PYROS, ISET

Übersetzung nicht verfügbar.

Úspěšná premiéra balistické bariéry BALBAR na veletrhu PYROS

Zásahové jednotky armády i policie, pyrotechnici, hasiči i další odborníci, kteří řeší ochranu osob v nebezpečném prostředí. Těm všem poslouží novinka, kterou společnost STRIX Chomutov vyvíjí v rámci výzkumného projektu společně s ČVUT Praha a firmou Prefa Kompozity. BALBAR se poprvé představil veřejnosti na veletrhu PYROS a okamžitě oslovil zájemce nejen z České republiky.

Mobilní ochranná a balistická bariéra BALBAR zajistí vícestupňovou ochranu zasahujících složek integrovaného záchranného systému v různých rizikových situacích. Dokáže zastavit projektily z krátkých i dlouhých ručních zbraní a v případě výbuchu ochrání před účinky tlakové a rázové vlny, zášlehem plamenů i explodující municí. K základním přednostem patří jednoduchý transport a manipulace, kompaktní rozměry a rychlá aktivace systému. „Pneumatická nosná konstrukce tvořená vzduchovými válci se postaví během 15 až 20 vteřin v závislosti na tlaku, díky pojistnému ventilu se nemusíte bát přefouknutí a prasknutí. Pak se na konstrukci dají kompozitní desky, což je otázka minuty, a máte bariéru se základní balistickou odolností proti střelbě z pistole, střepinám granátů a výbušninám, které nezpůsobují velkou tlakovou vlnu. Pokud se očekává výbuch tlakové lahve nebo něčeho, co způsobí rázovou vlnu, je konstrukci potřeba zatížit vodou. Rychlost napouštění vody opět záleží na tlaku, z cisterny je to otázka tří až pěti minut. Do pěti nebo maximálně deseti minut tak máte k dispozici plně funkční bariéru,“ popisuje Jan Pohůnek, vedoucí výzkumného týmu BALBAR ze společnosti STRIX Chomutov.

BALBAR se může používat i v uzavřených prostorách nebo vyšších patrech budov a v případě potřeby lze propojit větší množství modulů do velké bariéry při zachování ochranných parametrů. Je kompatibilní s prostředky jednotek IZS, jako jsou cisterny, hadice a láhve se vzduchem, a zkoušky potvrdily možnost instalace na dálku pomocí pyrotechnického robota. V rámci spolupráce s různými složkami PČR, HZS i AČR systém prošel celou řadou testů zaměřených na balistickou odolnost například při použití různého střeliva do krátkých i dlouhých ručních zbraní, při výbuchu granátu nebo improvizovaného výbušného systému atentátníka. BALBAR vzniká v rámci projektu podporovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, který bude ukončen v září letošního roku.

„Na veletrhu jsme poprvé, takže jsme přesně nevěděli, co očekávat, ale zájem návštěvníků nás příjemně překvapil. Hlavně v prvních dvou dnech na náš stánek přišlo hodně hasičů, policistů i dalších odborníků, kteří řeší problematiku ochrany osob nebo balistické záležitosti,“ je s účastí spokojen Jan Pohůnek, kterého překvapila mezinárodní odezva. „Byl tu i vysoce postavený důstojník ze Švýcarska, kterému se naše řešení strašně líbilo a vyžádal si další informace. Zástupce turecké delegace chtěl vidět, jak systém funguje, a byl unešený z rychlosti, jakou se postaví.“ Zájem byl hlavně ze strany policistů a vojáků, ale možnosti uplatnění jsou podle Jana Pohůnka daleko širší. S kompozitními deskami je možné zodolnit třeba část budovy nebo ochránit stroje, protože ochranný štít funguje i bez použití nosné konstrukce. „Výzkumný projekt končí v září a vývoj ještě nemáme plně ukončen, ale výsledky už jsou takové, že je můžeme prezentovat. Potvrdilo se nám, že o BALBAR je zájem. Byli tu poměrně vysoce postavení hasiči, kteří hned vyjmenovali situace, kdy by se jim hodil, totéž policejní pyrotechnici. Celkově jsme se zájmem spokojeni. Dostali jsme se do povědomí a už se o nás už ví, což je důležité,“ zhodnotil Jan Pohůnek veletržní premiéru.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše