PYROS, ISET

Translation is not available.

Hasičský záchranný sbor ČR má připravený výcvik, své hasiče-lezce i nejmodernější techniku

Hasiči se tradičně na brněnském výstavišti představí ve velkém. Návštěvníci uvidí jejich zásahy v IDET ARENĚ, doslova v přímém přenosu poznají výcvik vyprošťování u dopravních nehod. Expozice v „efku“ přiblíží práci hasičů-lezců a také nejnovější techniku v podobě chemické laboratoře či práce s prostorovými daty.

Letošní ročník veletrhu PYROS představí činnost Hasičského záchranného sboru ČR hned v několika rovinách. Tradiční stánek v pavilonu F představí jednu ze speciálních činností, kterou hasiči zajišťují. Jedná se o hasiče-lezce, kteří provedou návštěvníky historií i nejaktuálnějšími trendy této velmi náročné a specifické práce. „Díky vystaveným fotografiím a videozáznamům ze zásahové činnosti i výcviku hasičů-lezců si mohou zájemci udělat představu o tom, jaké situace musí tito specialisté zvládat. Představen bude také unikátní lezecký polygon, který byl letos v dubnu otevřen na Učilišti požární ochrany ve Velkém Poříčí,“ popsala za jihomoravské hasiče Pavla Pražáková.

Nejnovější technika

Součástí expozice stánku HZS ČR bude i prezentace zaměřená na zpracování prostorových dat u HZS ČR – GIS a zájemci si prohlédnou také mobilní operační středisko včetně datových podkladů firmy Gina. Na ploše stánku bude také umístěna nově pořízená technika, konkrétně nová mobilní chemická laboratoř, chemický kontejner s ukázkou stanoviště dekontaminace a nová cisternová automobilová stříkačka se zadní řiditelnou nápravou.

Technika ze Záchranného útvaru Hlučín bude prezentována v exteriéru výstaviště na ploše G1. Návštěvníci si mohou prohlédnout univerzální dokončovací stroj UDS – 214/114, víceúčelový stroj HUDDIG 1260C a CZS 40/12000 S3 TITÁN.

Unikátní stříkačka v akci

Tradiční ukázky v IDET ARENĚ na letošní akci zajistí Záchranný útvar HZS ČR. Předvede zde činnost a obsluhu cisternové zodolněné stříkačky CZS 40 S3. Jedná se o kolové vozidlo na podvozku Tatra T815-7 8x8 o délce 11 metrů a šířce 2,5 metrů. Cisternová zodolněná stříkačka je konstruována pro nasazení v prostředí s vysokou mírou ohrožení obsluhy, podvozku a hasicí technologie a ve složitých terénních podmínkách. Zejména při lesních požárech a v místech s možností výskytu nevybuchlé munice, tlakových lahví, v chemických  a petrochemických provozech. Kabina je odolná proti mechanickému poškození na úrovni balistické ochrany ve stupni 2 (2 a/b dle STANAG 4569) a vybavena filtroventilací.

Součástí expozice PYROS bude v den zahájení veletrhu 13 kusů techniky, která byla spolufinancována z IROP a je nově zařazena mezi technické prostředky HZS ČR. Konkrétně se jedná o:

 • CAS-lesní hasicí speciál
 • velkokapacitní požární cisterna na dopravu vody
 • úpravna vody – kontejner
 • mobilní elektrocentrála 30 až 80 kVA
 • osvětlovací souprava
 • speciální automobilový žebřík s kloubovým ramenem a pracovním košem nad 30 m zách. v. - AZ 30
 • souprava pro nouzové zastřešení obytných budov, plachty, stavební dřevo a prostředky pro výztuže a statistické zpevnění budov
 • pásové rypadlo
 • tahač s podvalníkem
 • speciální automobilový žebřík s kloubovým ramenem a pracovním košem nejméně 35 m zách. v. - AZ 40
 • vyprošťovací automobil do 30 t
 • dopravní automobil – pro evakuaci a nouzové zásobovaní obyvatel obcí
 • pásové vozidlo pro pohyb ve sněhu

Jak postupovat u dopravních nehod

Letos budou mít návštěvníci v rámci pavilonu F jedinečnou možnost přímo sledovat výcvik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z Jihomoravského kraje ve vyprošťování u dopravních nehod. „Výcviku se zúčastní celkem 44 dobrovolných hasičů z jednotek předurčených pro tuto činnost a 47 příslušníků HZS JmK,“ poznamenala Pražáková. Výcvik bude vždy ve dvou výukových blocích pro příslušníky HZS JmK a pro členy jednotek JSDH dopoledne a odpoledne.

Hasiči dětem

Závěrečný den letošního PYROSu bude věnován především rodinám s dětmi, ale na své si přijdou i dospělí návštěvníci. Výše popsané expozice budou zajištěny i v sobotu 1. 6. 2019. V pavilonu Z se v tento den koná Den bezpečnosti – Záchranáři dětem. Malí návštěvníci si díky speciálním stanovištím alespoň trochu „osahají“, co jednotlivé subjekty dělají. Na místě bude i největší skákací hrad – hasičské auto. Součástí programu bude také součinnostní ukázka projektu AED (11:30 a 14:30 hodin) a v prostoru první galerie bude od rána velké sportovní klání TFA dětí z řad mladých sportovců z celé České republiky. U pavilonu G budou moci zájemci porovnat náročnost disciplín TFA v provedení dospělých sportovců.

V pavilonu Z si mohou návštěvníci prohlédnout slavnostní prapory sborů dobrovolných hasičů a jejich krásu si vychutnají během jejich slavnostního průvodu. Novinkou bude také produkce Planetária Morava. V informační zóně svoji činnost představí Nadace Krtek, Nadace Hroch, Popálky nebo Klára pomáhá a především pro seniory bude určen stánek MPSV, kde najdou veškeré informace k projektu Seniorská obálka, který vznikl právě v Jihomoravském kraji. Zájemci o historii si přijdou na své v sekci, která představí alespoň ve fotodokumentaci historii profesionálních hasičů v Brně, kteří letos slaví 155. výročí svého vzniku. Zajímavé bude jistě i nahlédnutí do historie sborů dobrovolných hasičů Jihomoravského kraje.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše