Miss Sympatie 2019: Bledulka z Meziboří a Atchafalaya z Kameně

Tradiční hlasovací soutěž vydavatelství ProfiPress o nejsympatičtější krávu Národní výstavy hospodářských zvířat má díky rozdělení na kategorii masného a dojeného skotu dvě vítězky. V kategorii masného skotu dnes zvítězila Bledulka z Meziboří (plemeno Charolais) z farmy manželů Hatlákových, která si pro pohár přišla i s telátkem, v kategorii dojeného skotu zabodovala česká stračena s exotickým jménem Atchafalaya z Výrobně obchodního družstva se sídlem v Kameně.

Obě šampionky se dnes posvém představily publiku na brněnském výstavišti při slavnostním vyhlášení výsledků. Zatímco Bledulka z Meziboří nechala fotografy čekat a udělala nejdřív několik koleček, než si našla ideální pozici pro finální snímek, Atchafalaya vplula do arény ozdobená třpytkami a dlouho bez hnutí pózovala jako zkušená modelka.

Atchafalaya, která dostala jméno podle americké řeky, tak prokázala jistou praxi, neboť v poslední době sbírá na výstavách v Česku ve své kategorii jedno ocenění za druhým. „Je to po všech stránkách kvalitní zvíře, na které jsme velmi pyšní. Ona je i povahově výjimečná, nejenom esteticky, a také je šikovná dojnice. Už jako prvotelka nadojila velké množství mléka, kolem 8 800 litrů za laktaci, a na druhé laktaci už dojí denně kolem 42 litrů, takže se dá očekávat, že druhou laktaci dokončí s hodnotami přes 9000 litrů,“ říkají zootechničky Petra Hlaváčková a Martina Cihlářová, které také šampionku připravovaly pro dnešní slavnostní ceremoniál.

„Výstavnictvím se zabýváme v průběhu celého roku a vybíráme zvířata na konkrétní výstavy, ale intenzivní přípravy vždy začínají zhruba s měsíčním předstihem, kdy například trénujeme i vodění zvířat. Samozřejmě nejvíc píle a úsilí je vidět v den výstavy. Nejde jen o to zvíře vykoupat, oholit, ostříhat, nechat vyniknout žilnatosti vemene, načesat ocásek, protože to je ozdoba zvířete, ale třeba i použít olej, aby se kůže hezky leskla a doplnit třpytky pro celkový nóbl efekt,“ dodává Petra Hlaváčková. Někteří odborníci mluví o Atchafalaye jako o možné pokračovatelce krávy Berty, která od roku 2013 vyhrávala všechny výstavy českého strakatého skotu. „Berta je jen jedna, je to neuvěřitelné zvíře. Je to legenda a legendou zůstane. Ale každý, kdo se jí trošku připodobní, to může považovat za úspěch,“ dodává Petra Hlaváčková.

A jak budou Miss Sympatie slavit vítězství? Rozhodně nedostanou žádný nášup navíc. Krmná dávka je přesně stanovená, stejně jako všechny minerály a vitamíny, potřebné pro správný vývoj šampionek. „Myslím, že budou nejraději, když se budou moci pěkně napapat, lehnout si a nikdo po nich nebude nic chtít,“ usmívá se Petra Hlaváčková.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše