MOBITEX

Übersetzung nicht verfügbar.

Studentské ceny rozdány, toto je podle poroty 11 „nej“

Studentská soutěžní přehlídka GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT, v níž studenti prezentují výrobky, prototypy a modely z oblasti nábytku a bytových doplňků, dnes vyvrcholila slavnostním vyhlášením výsledků. Celkem bylo uděleno 11 cen, o které se utkalo 85 autorů s 95 pracemi z 9 středních a vysokých škol z celé České republiky. Téma letošního ročníku znělo EXPERIMENT.

„Kritériem pro vystavení práce na veletrhu MOBITEX je zhotovení návrhu v měřítku 1:1 a také dobré řemeslné provedení. Potěšující je kromě tradičně dobrého zastoupení škol zaměřených na nábytek také účast škol s výukou designu keramiky, porcelánu a textilu,“ říká předsedkyně poroty Dagmar Koudelková z Národního centra nábytkového designu.

Porota dnes ocenila studenty, kteří podle hodnocení odborné poroty nejlépe splňovali kritérium originality, kreativity, progresivity, nekonvenčnosti a funkčnosti. Hlavní cenu GRAND PRIX MOBITEX – STUDENT si odnesla Sabina Stržínková z ateliéru Průmyslového designu UTB ve Zlíně za čalouněnou židli Tammi, která vznikla ve spolupráci s firmou Nábytek Jelínek ve Valašském Meziříčí.  Židle je výsledkem kombinace ruční práce s využitím moderní CNC technologie na výrobu opěradla.

Druhé místo patří Petrovi Matoušů za set na espresso nápoje ME`AZA. Student Ústavu designu FA na ČVUT v Praze se ve své tvorbě porcelánových šálků a podšálků na kávu inspiroval tvarem skleniček na víno, aby tak zvýraznil vůni nápoje.

Třetí Ondřej Mikulec zúročil své zkušenosti houslisty a vytvořil originální obal na housle a jejich příslušenství, který může sloužit současně jako dekorace v interiéru i bytový doplněk. Žák 4. ročníku Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem zvolil jako materiál ořech, lamelu, cín a čalounění.

Porota dnes udělila také dvě mimořádná ocenění, a to studentům a pedagogům ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně za kolekci porcelánových reproduktorů CINK!, která vznikla ve spolupráci s ateliérem Industrial Design a ateliérem Keramiky VŠVU v Bratislavě, a také studentkám oboru Textilní tvorba na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, které soutěžily s kolekcí interiérových textilií.

Klastr českých nábytkářů dnes udělil dvě ceny, a to Andrejovi Kmeťovi za interiérovou židli na krátkodobé sezení Stair, kterou vytvořil v ateliéru Průmyslového designu UTB ve Zlíně, a Dominice Frömmelové z Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a umění, která vytvořila toaletní stolek s dřevěnou konstrukcí a zrcadlem, doplněný LED světlem v bílé barvě.

Pracovní stůl Kristýny Frödové s atypickou konstrukcí z ocelových trubek s masivními deskami z rostlého dřeva oslovil Národní centrum nábytkového designu, které jeho autorce udělilo svoji cenu. Ta opět putuje na Lesnickou a dřevařskou fakultu brněnské Mendelovy univerzity.  Ze stejné školy pochází i Gabriela Fridrichová, jejíž pracovní stůl pro generaci mileniálů získal Cenu společnosti DESIGN ATAK.  Do třetice zůstává v Brně i jedna ze dvou cen Cechu čalouníků, dekoratérů a truhlářů. Patří Dominice Sirné za čalouněné odpočivné křeslo Dekorakryl. Druhá cena tohoto cechu putuje do Zlína, kde Iveta Krmíčková z ateliéru Průmyslového designu UTB našla inspiraci v oblacích a vytvořila modré, prošívané křeslo NUBES.

Na závěr slavnostního předávání cen poděkovala Dagmar Koudelková organizátorům z Veletrhů Brno Martinu Videckému a Lence Bednářové a ocenila celkovou úroveň soutěže.  „I letos tu najdeme velmi zdařilé práce i hotové výrobky, máme tu výsledky spolupráce s konkrétními firmami. Cením si toho, že můžeme vystavovat práce v měřítku 1:1, které jsou funkční. Doufám, že se vám tato přehlídka líbí a příští rok budeme mít možnost opět se potkat se zajímavými návrhy,“ uvedla předsedkyně poroty.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše