REHAPROTEX

Übersetzung nicht verfügbar.

Balíček vstupenek do vědeckého parku VIDA pro znalce historie invalidních vozíků

Invalidní vozík je nezbytnou kompenzační pomůckou pro imobilní osoby či pacienty v rekonvalescenčním procesu. Dnes je to již běžná věc, vozíky mají za sebou ale dlouhý vývoj, než vznikla jejich současná podoba. A k historii invalidních vozíků směřuje i naše únorová Facebooková soutěž. Tři z vás mohou za sprvánou odpověď získat balíček vstupenek do zábavného vědeckého parku VIDA.

Největší proměnou prošly invalidní vozíky v období průmyslové revoluce. V té době tehdejší podoba vozíku – židle na kolečkách – získala dvě talířová ozubená kola a vertikální hřídel, která se dávala do pohybu madly pomocí krouživého pohybu. Později byl vozík doplněn pro lepší manipulaci i stabilitu třetím otočným kolečkem, hmatnou obručí, odpružením nebo pneumatikami.

Velký přelom ve vývoji vozíků přinesl Harry Jennings, který sestavil pro svého ochrnutého přítele Herberta Everesta vozík s lehkou kovovou konstrukcí. Ten se dal lehce přenášet, ale i jednoduše složit. Osu velkého kola přesunul vůči těžišti dozadu a přidal možnost výškového nastavení. K zadnímu kolečku přidal druhé a celou konstrukci pojistil mechanickými brzdami.

Invalidní vozík držel krok také s trendem motorizace, jeho součástí se tak stal v rámci pokusů spalovací nebo elektrický motor. V dnešní době existují dva základní typy invalidních vozíků - mechanický invalidní vozík, jehož hybnou sílu představují sami lidé, a elektrický invalidní vozík, který ulehčuje situaci především těžce postiženým se slabým svalstvem.

A právě historie invalidních vozíků se týká naše další soutěžní otázka, kterou jsme pro vás připravili na Facebooku BVV – Brněnské výstaviště. Víte, který rok byl zlomový pro vývoj invalidních vozíků ve 20. století? Ptáme se na rok, kdy zmínění dva mechaničtí inženýři Harry Jennings a Herbert Everest vynalezli první skládací vozík s lehkou kovovou konstrukcí. Tři z vás, kteří pošlou nejrychleji své odpovědi do zpráv naší Facebookové stránky získají balíček vstupenek do vědeckého parku VIDA! Balíček obsahuje 1 vstupenku pro dospělého a 2 dětské za 1 Kč. Čas máte do 4.2.2019.

Zdroj informací: OZP PRÁCE.cz, ŽijusHandicapem.cz, Wikipedie

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše