Motosalon

Übersetzung nicht verfügbar.

Vzpomínka na Ivana Maugera

V loňském roce by oslavil osmdesátku jeden z největších motocyklových sportovců historie, Novozélanďan Ivan Gerald Mauger. Nám je tento mnohonásobný mistr světa na ploché dráze bližší o to víc, že podstatnou část své kariéry spojil s divišovskými motocykly. Továrním jezdcem Jawy byl plných 14 let. Od roku 1969 téměř do konce své kariéry.

Ivan Mauger byl jako člověk zvláštní, trochu opatrná, uzavřená povaha. Své mimořádné úspěchy přijímal vyrovnaně, s klidem, bez emocí. Působil skromně a skromným zůstal i jako planetární celebrita dekorovaná MBE a OBE. V jeho povaze se odrážely jeho nelehké začátky.

V mládí mu nikdo výrazně nepomáhal. Musel se spoléhat jen sám na sebe. Od čtrnácti let proháněl motocykl na oválu v Aranui. Jeho vzorem byl krajan mistr světa Ronnie Moore a Ivan byl odhodlán kráčet v jeho stopách. V roce 1957 se jako sedmnáctiletý oženil s šestnáctiletou Raye Mc Peak Telferovou. Oba teenageři záhy odpluli do Anglie pokusit se dobýt plochodrážní svět. Byli si vzájemnou oporou. Ona mu zvedala sebevědomí, on jí pomáhal nést trvalé postižení po prodělané dětské obrně.

Angažován byl v klubu Wimbledon Dons, ale týmu se příliš nedařilo, a tak Ivan nevydělával. Po dvou letech živoření v Anglii se vrátili domů na Nový Zéland. Sice frustrován, ale nezlomen jezdil Ivan po závodech doma i v Austrálii a postupně silou své vůle a ctižádosti začal naplňovat svůj klukovský sen, od roku 1962 už na jednom z prvních do Austrálie dovezených strojů Eso.

V roce 1966 se poprvé probojoval do světového finále, a v roce 1968 už byl jeho vítězem. Svoji dominanci na krátké ploché dráze zopakoval ještě v letech 1969 a 1970. Sbírku titulů na klasické dráze rozšířil ještě v letech 1972, 1977 a 1979 a v sezónách 1971, 1972 a 1976 přidal ještě tři světová prvenství na dlouhé dráze. Připočteme-li k tomu dvojí vítězství v mistrovství světa dvojic v letech 1969 a 1970 a čtyřnásobné v soutěži družstev v letech 1968, 1971, 1972 a 1979, tak pro Jawu vybojoval Ivan Mauger celkem patnáct (!) nejcennějších titulů. Úžasná, ojedinělá bilance.

Roku 1990 byl slavnostně přijat do síně slávy novozélandského sportu, 12. června roku 2000 se mu dostalo cti nést olympijský oheň na hrách v Sydney. Roku 1999 byl Ivan Mauger zvolen plochodrážním jezdcem tisíciletí. Stal se nejen držitelem Member of the British Empire (MBE1975), ale k padesátinám obdržel od britské panovnice navýsost prestižní Order of the British Empire (OBE 1989).

Zcela ojedinělé ocenění Maugerových výkonů představuje Triple Crown Special Gold Jawa, divišovský dvouventil typu 890, který dvojice jeho amerických obdivovatelů George Wenn a Ray Bokelman nechala po jeho třetím triumfu v řadě v roce 1970 pozlatit. Dnes je tento vzácný artefakt jako trvalá exkluzivní reklama značky Jawa umístěn v Canterbury Museum v jeho rodném Christchurch. Jen jediná trofej mu zůstala odepřena – cenná pardubická Zlatá přílba.

Snad žádnému výrobku v historii se nedostalo takové publicity a takových poct zásluhou jediného člověka, jako plochodrážnímu motocyklu Jawa z Divišova.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše