International Engineering Fair

Translation is not available.

Obráběcí stroje umí pořád více

Páteřním oborem MSV jsou obráběcí a tvářecí stroje, nářadí, svařování a povrchové úpravy. Letos zde otevírá expozice přibližně 550 vystavujících firem, tj. více než třetina všech účastníků veletrhu. Jejich exponáty návštěvníkům názorně předvedou nové trendy ve zpracování kovů.

Pavilon P opět patří obráběcím strojům. Přestože veletrh EMO v Hannoveru skončil teprve před dvěma týdny a převoz exponátů byl logisticky velmi náročný,  návštěvníci se mohou těšit na širokou nabídku strojů od domácích výrobců i jejich zahraniční konkurence.

“Nejen EMO je světová výstava, i MSV Brno bude světové,” prohlásil na tiskové konferenci v Brně Leoš Mačák, zástupce ředitele Svazu strojírenské technologie (SST). Česká republika byla v roce 2016 v celosvětovém žebříčku producentů obráběcích a tvářecích strojů na 14. místě a podle objemu vývozu jí patřila dokonce 12. příčka. Členské podniky SST si na letošním MSV pronajaly celkovou výstavní plochu 2521 m2.  Největší stánky mezi nimi mají firmy Tajmac-ZPS, Yamazaki Mazak, Kovosvit MAS, AXA CNC stroje a Renishaw.

K velkým vystavovatelům v pavilonu P patří také společnost ŽĎAS, která představuje novinku ucházející se o Zlatou medaili MSV 2017. Pila na dělení trubek na tažné stolici 400 kN je určena pro dělení až tří trubek současně v automatickém režimu. K výhodám technického řešení patří, že pila je umístěna přímo na tažných stolicích, kde probíhá i zarovnání hrotů, a ukládání trubek do upínačů a do zásobníků trubek je gravitační. Předností jsou také malé zástavbové rozměry.

Novinku přivezl také NAREX Ždánice, který v rámci dalšího rozšiřování vysoce výkonné řady závitníků NX PRECISION TAPS  představí nové závitníky pro zušlechtěné oceli 40–50 HRC. Další domácí vystavovatel společnost TYNTECH vystavuje univerzální konvenční frézku na kov TYNTECH FTU 1250  TYNDRIVE  s funkcí automatického samostatného řízení polohy jednotlivých posuvových os.

Zahraniční konkurence je v pavilonu P opět velmi silná a nechybí zde téměř žádný z tradičních významných vystavovatelů. Zajímavostí je přímá účast firmy Schwäbische Werkzeugmaschinen s obráběcímicentry a také návrat společnosti Consorta Praha po několika letech.

K vidění jsou zde třeba 5osé stroje TRIMILL VU, které využívají portál typu BOX-IN-BOX v provedení „horní gantry“ ve spojení s naklápěcí frézovací hlavou (osa B) a otočného stolu (osa C). Tato koncepce umožňuje kompletní obrobení dílce z pěti stran při jednom upnutí. Stroje TRIMILL VU ohromují extrémně výhodným poměrem mezi minimální velikostí stroje a maximální velikostí obrobitelného dílce.

Na stánku společnosti IMTOS si návštěvníci prohlédnou paralelní dvouvřetenový CNC soustruh TAKISAWA TT-500GD vhodný pro vysoce přesnou sériovou výrobu různorodých obrobků. Jde o stroj s nejvyšší tuhostí ve své třídě vybavený vysoce rychlostním portálovým zakladačem s minimalizovanými vedlejšími časy pro zkrácení cyklového času. Českou premiéru zde bude mít nový kompaktní horizontální CNC soustruh HWACHEON CUTEX 180, jehož konfigurace a programovatelný koník výrazně snižují časy. Volitelné příslušenství jako je například protivřeteno a funkce poháněných nástrojů umožňují provádět komplexní, vícenásobné procesy na jedno upnutí.

Společnost NEWTECH v pavilonu P vystavuje hned dvě novinky. Od značky FUJI to bude revoluční modulový obráběcí systém DLFn - výrobní zařízení, které řeší problém s nedostatkem pracovních sil a minimalizuje zastavěnou plochu. Pro dosažení maximální efektivnosti umožňuje tento flexibilní modulární systém s robotickou manipulací vhodnou přestavbu nebo doplňování modulů. Může být sestaven z různých obráběcích jednotek, jako jsou například frézovací jednotka, soustružnická jednotka, jednotka pro soustružení hřídelí a další. Novinkou od MITSUI SEIKI je pětiosé obráběcí centrum Vertex55X, vysoce produktivní pětiosé obráběcí centrum určené pro velmi přesné obrábění především v leteckém průmyslu, v energetice a v dalších odvětvích náročných na vysokou a opakovanou přesnost výroby. V reakci na požadavky trhu nabízí MITSUI SEIKI vřetena 15 000, 25 000 a 30 000 otáček za minutu.

Tradiční účastník Swisstool Export - Gruppe vystavuje super přesný soustruh SCHAUBLIN 125 CCN R-TM / A2 - 4, který spojuje výhody numerického řízení a jednoduchého užití konvenčního soustruhu. Vzhledem k přesnosti a tuhosti je tento stroj přímo předurčen pro soustružení za tvrda. S identickou ergonomií je soustruh 125 CCN k dispozici ve třech verzích: s lineárním uspořádáním nástrojů,  s revolverem a pevnými nástroji a s revolverem s poháněnými nástroji.

Expozice firmy MISAN nabízí mj.  vysokorychlostní dvoupaletové svislé obráběcí centrum Brother SPEEDIO R450X1, dvoupaletový stroj s vynikajícím poměrem velikosti pracovního prostoru vůči celkové zastavěné ploše. Patentovaný systém vysokorychlostní výměny palet Brother „QT table“ přibližuje tento stroj k vytčenému cíli eliminace veškerých vedlejších časů. Dalším zajímavým exponátem zde je univerzální bruska na válcové plochy Okamoto UGM360NC. Číslicově řízená bruska se třemi brousicími vřeteny na otočné hlavě umožňuje broušení komplexních dílců na jedno založení do stroje. Pozornost si zaslouží také dvouvřetenové, dvourevolverové soustružnické centrum Okuma LT2000EX  pro produktivní obrábění rotačních součástí na jedno založení do stroje.

Společnost IMEXIM TS v pavilonu P představuje vertikální obráběcí centra  renomovaného španělského výrobce IBARMIA. Jde o 3osé, 4osé a 5osé obráběcí stroje s technologickým řešením na míru a multiprocesní obráběcí stroje s možností soustružnických operací. Dále zde nabízí horizontální a multiprocesní soustruhy španělské značky GEMINIS, které jsou vhodné i pro velmi specializované technologie. Tyto stroje nacházejí široké uplatnění hlavně v ocelářském, olejářském, energetickém, lodním, železničním, papírenském průmyslu, při výrobě jeřábů, ale i v jiných odvětvích.

Vyspělé technologie jsou k vidění v expozici společnosti ITAX PRECISION. Jedním z exponátů je obráběcí centrum Hurco VMX42SRTi  s integrovaným otočným stolem. Díky unikátní konstrukci lze stroj použít pro obrobení komplexních pětistranných dílů na jedno upnutí, stejně tak jako pro těžké a rozměrné 3osé díly, jako jsou třeba formy. To vše je podpořeno neomezeným otáčením otočného stolu a unikátním řídicím systémem Hurco WinMax, který je díky snadné obsluze a nejkratšímu přechodu od výkresu až po hotový díl tím nejrychlejším řízením v oboru.

Novinky v oblasti dynamického krytování obráběcích strojů představuje italská firma P.E.I. Motorizované krytování střech na bázi ochraného měchu WAVE-SKY redukuje na minimum kouř, prach a třísky, které vznikají v pracovním prostoru gantry strojů při opracování obrobku. Díky novému příčníku SMART DRIVE může být kryt motoru kompaktnější, celý produkt je tak méně hlučný a má nižší váhu. Návštěvníci si prohlédnou také nové krytování SNAP TELESCOPIC COVER, které díky rozebíratelné konstrukci umožňuje montáž a demontáž přímo na stroji a zjednodušuje jeho údržbu.

Obráběcí stroje jsou k vidění také v dalších halách brněnského výstaviště. Pavilon Z vse opět stane dějištěm soutěže mladých programátorů. Svaz strojírenské technologie tuto akci organizuje pro žáky středních technických škol a učilišť a letos se do ní přihlásilo 157 soutěžících z rekordního počtu 36 škol. „Výukové centrum – soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů“ bude mít tři oddíly s řídícími systémy Heidenhein, Siemens a Fanuc. Ve všech oddílech se bude programovat frézování, a to na strojích Kovosvit MAS a Fanuc Czech.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše