Baumesse Brünn

Übersetzung nicht verfügbar.

Dřevostavby jedou!

Čtrnáct a půl tisíce rodinných domů vyrostlo v roce 2017 v České republice, 2 159 z nich bylo dřevostaveb. Zájem o tento typ budov jde stále nahoru. Zatímco dnes jde o zhruba 15 %, před deseti lety to byla jen 3 procenta.

Nejvyužívanějším způsobem výstavby dřevostaveb je lehký rámový skelet. „Jedná se o panelovou montáž, kdy sendvičovou stěnu tvoří dvě konstrukční desky, mezi něž se dává izolace. Z těchto sendvičů se ve výrobní hale vyrobí celé stěny. „Firmy si panely vyrábí samy a je to vlastně jejich know-how. Aby dřevostavba byla kvalitní, je nezbytné, aby měla firma jasně stanové postupy, jak přípravy panelů, tak samotné montáže. Tyto postupy kontroluje certifikace Dokument národní kvality,“ poznamenala Lenka Trandová z Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).

Panely se pak na stavbě pomocí jeřábu poměrně rychle smontují. Nejde však dřevostavby popsat stylem „složit a jít“, jak by se nabízelo. „Právě montáž je jednou z důležitých částí výstavby domu, která rozhoduje o jeho kvalitě. Doba výstavby se odvíjí od různých parametrů, záleží, jestli se jedná o panelovou výstavbu, kterou zaštiťuje většina členů ADMD a nebo jestli se jedná o staveništní výstavbu. Také záleží, v jakém stupni prefabrikace jsou panely a kolik práce bude následně přímo na stavbě,“ poznamenala Trandová. Důležité je, zda finálním výsledkem je dům na klíč anebo hrubá stavba. „Většinou když jsou hotové základy, tak výstavba domu trvá přibližně dva měsíce do varianty na klíč,“ dodala Trandová.

Velkým plusem dřevostaveb je používání ekologických materiálů, nezaručují však automaticky zdravé bydlení, které je momentálně velkým trendem. Záleží na obyvateli. „Materiály nejsou schopny samy o sobě zaručit kvalitní vnitřní klima, které si ovlivňují zejména jeho uživatelé nastavením větrání, vnitřní teploty a dalších aspektů spadající pod pojem „zdravé bydlení,“ upřesnila Lenka Trandová z ADMD.  

Na všechny otázky, které se dřevostaveb týkají, mohou zájemci získat odpovědi na brněnském Stavebním veletrhu od 27. února do 2. března v pavilonech P, F a Z brněnského výstaviště. Asociace dodavatelů montovaných domů má připravený speciální doprovodný program plný přednášek, její zástupci poskytnou informace v poradenském centru.

Své mnohaleté zkušenosti zájemcům nabídnou například VESPER FRAMES, ATRIUM, Profi-Gips, QUICKHAUS, PURLIVE, HK-Dřestav, PREFAST CZ, Neat Houses, DOMY D.N.E.S., MORAVSKÉ DŘEVOSTAVBY a další.


FAKTA: Dřevostavby v číslech

  • Od roku 2000 bylo dokončeno 17 880 dřevostaveb
  • Nad tisícovku a více dřevostaveb za rok se vyhouply v roce 2008
  • V roce 2017 bylo vystavěno 2 159 dřevostaveb, meziroční růst tak byl 7,3 procenta
  • Dřevostavby tak s 14, 8 procenty držely druhé místo z celkového počtu postavených rodinných domů
  • Nejvíce dřevostaveb bylo dokončeno ve Středočeském kraji (550), pak následoval Moravskoslezský (309) a Jihomoravský (227)
  • Mezi hlavní výhody ptaří tepelně izolační vlastnosti, rychlost výstavby a příznivý poměr ceny a kvality
  • Majitelé dřevostaveb nejčastěji jako zdroj vytápění použili elekřinu, zvyšuje se také počet tepelných čerpadel, která se vyrovnala s domy vytápěných plynem
  • 64 % dokončených dřevostaveb bylo postaveno v energetické třídě B

(data pocházejí z roku 2017; nová data za rok 2018 zveřejní Český statistický ústav v dubnu 2019)

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše