International Engineering Fair

Translation is not available.

Čtvrtá průmyslová revoluce už začala

Zachrání roboty evropský průmysl? Budeme místo na sklad vyrábět jen na míru zákazníkům? A zvládneme proměnu trhu práce? Tyto i další otázky řešila veletržní konference “Digitální budoucnost České republiky”.

Řečníci - zástupci politiky, vysokých škol i představitelé předních technologických firem - se shodli, že digitalizace je pro český průmysl obrovská příležitost. Díky úzkým vazbám na Německo jsme s jejím zaváděním začali poměrně brzy a můžeme touto cestou zvýšit svoji konkurenceschopnost. Současně je zavádění technologií Průmyslu 4.0 a robotizace jednou z odpovědí na nedostatek pracovních sil v České republice. “Čtvrtá průmyslová revoluce už propukla a internet věcí posouvá spoustu oblastí dopředu způsobem, jaký byl ještě před pár lety nepředstavitelný. Naším společným cílem je, aby nás průběh těchto změn nezaskočil. Úloha školství zde bude naprosto zásadní a je potřeba změnit vzdělávací systém tak, aby pružně a operativně kopíroval situaci v praxi,” řekl v úvodu konference místopředseda Poslanecké sněmovny Palamentu ČR Jan Bartošek. Na jeho vystoupení navázal viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl, který se zamyslel nad širšími dopady digitalizace na trh práce, sociální oblast a trávení volného času. Čtvrtou průmyslovou revoluci označil za revoluci Evropy, která znamená totální přezbrojení evropského průmyslu. Zjednodušeně řečeno, roboty nahradí Evropě Číňany.

Pozice České republiky  je v tomto procesu zjevná. Pro nás jako průmyslovou zemi je naprostou nutností na změny reagovat co nejrychleji, což už se děje. Jsme velmi otevřená exportní ekonomika, což se týká i zavádění nových technologií a adaptace na technologické změny. Zatím na tento rychlý vývoj není zcela připravena infrastruktura, zaostává třeba rozvoj sítí nové generace, ale ani legislativa a samotné obyvatelstvo. Proto je nezbytná osvěta a uklidňování lidí, že je Průmysl 4.0 nepřipraví o práci, ale odstraní nebo zredukuje rutinní a namáhavou činnost a přinese více volného času.

Konference naznačila také zajímavé trendy, které nás v souvislosti s nástupem Průmyslu 4.0 čekají. Customizace výroby povede k její vyšší lokalizaci, bude se vyrábět co nejblíže konkrétnímu zákazníkovi, i když dodavatel a jeho data budou třeba na druhém konci planety. To se děje již dnes v 3D tisku, kde se třeba speciální protézy tisknou tam, kde je to pro zákazníka nejvýhodnější. Očekává se také vznik “smluvních továren”, vysoce automatizovaných a robotizovaných, univerzálně vybavených, které si zákazník - v tomto případě podnikatel - pronajme pro určitou výrobu. Tato flexibilita výrazně ovlivní i vzdělávání a zaměstnávání. Nejenže vzniknou nové pozice vyžadující kreativní schopnosti, ale také tradiční model zaměstnance pracujícího pro jednu firmu bude ztrácet na významu. Přichází doba home office a zakázkové práce pro různé zaměstnavatele. Jisté je, že čtvrtá průmyslová revoluce už začala a jde o nevratný a nezastavitelný proces, kterému se nesmíme bránit, ale musíme se na něj dobře připravit.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše