MOBITEX

Übersetzung nicht verfügbar.

Grand Prix MOBITEX: Do studentské soutěže je přihlášeno více než sto prací

Na veletrhu MOBITEX se i letos objeví originální nápady od studentů středních a vysokých škol. Na soutěžní přehlídce Grand Prix MOBITEX 2020 bude z více než 100 přihlášených prací vystaveno celkem 78 autorských výrobků z 8 českých škol. Kromě studentů pěti univerzit vystoupí se svými pracemi také tři střední odborné školy.

„Záběr přehlídky je velice široký. Mezi vystavenými exponáty bude možné zhlédnout nejrůznější typy sedacího nábytku, stolový či úložný nábytek, časté jsou bytové doplňky jako porcelán, textilie či světla,“ říká Gabriela Daňková, asistentka soutěže Grand Prix MOBITEX. „Největší zastoupení – 34 prací – bude mít Ústav nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně. Mladí designéři se věnovali převážně výrobě konferenčních či nočních stolků a kuchyňských prkének. Studenti Českého vysokého učení technického v Praze nabídnou talíř, vázu a další výrobky, realizované ve spolupráce s porcelánkami ­­– Český porcelán v Dubí, Ideal Standard Teplice, Lasselsberger závod Lubná a sklárnou ve Světlé nad Sázavou. Studentky oboru Textilní tvorba Univerzity Hradec Králové i letos vystaví závěsy, přikrývky a polštáře s různými motivy.“

Návštěvníci se dále mohou těšit na práce studentů Produktového designu a Designu keramiky Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem, kteří vystaví různě provedené hodiny, taburet, lavičku a filtr na vodu. Ateliér Průmyslový design Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně si mimo židlí, křesel a stolů připravil obsáhlé kolekce Alchymisti a Cink! Jedná se o celofakultní designérské projekty. Kolekce Cink! se skládá z reproduktorů, netradičně vyrobených z porcelánu. Projekt Alchymisti zase vychází z české a světové produkce nábytku z ocelových trubek z období 30. let 20. století.

Kromě vysokých škol se do soutěže zapojili také studenti Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy Brno, Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem a Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové. Mladí designéři vystaví například globus, kufr na housle a konferenční stolky.

Kurátorka soutěže Dagmar Koudelková hodnotí kolekci letošního ročníku jako pestrou a nápaditou: „Grand Prix MOBITEX je pro studenty středních i vysokých škol dobrou příležitostí k představení nejnovějších návrhů a k jejich prezentaci – již tradičně se autoři, studenti i jejich pedagogové zapojí do čtvrtečního odpoledního doprovodného programu, v němž proběhnou prezentace vybraných prací a kolekcí. Úroveň této studentské přehlídky je letos opět vysoká: některé práce plně odpovídají zaměření na experiment v nábytku a bytových doplňků, jiné jsou naopak tradičnější a ukazují řemeslnou dovednost nebo reprezentují spolupráci s firmami. Kritériem pro vystavení práce na veletrhu MOBITEX je zhotovení v měřítku 1:1 a také dobré řemeslné provedení. Potěšující je kromě tradičně dobrého zastoupení škol zaměřených na nábytek také účast škol s výukou designu keramiky a porcelánu a textilu.“

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše