IDET

Übersetzung nicht verfügbar.

Lehký SOKOL létá na pomoc raněným

Prezentace Armády ČR je nedílnou součástí veletrhu IDET. Na volné ploše K láká návštěvníky ke shlédnutí lehký vrtulník polské výroby SOKOL W-3A. Tento dvoumotorový vrtulník, vyrobený v roce 1996, je nasazen v reálném provozu 24 hodin denně a používá se k záchraně osob a převozu raněných.

Podle leteckého technika prap. Bočínského je hlavní výhodou lehkého vrtulníku jeho schopnost rychle přistát téměř kdekoliv, ať už jde o špatně dostupný terén nebo třeba pastvinu s dobytkem. Vrtulník má rotor přes 15 m se speciálním odmrazovacím systémem, což mu umožňuje startovat takřka za každého počasí, samozřejmě s ohledem na dohlednost.

A jak probíhá taková záchranná akce? Ve vrtulníku je přítomna minimálně pětičlenná posádka – v kabině kapitán, palubní technik a navigátor, vzadu pak lékař a zdravotní sestra. Při náročných zásazích cestuje také záchranář. Podle Bočinského má vrtulník maximální rychlost 260 km/h, většinou se však pohybuje rychlostí max. 230 km/h. Obsah jeho nádrže, cca 1 700 l, by měl vystačit na zhruba tři hodiny letu. A jak je lehký tento lehký typ? Prázdný váží 3 300 kg, jeho maximální vzletová hmotnost je necelý dvojnásobek, tedy 6 400 kg.

Weitere News von der Messe