IDET

Lehký SOKOL létá na pomoc raněným

Prezentace Armády ČR je nedílnou součástí veletrhu IDET. Na volné ploše K láká návštěvníky ke shlédnutí lehký vrtulník polské výroby SOKOL W-3A. Tento dvoumotorový vrtulník, vyrobený v roce 1996, je nasazen v reálném provozu 24 hodin denně a používá se k záchraně osob a převozu raněných.

Podle leteckého technika prap. Bočínského je hlavní výhodou lehkého vrtulníku jeho schopnost rychle přistát téměř kdekoliv, ať už jde o špatně dostupný terén nebo třeba pastvinu s dobytkem. Vrtulník má rotor přes 15 m se speciálním odmrazovacím systémem, což mu umožňuje startovat takřka za každého počasí, samozřejmě s ohledem na dohlednost.

A jak probíhá taková záchranná akce? Ve vrtulníku je přítomna minimálně pětičlenná posádka – v kabině kapitán, palubní technik a navigátor, vzadu pak lékař a zdravotní sestra. Při náročných zásazích cestuje také záchranář. Podle Bočinského má vrtulník maximální rychlost 260 km/h, většinou se však pohybuje rychlostí max. 230 km/h. Obsah jeho nádrže, cca 1 700 l, by měl vystačit na zhruba tři hodiny letu. A jak je lehký tento lehký typ? Prázdný váží 3 300 kg, jeho maximální vzletová hmotnost je necelý dvojnásobek, tedy 6 400 kg.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše