RE:PUBLIKA Festival

Übersetzung nicht verfügbar.

Festival RE:PUBLIKA a vaše příběhy

Je to už 90 let, co se slavily kulatiny vzniku Československa v Brně poprvé. 26. května 1928 zahájil prezident Masaryk na brněnském výstavišti jubilejní výstavu k oslavě 10 let samostatnosti. Přesně 90 let poté, 26. května 2018, Masaryk, tentokrát „v zastoupení“, zahájí festival ke 100 letům.

100 – 90

Festival RE:PUBLIKA připomíná 100leté výročí samostatnosti a 90 let od otevření brněnského výstaviště. V sobotu 26. května se tento areál promění v obrovský stroj času a návštěvníky přenese 100 let do minulosti. „Replikou“ slavnostního otevření z roku 1928 bude zahájena největší oslava vzniku samostatného Československa u nás. Během tří týdnů a čtyř víkendů bude představeno to nejlepší z našeho designu na výstavě Avant Garde, to nejzajímavější z naší literatury v projektu 100 let 100 knih a jak se sportovalo v minulosti a dnes zjistí návštěvníci ve velké Re:lax zóně. Vůbec poprvé se díky festivalu Dance Brno 100 setkají baletní soubory z devíti nástupnických republik monarchie na jednom místě a svou premiéru bude mít v Brně také Slovanská epopej a plakáty Alfonse Muchy.

„100 let historie se sluší oslavit. Jak jinak než právě dějinami Čechů a dalších slovanských národů. Praha podpoří brněnský festival RE:PUBLIKA zapůjčením části Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Při oslavách 100. výročí vzniku republiky se tak obě největší města ČR prostřednictvím Muchova výjimečného díla symbolicky spojí,“ popisuje ojedinělou událost Petr Vokřál, primátor Statutárního města Brna a iniciátor celého projektu.

8 – 1918

Festival stojí na osmi hlavních pilířích. K již zmíněným patří také projekt Snímeček, prosím, který pozval ke spolupráci osm našich špičkových profesionálních fotografů, kteří každý svým pohledem zdokumentují jeden den festivalu a vznikne tak originální fotografický dokument jako mix odlišných přístupů k zachycení reality.

Přestože festival oficiálně končí v neděli 17. června, dva z jeho stěžejních projektů mají přesah do budoucnosti. Tím prvním je EX:PO – největší československé rande v režii výtvarnice a architektky roku 2017 Kateřiny Šedé, která se pokusí seznámit 1918 nezadaných lidí a ovlivnit tím jejich budoucnost. Druhým je projekt s názvem Příběhy fotek, který mapuje příběhy míst, obyčejných lidí a velkých i malých okamžiků republiky, které vytvoří unikátní archiv osobních vzpomínek.

Slavíme 100 let samostatnosti, ale velké historické milníky jsou pro nás jen příležitostí k tomu, abychom se soustředili na osobní, lidské příběhy, tisíce okamžiků radosti, štěstí, ale i smutku nebo obav. Chceme ukázat, kolik jedinečných osobností v historii i současnosti máme v designu, sportu, folkloru, architektuře, hudbě, tanci, literatuře, vědě, lékařství a mnoha dalších oborech. Přál bych si, aby se do festivalu promítla i rodinná historie – sbíráme osobní příběhy a fotky. Nebudeme vlastivědnou výstavou, ale festivalem emocí – zážitkem!“ zve na festival jeho kreativní ředitel Pavel Anděl.

Příběhy fotek

Projekt vytváří veřejně přístupnou databázi neznámých rodinných příběhů a s nimi souvisejících fotografií. Mapuje příběhy míst, obyčejných lidí a velkých i malých okamžiků republiky. Příběhy míst, kolem nichž každý den chodíme a o jejichž historii často nic netušíme. Příběhy lidí, jejichž životy mohou být nabitější než životopisy historických osobností. Okamžiky od drobných radostí až třeba po návštěvu velkolepé výstavy k desátému výročí republiky na brněnském výstavišti.

Vyzývá všechny, aby otevřeli stará fotoalba nebo krabice s rodinnými fotkami a nechali si vyprávět příběh svých dědečků a babiček, tet a strýců, rodičů či sourozenců. Myslí a vzpomíná i na ty, kteří netvořili velké dějiny, ale bez nichž bychom neměli naši osobní historii. Sdílení fotografií a vzpomínek probíhá na www.republikafotky.cz. Primátor Petr Vokřál i kreativní ředitel Pavel Anděl své fotografie doplněné osobními příběhy již zaslali. 

Klíčové akce festivalu

Avant Garde – výstava architektury a designu
EX:PO – největší československé rande
Dance Brno 100 – jedinečná evropská taneční událost
Příběhy fotek – unikátní archiv osobních vzpomínek
Re:lax zóna – sporty v minulosti a dnes
Alfons Mucha: Dva světy světově proslulá plátna Slovanské epopeje a plakáty společně poprvé
Snímeček, prosím? naši nejlepší současní fotografové
100 let 100 knih to nejlepší z naší literatury

Více na www.republika2018.cz
#Brnoslavirepubliku
#PribehyFotek

Foto: Monika Hlaváčová, Pocket Media a skypix-cz

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše