MOBITEX

Übersetzung nicht verfügbar.

Čalouník Jiří Liška: Zákazníky si musíme vychovat

Jiří Liška je majitelem firmy, která se od roku 1992 zabývá opravami čalouněného nábytku. Vyrábí jej a opravuje výhradně klasickou metodou, to jest vyvázání svinutých pér, zhotovení gruntu z africké trávy, naložení koňských žíní a použití potahové látky, případně kůže. „V současné době z osmdesáti procent opravujeme nebo restaurujeme nábytek,“ říká Jiří Liška na společném stánku s firmou BS-textil, se kterou léta spolupracuje.

„Jsme schopni zajistit i řezbářské a stolařské práce nebo opravit dřevo, které je hodně prolezlé červotočem nebo napadeno plísní. To se pak ozáří, aby v něm nebyly žádné bakterie, opatří se protiplísňovým nátěrem a pak se teprve se dřevem pracuje,“ dodává Jiří Liška. Jeho firma také vyrábí atypický nábytek na míru a především křesla „ušák“ a „prezident“. „Prezident bylo křeslo, které se vyrábělo v první republice a my ho tu máme i na stánku,“ dodává mistr čalounického řemesla i člen Cechu čalouníků, dekoratérů a truhlářů.

„Vždycky říkám, že zákazníky si musíme vychovat, protože když nemají ponětí, na čem sedí a z jakého materiálu výrobek je, tak se dívají jenom na to, jak vypadá. A také si musí uvědomit, že v křesle se neleží, ale sedí. Jsou samozřejmě lidé, kteří chtějí mít nový a moderní nábytek na pár let a půjdou si ho koupit třeba do řetězců, ale když pak volají, chtějí ho opravit a my se na to přijedeme podívat, zjistíme, že se jedná o nábytek s dřevotřískovou kostrou, a tím pádem je neopravitelný. Potom přijde další rozhodování - buď zůstanou u dřevotřískové kostry anebo si nechají udělat kostru z masivu. Anebo si pořídí nábytek z nějakého bazaru, zastavárny, zdědí ho nebo si ho někde koupí na Aukru. Stává se, že potom přijdou za námi a my jim ho upravíme do původního stavu nebo do stavu, jaký chtějí. Protože někdy lidé požadují, aby jejich kus měl patinu, příběh a historii, a jindy, aby vypadal jako nový. To už je potom na domluvě. V každém případě děláme vše výhradně klasicky,“ říká Jiří Liška.

Helena Prokopová, cechmistryně Cechu čalouníků, dekoratérů a truhlářů, v křesle "prezident".

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše