PYROS, ISET

COBRA potřebuje méně vody, hasí účinněji a bezpečněji

Systém řezání a hašení vodním paprskem vynalezli za války ve Švédsku, teď pomáhá i českým hasičům. Letos se COBRA poprvé představila na veletrhu PYROS.

CCS COBRA je hasicí zařízení, které pomocí vysokotlakého vodního paprsku s příměsí abraziva pronikne různými druhy překážek. Uvnitř budovy pak hasí vysokotlakou vodní mlhou, která pomáhá zchlazovat prostor požáru, spotřebovávat kyslík a tlumit oheň. Tento způsob je efektivnější, méně poškozuje hašený objekt a především chrání hasiče, kteří mohou zasahovat bezpečně zvenčí. „COBRA může zachránit život hasiče a zároveň ochránit hodně majetku, protože spotřebuje daleko méně vody,“ popisuje Karek Zicho ze společnosti Nordex Europe, která zařízení COBRA dodává na český a slovenský trh. S touto technologií není potřeba otevírat dveře, hasí se vyříznutým otvorem a hasič vstupuje až do bezpečného prostoru. Když oheň doutná někde ve střeše, nemusí se rozebírat podhled, ale termokamera najde konkrétní místo a paprsek ho uhasí. „Právě v případech, kdy hoří v sádrokartonovém podhledu, je COBRA velmi užitečná, protože jinak je nutné rozbít strop, ze kterého se na hasiče může vysypat hořící materiál. Hasič ji ocení také v kontaminovaném prostředí, kde hrozí otrava nebo výbuch. Ale nejvíc COBRA pomáhá v nepřístupných místech, kam se neustále lije voda, ale ta jenom teče kolem. COBRA vytváří vysokotlakou vodní mlhu, která pohlcuje kyslík, čímž oheň ztlumí nebo uhasí,“ vysvětluje Karel Zicho.

Unikátní systém řezání a hašení vodním paprskem byl vyvinut ve Švédsku už v roce 1945 pro hašení v ponorkách. Po válce byla technologie zapomenuta a teprve před dvaceti lety ji švédský výrobce oživil pro civilní využití. V České republice nejde o novinku, první COBRA se k nám dostala už v roce 2002. „Jelikož je u nás tradičně zavedená jiná technologie hašení, nějaký čas trvalo, než hasiči pochopili, jaký pro ně má COBRA přínos. Ale nyní už je v České republice v provozu zhruba 70 těchto zařízení, v každém kraji asi tři a další mají soukromé subjekty, třeba Škoda Mladá Boleslav si jich pořídila sedm,“ říká Karel Zicho. Poptávka podle jeho slov stále roste a na PYROS firma přijela předvést novinky v sortimentu. „Chceme ukázat, že technologie naspí a vyrábí se stále nové druhy, do menších i do větších aut. Přivezli jsme střední velikost a nejnovější typ, který z veletrhu poputuje rovnou ke slovenskému zákazníkovi,“ informoval obchodní zástupce společnosti Nordex Europe.

Hasiči na systému COBRA oceňují také další vlastnosti: schopnost proniknout veškerými stavebními materiály, výraznou úsporu vody a možnost dohašovacích prací nízko­tlakou proudnicí. Technologii lze doplnit příměsí pěnidla a vodní vlha se využívá i pro srážení chemikálií z ovzduší. Systém COBRA je možné instalovat do nových i starších hasičských vozidel. „Nejvíc mě na veletrhu PYROS potěšilo, že odborná veřejnost o systému COBRA už hodně ví. Dostal se do povědomí a teď se s jeho použitím hasiči chlubí mezi sebou,“ říká Karel Zicho, který je spokojen i s premiérovou prezentací na brněnském výstavišti: „Naši první účast na veletrhu PYROS hodnotím pozitivně, protože jsme tu měli hodně jednání s hasiči. Zákazníci si nás tady našli a na stánku jsme měli všechny krajské ředitele HZS ČR, kteří mají zájem rozvíjet moderní vybavení ve svých krajích.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše