IDET

Milovníci veteránů přivezli dvě desítky užitkových historických vozů

Veteran Vehicle Club Březník Jana Sokola z Lamberka sdružuje zapálené fandy historických vojenských i civilních vozidel, kteří zaujali návštěvníky veletrhu ISET dvacítkou funkčních vozů. „Je to kolekce, kterou posháněl náš člen Miroslav Procházka. Z nejstarších vozidel je tu k vidění džíp, Dodge a Ford Canada, je tu například těžká technika Tatra 813, 138 a 148, GAZ 69, Robur, Praha V3S, k zajímavostem patří i hasičská Škoda Superb nebo polní kuchyně,“ říká na volné ploše nedaleko pavilonu Z člen klubu Ivan Bazala.

„Osobně tu mám Tatru 805, ale všechny zapůjčené stroje jsou krásné tím, jak si jich lidé váží a jak o ně pečují,“ dodává milovník veteránů, který je členem veteránském hnutí od roku 1985. Také potvrzuje, že většina majitelů vozů se snaží co nejvíce uvádět auta do původního stavu s cílem ukázat lidem jejich eleganci a funkčnost i po padesáti nebo sedmdesáti letech. „Proto jsme i na veletrhu ISET. Náš klub pořádá kromě dětských dnů různá setkání a vlastivědné vyjížďky. V tak silné sestavě jsme se po dlouhé době setkali podruhé,“ konstatuje Ivan Bazala s tím, že většina zapůjčených vozů pochází od milovníků veteránů z Vysočiny a Jižní Moravy. Všichni jsou také členem Unie klubů užitkové a vojenské historické techniky České republiky, která u nás sdružuje příznivce historických vozidel v 34 klubech.

Výstavu veteránů na brněnském výstavišti doplňuje historická expozice Československého červeného kříže, která dokumentuje aktivity této organizace ve Velké Británii v letech 1940 až 1945. Pod dohledem sestřičky v dobové uniformě je možné prohlédnout si, jak vypadaly léky, medicínské nástroje, leukoplasti a další praktické věci, patřící do tehdejší zdravotnické výbavy v terénu i anglických nemocnicích, a to včetně různých příruček první pomoci z třicátých let v českém a anglickém jazyce. Zájemci o tuto problematiku se také na místě mohou dozvědět více o práci spolku, jenž byl pokračovatelem exilového sdružení Československá pomoc a který v roce 1940 obnovila československá exilová vláda. Tehdejší Československý červený kříž se dělil na jednotlivé odbory, které zajišťovaly pomoc československým občanům nejen v ošetřovatelství, zdravotnictví a sociální oblasti, ale také v kultuře a společenském životě, ve výchově československé mládeže v exilu i ve finančních záležitostech.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše