REHAPROTEX

Übersetzung nicht verfügbar.

Futsal pro nevidomé v úterý 29. 10. v Emil sport aréně

Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě, hrají jej všichni bez rozdílu věku, pohlaví, rasy či náboženství. Není proto divu, že se mu věnují i zrakově postižení lidé, a to pod názvem futsal pro nevidomé. Hrají jej dvě družstva o čtyřech hráčích v poli a brankář. Cílem je dát více branek než soupeř, ale míč má rozdíl od běžného vnitřní zvukový systém, díky němuž je při pohybu slyšet. Zrak může používat pouze brankář, jeho spoluhráči jsou nevidomí. Přijďte se podívat na tým Avoy MU Brno, který vám ho ukáže v úterý 29. 10. od 13 do 16 hodin v Emil sport aréně!

Futsal pro nevidomé hrají dvě družstva o čtyřech hráčích v poli a brankář. Cílem je dát více branek než soupeř, ale míč má rozdíl od běžného vnitřní zvukový systém, díky němuž je při pohybu slyšet. Zrak může používat pouze brankář, jeho spoluhráči jsou nevidomí. Pro zajištění rovných podmínek jsou hráči v poli povinni nosit neprůhledné klapky. I role vidícího brankáře a pole jeho působnosti je jiné, neboť je ve hře zcela omezen v pohybu mimo území brankoviště. Jeho úkolem je nejen zamezit, aby soupeř vstřelil gól, ale též verbálně navigovat spoluhráče, oznamovat jim stručně, rychle a přesně informace důležité pro jejich celkovou orientaci v dění hry. V tom mu pomáhají další dva pasivní účastníci hry, trenér a navigátor za brankou. Všichni tři mají určené pole působnosti, ve kterém mohou navigovat své svěřence. Nejdůležitějším pravidlem v komunikaci je povinnost hráče vyslovit zřetelně a včas slovo "Voy", kdykoliv se pohybuje směrem k míči. Voy je ve světě futsalu pro nevidomé všeobecně známé slovo převzaté ze španělského jazyka a znamená "Já jdu". Užitečným usnadněním v orientaci nevidomých hráčů je také přítomnost mantinelů podél postranních čar, díky nimž si hráči snadněji uvědomí svou aktuální pozici na hřišti. Výhodou je i zajištění větší plynulosti hry, jelikož odraz míče od mantinelu není klasifikován jako aut.

V Emil sport aréně se budete moci setkat s týmem nevidomých fotbalistů a jejich trenérů Avoy MU Brno, který vznikl v září 2008 při Masarykově univerzitě jako vůbec první v ČR. Jsou to čtyřnásobní mistři ČR, dvojnásobní mistři Středoevropské ligy za účasti 6 týmů ze čtyř zemí a držitelé mnoha ocenění ze zahraničních turnajů. Věnují se celkové osvětě tohoto paralympijského sportu u nás i v zahraničí, pořádají praktické semináře a vytvořili i metodiku pro začínající trenéry. V posledních dvou letech se taktéž pravidelně věnují tréninkové činnosti s mládeží do patnácti let.

Největším úspěchem Avoy MU Brno je pořádání mezinárodního turnaje Bučovice Blind Football Cup s pravidelnou účastí paralympijských vítězů z Brazílie a nejlepších evropských klubových týmů. Turnaj si za dobu své existence vydobyl označení nejlepšího klubového turnaje na světě, umožňují tedy divákům z celého světa sledovat všechny zápasy prostřednictvím on-line streamingu s audiopopisem v angličtině.

Přijďte se na ně podívat v úterý 29. 10. 2019 od 13 do 16 hodin do Emil sport arény. Sledovat Avoy MU Brno můžete na jejich Facebooku nebo na webu www.avoymubrno.cz.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše