International Engineering Fair

Translation is not available.

Ultrazvukový kouzelník

Dvacet exponátů bylo letos přihlášeno do klání o Zlatou medaili 59. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Vítězové jsou známí, ale pojďme se podívat i na ty, na něž se sice nedostalo, ale jejich výrobky jsou prostě skvělé. Jde o velké giganty, veletržní nováčky i rodinné start upy.

Slovenská společnost NOTUS-POWERSONIC s.r.o. vyrazila do boje o Zlatou medaili MSV s ultrazvukovým čistícím zařízením NPS. Laicky řečeno jde o designovou nerezovou bedýnku naplněnou speciální kapalinou a s košíkem, do kterého se zaneřáděný komponent položí, ponoří a pak už pracuje ultrazvuk. Kam se dostane - kapalina, tam se dá i čistit. Výsledkem je bezvadně čistá součástka či předmět včetně záhybů a prohlubní sebemenší velikosti.

„Použití je univerzální. V těžkém průmyslu, automobilkách, v potravinařství, gastroenterolové do čističky dávají třeba hadičky potřebné k zákrokům,“ popisuje příklady výkonný ředitel Ladislav Patay. Pod názvem NOTUS-POWERSONIC je společnost na trhu 24 let, ale základy byly vlastně položeny už v 70. letech ve vráblenské pobočce tehdejšího podniku Tesla. „V roce 1972 se tu poprvé s ultrazvukem začalo pracovat,“ říká Patay.

V portfoliu má kandidát na Zlatou medaili MSV velké množství ultrazvukových čistících zařízení – od malých typu NPS po poloautomatické velké stroje, které navíc díly opláchne a usuší. Kromě dřeva jde do přístrojů vložit jakýkoliv materiál. Aby bylo očištění bezchybné, je potřeba vložit správný typ kapaliny. „Je to jako s čištěním v domácnosti. Na ruce použijete mýdlo, na zašlou špínu prášek, stejně tak je potřeba podle materiálu zvolit čistící kapalinu, dodává Ladislav Patay a ukazuje, co všechno zařízení zvládnou. Na stánku 180 v pavilonu V tak zájemci uvidí, jak lze vyčistit těžce zatěžovanou kovovou součástku, perfektně odmaštěný komponent lyžařského vázání, na němž předtím nedržela barva a další.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše