KABO

Übersetzung nicht verfügbar.

Cena Nadace Jana Pivečky 2019

Do 13. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a Veletrhy Brno a.s., se přihlásilo celkem 48 studentů s 76 exponáty ze 7 odborných škol v České republice (ČR). Nadace touto soutěží navazuje na život a dílo pana Jana Pivečky, který podporoval mladé talenty.

Na podzim letošního roku, přesně 24. října si připomeneme nedožité 100. narozeniny tohoto „valašského ševce“. Byl to člověk, který byl v obuvnickém světě nesmírně respektovanou osobností a také druhý nejznámější „švec“ pocházející z Československa. Vyrůstal ve Slavičíně v rodině majitele koželužny a obuvnické továrny JAPIS. Otec ho nijak nehýčkal, vychovával ho k tomu, aby nelpěl na majetku, ale na tom, co zná a dovede. Naučil se tak samostatnosti, cílevědomosti, ale i houževnatosti a vytrvalosti. Jeho heslo bylo „Nikdy se nevzdávej!“. Stejně tak se jmenuje i kniha od autorů Milana Švihálka a Zuzany Tarabusové z roku 2003, která byla dokončena a autorizována dva týdny před jeho smrtí. Pan Pivečka odešel velmi náhle, ve svém věku ještě ve velmi aktivní činnosti a ani tušil, že opouští náš svět.

Dovolte mi alespoň krátkou citaci z této knihy: „Měl jsem všechno a pak jsem neměl nic, ztratil jsem veškeré hmotné bohatství, celý majetek. Jednou, dvakrát, třikrát… Ani dneska vlastně nemám mnoho peněz. Ale jsem bohatý, protože mám spoustu přátel po celém světě a cenné životní zkušenosti. Právě o ně se chci dělit s talentovanými mladými lidmi, které vidím všude kolem sebe.“

Soutěž o Cenu Nadace Jana Pivečky proběhla již tradičně ve třech kategoriích:

FUNNY SHOE
YOUNG SPIRIT
PROFESSIONAL VIEW 

Nově je však letos udělována také hlavní cena pro jednoho studenta, kterého vybrali zástupci Nadace Jana Pivečky za zajímavou práci napříč kategoriemi.

Úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie byla opětovně velmi vysoká. Potěšilo nás zejména i množství výtvarných návrhů zaslaných do první kategorie. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 28.6.2019 sedmnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů, zástupců odborných institucí a časopisů.

Hlavní ceny získají vítězové z kategorie Young Spirit, Professional View a taky oceněný student vybraný zástupci Nadace Jana Pivečky. Hlavní cenou je voucher na zájezd do italského Milána na největší světový veletrh materiálů a komponentů pro výrobu obuvi a kožené galanterie Lineapelle a kapesné, vše v celkové hodnotě 10 tisíc korun na jednoho výherce. Tyto ceny vítězům udělí sponzoři soutěže, kterými jsou Nadace Jana Pivečky, Česká obuvnická a kožedělná asociace a a.s. Veletrhy Brno.

Navíc vítěz v kategorii Funny Shoe obdrží diplom a voucher v hodnotě 2000 Kč na nákup ve specializované prodejně s uměleckými potřebami.

Všichni ostatní ocenění studenti, kteří zaujali odbornou porotu svými pracemi, získávají kromě diplomu dvě nádherné publikace, a to knihu „OBUV“ – ikony světového stylu od Caroline Coxové a životopis pana Jana Pivečky s příhodným názvem „Nikdy se nevzdávej!“.

HLAVNÍ CENY A DALŠÍ OCENĚNÍ

Ocenění Nadace Jana Pivečky

Toto ocenění náleží studentce, která zaujala jak zástupce Nadace Jana Pivečky, tak také další členy odborné poroty a získala vysoké bodové ohodnocení od všech porotců.

Ocenění získává studentka Michaela Šeráková ze Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara za kolekci módních trendy kabelek z metalické usně. Zpracování kabelek z tohoto lakovaného materiálu je poměrně složité a je provedeno velmi precizně s ohledem na choulostivost použitého materiálu.

Kategorie FUNNY SHOE

Tato kategorie je určená pro mladé designéry - studenty prvních ročníků středních škol. Bylo zde možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie. Do první kategorie bylo přihlášeno 30 studentů s celkovým počtem 35 prací.

V kategorii FUNNY SHOE zvítězila a speciální cenu, tj. voucher v hodnotě 2000 Kč na nákup ve specializované prodejně s uměleckými potřebami, získá Markéta Chytilová ze Střední školy designu a módy v Prostějově. Její malba na téma Naprosto lidská bota porotu oslovila nejen nápadem, ale především ztvárněním na vysoké grafické úrovni.

V kategorii FUNNY SHOE budou udělena také tři zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny, a to studentkám Hance Tomáškové a Anežce Justové ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a studentce Nicole Hilšerové z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní v Praze.

Hanka Tomášková vytvořila modré nazouvací boty technikou macramé spolu s „hnízdem“, které lze využít třeba pro květináč s kytkou. Anežka Justová přihlásila do soutěže obuv a objekt nazvaný „Pletené město“, které je vytvořeno z proutí a filcu a Nicola Hilšerová do soutěže zaslala kresbu a objekt obuvi nazvaný „Indenpendent“.

Kategorie YOUNG SPIRIT

Tato kategorie je určena pro mladé designéry - studenty vyšších ročníků středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do druhé kategorie se přihlásilo 11 studentů s celkovým počtem 34 výrobků či kolekcí. 

V kategorii YOUNG SPIRIT se hlavním vítězem stala a zájezd do Milána a kapesné obdrží Nikola Krátká ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kolekci dětské obuvi a šlí s motivem Netopýra. Kolekce je velmi precizně zpracovaná a zvolené barvy vytváří nádherný kontrast, který dává vyniknout motivu netopýra.

V kategorii YOUNG SPIRIT byla dále udělena dvě zvláštní ocenění formou diplomů a věcných cen. Zvláštní ocenění poroty získají Anna Roháčová a Nikola Bártíková - studentky Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Anna Roháčová zaujala porotu kolekci dámské kotníčkové obuvi na dřevěné platformě a desek na dokumenty potažených usní nazvanou Grafika a Nikola Bártíková pro tuto soutěž vytvořila hravou, veselou dětskou obuv a vak na záda ozdobené malým zvířátkem fenkem.

Kategorie PROFESSIONAL VIEW

Kategorie Professional View je určena pro mladé designéry - studenty vysokých a vyšších odborných škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do třetí kategorie bylo letos přihlášeno 7 studentů ze dvou vysokých škol a jedné vyšší odborné školy celkem s 8 kolekcemi. 

Vítězkou kategorie PROFESIONAL VIEW se stala Kateřina Nováková za kolekci obuvi a kabelek. Tuto kolekci vytvořila studentka jako svou bakalářskou práci, kolekce je tvořena z 2 kabelek , 2 párů obuvi a 1 módního doplňku. Použitými materiály jsou jemná useň a ohýbaná dýha. Precizní a dokonalé zpracování celé kolekce, jakož také celá řada perfektně vypracovaných detailů nenechávají nikoho na pochybách, že je výhra zasloužená.

V kategorii PROFESIONAL VIEW budou udělena rovněž tři zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny. Tato ocenění získají Zuzana Ondrušíková a Stanislava Páleníčková studentky Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Valerie Vrbová Vyšší odborné školy oděvního návrhářství v Praze. Zuzana Ondrušíková zaslala do soutěže kolekci s názvem „Secese“, která vychází z tohoto architektonického stylu. Její kolekce z tmavě-zelené usně je dekorována zlatými proužky zohýbanými do různých tvarů. Stanislava Páleníčková oslovila porotu svou kolekcí „Essential“, která vypráví příběh o ženě a erotice. Žena se stává smyslnější a dominantnější osobou, která si je vědoma své přitažlivosti. Kolekci tvoří precizně vypracovaná obuv a další doplňky. Valerie Vrbová vytvořila černou dámskou kotníkovou obuv nazvanou „Japanese Minimalist“, která názorně svým dokonalým zpracováním ukazuje, že i málo může být mnohem víc.

Vítězné i nominované práce studentů z letošního 13. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky si můžete až do 26. srpna prohlédnout v pavilonu F ve skleněných vitrínách v KABO lounge a v prostorách naproti restaurace.

Tiskovou informaci připravil:
PhDr. Vlasta Mayerová
Česká obuvnická kožedělná asociace

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše