REHAPROTEX

Übersetzung nicht verfügbar.

Vítězí v boji s proleženinami

Břeclavská firma LB BOHEMIA specializující se na výrobu zdravotnických matrací poslala do klání kromě dekubitní matrace Orthopedic také polohovací systém TurnAid

Hned dva jejich výrobky usilovaly o ocenění Zlatý Rehaprotex. Břeclavská firma LB BOHEMIA specializující se na výrobu zdravotnických matrací poslala do klání kromě dekubitní matrace Orthopedic také polohovací systém TurnAid, který se bezesporu dá nazvat revolučním. A ten se nakonec oceněním může pyšnit.

Stejně jako řadou dalších – od celostátního Top Czech Quality 1. stupně, přes Firma roku Jihomoravského kraje po nejrůznější oborové ceny. Má však za sebou také velmi silný příběh.

LB BOHEMIA by zřejmě nikdy nevznikla, kdyby její zakladatel Lubomír Bednár před 17 lety nemusel na tři měsíce ulehnout na zdravotnickou matraci. A vůbec mu nevyhovovala. V podstatě z onoho „Záhořova lože“ začal plánovat, jak by se další pacienti mohli mít lépe. Rozhodl se, že hned jak vstane, začne vyrábět právě zdravotnické matrace. Do svých podnikatelských plánů také hned od začátku začlenil rodinu. Oba jeho synové dnes ve veleúspěšné firmě figurují – David je jejím prokuristou a už léta vede obchodní divizi Zdravotnictví/Pečovatelství, Tomáš řídí obchodní sekci pro Slovensko, kde se mimo jiné jeho otec narodil.

Lubomír Bednár relativně brzy zjistil, že jen zdravotnickými matracemi by se neuživil, a tak vyrábí i ty klasické, které od něj odebírají třeba hoteliéři nebo obchodníci. Spí na nich hosté po celé Evropě – od Irska po Rumunsko. „A vyrábíme matrace pro řetězec Kika,“ poznamenal David Bednár. Rodinná společnost má své značkové prodejny v Břeclavi a Hodoníně, její produkty nabízí i čtyřicítka obchodů po celé republice.

Zdravotnické matrace jsou ale něco vlajková loď LB BOHEMIA, což je příklad dekubitní podložky Orthopedic, která je na trhu už desátým rokem a stále se vyvíjí. Jedná se o unikátní systém vyměnitelných kostek ze studených HR pěn různé tvrdosti, kterými se dá vytvořit individuálně nastavené lůžko přesně podle potřeb pacienta. I ta je na Rehaprotexu v pavilonu A1 k vidění.

Vítězný TurnAid
Hlavní důvod, proč se k jejich stánku 007 jít podívat, je zmiňovaný TurnAid. V portfoliu ji LB BOHEMIA má jen krátkou chvíli, přesto odborníky uhranul. Jde o speciální polohovací systémem, který se dá připevnit ke každé zdravotnické či pečovatelské posteli s bočnicemi a navíc je uzpůsoben pro pacienty s hmotností až 250 kilogramů.

Zatímco dnes je polohování nemohoucího pro rodinné příslušníky či zdravotníky noční můrou, zejména pokud je pacient silnější, TurnAid namáhavou práci udělá za ně. Laicky řečeno – v lůžku je speciální textilie, na obou stranách vložená do navíjecího systému. Právě ten pomáhá člověka otáčet a polohovat tak, aby se předešlo vzniku proleženin. Systém je plně elektronický, opatrovník si míru natočení reguluje tlačítky a pomáhá si třeba různými polštáři. To, k čemu jsou dnes v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných či hospicích potřeba minimálně dva lidé, zvládne bez jakékoliv fyzické námahy člověk jeden.

Systém Břeclavští přivezli z Dánska, pro Českou republiku má LB BOHEMIA výhradní zastoupení. Zařízení přijde i s DPH na 100 tisíc. „My teď budeme jednat s pojišťovnami, jak financování pro pacienty vyřešit, zda a jak by se TurnAid proplácel. V Dánsku jej pojišťovny hradí plně,“ popisuje David Bednár.

Jak říká, ze strany návštěvníků veletrhu je o systém velký zájem, protože TurnAid by mohl být skvělým pomocníkem při domácí péči. „Teď přemýšlíme, že bychom jej i půjčovali,“ poznamenal prokurista LB BOHEMIA.

Zajímavé je, že nikdo z rodiny nemá zdravotnické vzdělání, dovedli se ale obklopit odborníky, kteří jim při vývoji novinek radí.

Unikátní systém TurnAid i matrace břeclavské LB Bohemia jsou ještě v pátek k vidění na stánku firmy 007 v pavilonu A1. Každý den pracovníci společnosti připravují workshopy v polohování pacientů, a to vždy od 11 do 12 hodin a od 14 do 15 hodin. A nebo se podívejte na videoukázku.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše