SALIMA

Übersetzung nicht verfügbar.

Tunisko: nejen turistika, ale i potravinářství

Tunisko je zemí, kterou lidé znají především jako slunečnou destinaci pro letní dovolenou. Není divu, jen v loňském roce zamířilo z Česka do Tuniska na 62 000 turistů. Značný obchodní potenciál však existuje i v jiných segmentech. „Zemědělství a potravinářství jsou nosnými oblastmi pro budoucí spolupráci. Dokazuje to i dvacetičlenná delegace, která přijela na veletrh Salima z regionu Sfax, částečně tvořená vystavovateli a částečně zákazníky,“ říká Pavel Černý, obchodní rada českého velvyslanectví v Tunisu.

Velvyslanectví v rámci programu ekonomické diplomacie totiž navázalo kontakt s druhým nejprůmyslovějším teritoriem v Tunisku, regionem Sfax. K Brnu se dá přirovnat velikostí a k jižní Moravě orientací na zemědělství a potravinářský průmysl. „Hlavním partnerem na stánku je Regionální hospodářská komora ve Sfaxu. Do Brna přijeli producenti kávy, těstovin z tvrdé pšenice, výrobci orientálních cukrovinek, produktů z rajčat, producenti olivového oleje, datlí, zeleniny i granátových jablek, ale také společnost, která se zabývá industriálními projekty a zefektivněním průmyslové výroby. Proběhla zde řada pracovních schůzek, například firma obchodující s čerstvými rybami jednala se zástupci jednoho z obchodních řetězců, nebo výrobci olivového oleje se zajímali o technologie na plnění oleje do lahví po jeho vylisování,“ říká obchodní rada.

Účast tuniských firem na veletrhu navazuje na loňský projekt, organizovaný ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno, kdy do Tuniska odjelo několik firem, zabývající se úpravou vody. „Tunisko se velmi zajímá o technologie, zaměřené například na odsolování nebo čistění vody. Proto i zítra máme naplánováno jednání na toto téma. Zemědělství nelze dělat bez vody, to jsou spojené nádoby,“ říká Pavel Černý. Dalším z odvětví, ve kterém velvyslanectví plánuje konkrétní akce, je stavebnictví. Kromě byznysu je otevřena také otázka navázání oficiálních vztahů mezi městy Brno a Sfax. Pokud by se tak stalo, zařadilo by se Brno k partnerským městům, jako je senegalský Dakar nebo alžírský Oran.

Weitere News von der Messe