Mineralien Brünn

Übersetzung nicht verfügbar.

Víkend patří kamenům. Na brněnském výstavišti se odehraje jubilejní výstava minerálů

Výstava Minerály Brno vypukne na brněnském výstavišti už o víkendu. Návštěvníkům nabídne možnost prohlédnout si díla desítek vystavovatelů, nakoupit zajímavé šperky a minerály všeho druhu. Tím ale program nekončí. Připraven je například poučný a zábavný program pro děti, a to pod taktovkou Ústavu geologických věd. Součástí výstavy, která zaplní pavilon B, je také degustace vín – koná se totiž Grand Prix Vinex. Základní vstupné na výstavu je 100 korun, děti do 6 let se na ni podívají zdarma.

Nerosty z celého světa a ručně vyráběné šperky nakoupí lidé od více než dvou set prodejců na „jarní“ výstavě Minerály Brno. Ta se odehraje už 25. a 26. května na brněnském výstavišti. Návštěvníci se mohou těšit na širokou nabídku minerálů, fosilií, šperků či přírodnin. Chybět nebudou skvosty ze všech koutů světa. „Letošní ročník je jubilejní, Minerály Brno se konají už po čtyřicáté. Každým rokem registrujeme vyšší počet vystavovatelů. Výstava se koná dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Na letošní jarní výstavě se představí téměř 250 vystavovatelů,“ říká ředitel výstavy Minerály Brno Jan Klimeš.

Zkameněliny vyhynutých živočichů či minerály potřebné pro výrobu mobilních telefonů

Minerály jsou důležitou součástí světa už odnepaměti, svůj význam ale neztrácejí ani v moderní době. O tom návštěvníky přesvědčí odborníci z Ústavu geologických věd. Pro děti připravili speciální program, poznávat budou například zkameněliny vyhynutých živočichů. „Děti zjistí, jak velký byl megaloceros nebo jak vypadá zub obřího megalodona. A jak velký rozdíl je mezi těmito živočichy, přestože se na první pohled jmenují velmi podobně,“ popisuje program Ludmila Daňková z Ústavu geologických věd. V kontrastu s výletem do historie pak bude další aktivita. Během ní se děti seznámí s minerály, které jsou potřeba na výrobu mobilních telefonů a zkusí přijít na to, z jakých rud se tyto minerály těží.

Protože nejlepší metodou, jak si zajímavé informace zapamatovat, je si je na vlastní kůži vyzkoušet, budou mít návštěvníci možnost seznámit se také s polarizačním mikroskopem. Díky němu uvidí, jakým dalším způsobem mohou geologové horniny poznávat. Krom toho budou mít možnost prohlédnout si model sopky, který chrlí lávu. Za úspěšné vyřešení úkolů navíc malí návštěvníci dostanou drobné odměny. „Úkoly máme připravené i pro nejmenší dítka, přijít k našemu stanovišti se tak nemusí bát opravdu nikdo,“ dodává Daňková.

Zatímco přízemí pavilonu B zaplní kameny, galerie bude patřit kvalitnímu vínu. Koná se totiž Grand Prix Vinex, takže lze výstavu spojit s degustací vína. Na místě bude k ochutnání zhruba 500 nejlepších soutěžních vín. Atmosféru zpříjemní též cimbálová hudba.

Výstava Minerály Brno je otevřená v sobotu od 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 16.30 hodin. Za vstupné zaplatí dospělí 100 korun, děti a senioři od 65 let 50 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše