STYL

Lada Vyvialová sází na nanotechnologie, kombinovatelnost a čistotu

Módní návrhářka Lada Vyvialová, která v Brně vystavuje pod značkou LADA fashion, prezentuje na veletrhu STYL SHOW aktuální dámskou kolekci, vyrobenou za pomoci nanotechnologií na základě českého patentu NanoAg. Materiály, z nichž modely vznikly, tak získaly přidanou hodnotu i tím, že jsou antibakteriální, chrání proti pocení i UV záření a odvádějí vlhkost. „Tím jsme stoprocentně jedineční v evropském a možná i světovém měřítku,“ říká po přehlídce při rozhovoru na stánku v pavilonu P módní návrhářka.

Jak jste koncipovala kolekci pro letošní přehlídku STYL SHOW?
Kolekce podzim/zima 2019 je založená na kombinaci technologií a přírodního omaku. Tomu je přizpůsobená i tvarová linie. Pohybuji se na rozhraní mezi elegantní denní módou a řekněme lehce užitkovým streetwarem. Tvarově jsou modely velmi jednoduché, a to z prostého důvodu – předpokládám, že pokud někdo investuje do kvalitního výrobku, tak ho chce nosit nejlépe každý den. A pokud bude příliš extravagantní nebo příliš barevný, tak se mu velmi brzy okouká nebo nebude lehce kombinovatelný. Celá naše kolekce je proto koncipovaná tak, aby byla estetická, čistá, pochopitelná a při nošení budila nadšení i touhu po trvalém vztahu.

Ve vašem studiu používáte nanomateriály, dokonce se sami podílíte na jejich vývoji. V čem spočívá jejich kouzlo?
Mimořádnost materiálů by vydala na samostatnou přednášku, ale v podstatě jde o to, že se zde kombinují funkční vlastnosti na různých úrovních. K technologickému zušlechtění materiálu dochází už v první fázi ve hmotě, poté zde hraje roli speciální profil vlákna a speciální vazba, která ovlivňuje strukturu pleteniny. Díky tomu materiál získává stálé vlastnosti. Není to jako teflon, který časem vyperete, nebo membrána, která popraská a ztratí funkčnost. Považuji tento patent za geniální a jsem ráda, že jsme ho objevili a začali využívat, i když jsme tomu sami moc nevěřili, když jsme o něm slyšeli poprvé. Od té doby jsme stále nadšenější a také vývoj se hodně posunul dopředu. Sami už ani v ničem jiném nechodíme.

Opravdu?
Neměla jsem na sobě běžné bavlněné tričko snad posledních osm let - od doby, kdy jsem si ho vyrobila z našich materiálů. Poté přišly na řadu šaty a zjistila jsem, že každý, kdo si je také koupil, chtěl další věci. Zrovna minulý týden mi volala klientka, vysoce postavená manažerka, že jí její syn vynadal, protože pořád chodí v jedněch šatech. Ona, která může investovat v podstatě do čehokoliv.

Na veletrhu v Brně nejste zdaleka poprvé. Jaký k němu máte vztah?
Velmi specifický, protože na veletrzích módy jsem odstartovala svoji kariéru. STYL je pro mě srdcová záležitost se vším všudy. Nicméně si také pamatuji léta, kdy situace v celém oděvním a textilním segmentu byla výrazně odlišná a veletrh mnohem větší. Teď už tady třetí rok za sebou vystavuji mimo jiné z toho důvodu, že mu něco chci i vrátit. Veletrh STYL mi velmi pomohl na začátku, jako čerstvá absolventka jsem tu získala ocenění, byla jsem členkou soutěžní poroty, měla jsem tu přehlídkové večery a byla to pro mne top módní akce v rámci České republiky. Takto to vnímám a mám to tady ráda.

Další aktuality z veletrhu