STYL

Übersetzung nicht verfügbar.

Lada Vyvialová sází na nanotechnologie, kombinovatelnost a čistotu

Módní návrhářka Lada Vyvialová, která v Brně vystavuje pod značkou LADA fashion, prezentuje na veletrhu STYL SHOW aktuální dámskou kolekci, vyrobenou za pomoci nanotechnologií na základě českého patentu NanoAg. Materiály, z nichž modely vznikly, tak získaly přidanou hodnotu i tím, že jsou antibakteriální, chrání proti pocení i UV záření a odvádějí vlhkost. „Tím jsme stoprocentně jedineční v evropském a možná i světovém měřítku,“ říká po přehlídce při rozhovoru na stánku v pavilonu P módní návrhářka.

Jak jste koncipovala kolekci pro letošní přehlídku STYL SHOW?
Kolekce podzim/zima 2019 je založená na kombinaci technologií a přírodního omaku. Tomu je přizpůsobená i tvarová linie. Pohybuji se na rozhraní mezi elegantní denní módou a řekněme lehce užitkovým streetwarem. Tvarově jsou modely velmi jednoduché, a to z prostého důvodu – předpokládám, že pokud někdo investuje do kvalitního výrobku, tak ho chce nosit nejlépe každý den. A pokud bude příliš extravagantní nebo příliš barevný, tak se mu velmi brzy okouká nebo nebude lehce kombinovatelný. Celá naše kolekce je proto koncipovaná tak, aby byla estetická, čistá, pochopitelná a při nošení budila nadšení i touhu po trvalém vztahu.

Ve vašem studiu používáte nanomateriály, dokonce se sami podílíte na jejich vývoji. V čem spočívá jejich kouzlo?
Mimořádnost materiálů by vydala na samostatnou přednášku, ale v podstatě jde o to, že se zde kombinují funkční vlastnosti na různých úrovních. K technologickému zušlechtění materiálu dochází už v první fázi ve hmotě, poté zde hraje roli speciální profil vlákna a speciální vazba, která ovlivňuje strukturu pleteniny. Díky tomu materiál získává stálé vlastnosti. Není to jako teflon, který časem vyperete, nebo membrána, která popraská a ztratí funkčnost. Považuji tento patent za geniální a jsem ráda, že jsme ho objevili a začali využívat, i když jsme tomu sami moc nevěřili, když jsme o něm slyšeli poprvé. Od té doby jsme stále nadšenější a také vývoj se hodně posunul dopředu. Sami už ani v ničem jiném nechodíme.

Opravdu?
Neměla jsem na sobě běžné bavlněné tričko snad posledních osm let - od doby, kdy jsem si ho vyrobila z našich materiálů. Poté přišly na řadu šaty a zjistila jsem, že každý, kdo si je také koupil, chtěl další věci. Zrovna minulý týden mi volala klientka, vysoce postavená manažerka, že jí její syn vynadal, protože pořád chodí v jedněch šatech. Ona, která může investovat v podstatě do čehokoliv.

Na veletrhu v Brně nejste zdaleka poprvé. Jaký k němu máte vztah?
Velmi specifický, protože na veletrzích módy jsem odstartovala svoji kariéru. STYL je pro mě srdcová záležitost se vším všudy. Nicméně si také pamatuji léta, kdy situace v celém oděvním a textilním segmentu byla výrazně odlišná a veletrh mnohem větší. Teď už tady třetí rok za sebou vystavuji mimo jiné z toho důvodu, že mu něco chci i vrátit. Veletrh STYL mi velmi pomohl na začátku, jako čerstvá absolventka jsem tu získala ocenění, byla jsem členkou soutěžní poroty, měla jsem tu přehlídkové večery a byla to pro mne top módní akce v rámci České republiky. Takto to vnímám a mám to tady ráda.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše