SALIMA

Translation is not available.

Tunisko: nejen turistika, ale i potravinářství

Tunisko je zemí, kterou lidé znají především jako slunečnou destinaci pro letní dovolenou. Není divu, jen v loňském roce zamířilo z Česka do Tuniska na 62 000 turistů. Značný obchodní potenciál však existuje i v jiných segmentech. „Zemědělství a potravinářství jsou nosnými oblastmi pro budoucí spolupráci. Dokazuje to i dvacetičlenná delegace, která přijela na veletrh Salima z regionu Sfax, částečně tvořená vystavovateli a částečně zákazníky,“ říká Pavel Černý, obchodní rada českého velvyslanectví v Tunisu.

Velvyslanectví v rámci programu ekonomické diplomacie totiž navázalo kontakt s druhým nejprůmyslovějším teritoriem v Tunisku, regionem Sfax. K Brnu se dá přirovnat velikostí a k jižní Moravě orientací na zemědělství a potravinářský průmysl. „Hlavním partnerem na stánku je Regionální hospodářská komora ve Sfaxu. Do Brna přijeli producenti kávy, těstovin z tvrdé pšenice, výrobci orientálních cukrovinek, produktů z rajčat, producenti olivového oleje, datlí, zeleniny i granátových jablek, ale také společnost, která se zabývá industriálními projekty a zefektivněním průmyslové výroby. Proběhla zde řada pracovních schůzek, například firma obchodující s čerstvými rybami jednala se zástupci jednoho z obchodních řetězců, nebo výrobci olivového oleje se zajímali o technologie na plnění oleje do lahví po jeho vylisování,“ říká obchodní rada.

Účast tuniských firem na veletrhu navazuje na loňský projekt, organizovaný ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno, kdy do Tuniska odjelo několik firem, zabývající se úpravou vody. „Tunisko se velmi zajímá o technologie, zaměřené například na odsolování nebo čistění vody. Proto i zítra máme naplánováno jednání na toto téma. Zemědělství nelze dělat bez vody, to jsou spojené nádoby,“ říká Pavel Černý. Dalším z odvětví, ve kterém velvyslanectví plánuje konkrétní akce, je stavebnictví. Kromě byznysu je otevřena také otázka navázání oficiálních vztahů mezi městy Brno a Sfax. Pokud by se tak stalo, zařadilo by se Brno k partnerským městům, jako je senegalský Dakar nebo alžírský Oran.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše