WOOD-TEC

Translation is not available.

Dřevo, které je krásné, pružné a tlumí

Už deset let let ohromuje dřevaře, řemeslníky, zákazníky a odborné poroty po celém světě. Dá se ohýbat, použít v malých i obrovských plochách, absorbuje zvuk, mění interiér a ještě ke všemu je krásné. A přitom je to dřevo, ovšem pružné dřevo.

Desky dukta® flexible wood jsou jednostranně nebo oboustranně frézované desky na bázi dřeva. Právě speciálním frézovacím postupem se dosáhne tvárnosti desky, která pak nemá problém se v prostoru vlnit jako had, zatočit smyčky, vlastně udělat cokoliv, co si zákazník usmyslí a fyzika a vyfrézované otvory dovolí. „Vzhledem ke své průhlednosti a tvárnosti nabízejí výhodu vizuální atraktivity a současně dobrou absorpci zvuku,“ popisuje Simona Bášová z firmy FK dřevěné lišty spol. s r.o. Společnost z Bojanovic na jižní Moravě je licencovaným výrobcem původně švýcarského produktu dukta® v Česku a revolučním deskám věří natolik, že systém (konkrétně řadu Janus) nominovala do soutěže o Zlatou medaili. Klání se letos koná poprvé a je do ní přihlášených neuvěřitelných 35 exponátů.

„Desku dukta® s frézováním JANUS jsme vybrali pro její oboustranné frézování tudíž obě strany pohledové a tím zvýšení využití např. paravány. Také pro její pružnost – ze všech 4 nabízených typů frézování je nejvíc ohebná – rádius ohnutí ≥100 mm. Dalším důvodem je použitý materiál – dřevo – v tomto případě 3-vrstvá smrková deska,“ vysvětluje Bášová.

Materiál je dle přání zákazníka třívrstvá deska, překližka nebo probarvená MDF. U zvláštních aplikací může být použito i masivní dřevo. V případě Janusu jde tedy o třívrstvou smrkovou desku, která nachází nejčastější užití jako nezvyklá dělicí stěna. Pružné dřevo má FK dřevěné lišty ve svém portfoliu již několik let a kde se s ním objeví, tam vzbudí pozornost.

Letos na jaře si systém například z veletrhu Handwerk ve Welsu odvezl 2. místo. Porota to shrnula takto: „Boduje díky kombinaci přírodního materiálu s inovativním opracováním a z toho vzešlými mnohostrannými možnostmi použití. Rafinovanost a originalita je u tohoto elegantního materiálu v popředí. Dukta® nabízí možnost mnohostranného použití pro moderní architekturu interiérů a díky schopnosti absorbovat hluk je vhodným prvkem i do akusticky citlivých prostorů.“

Právě pohlcování zvuku je velkou předností pružného materiálu – bez problému se dá použít do nahrávacích studií, divadel, koncertních sálů či školicích místností. Je ale naprosto univerzální – kousek se stočí a máte svítidlo, zalištujete a krásná dvířka ozvláštní kuchyni… S dukta® se dá pracovat jako s běžným dřevem – do desek se může vrtat, řezat. A jediné, co jim při skladování může uškodit je slunce a vlhko. „Na dalším vývoji tohoto materiálu i nadále spolupracujeme – desky s digitální potiskem, desky do sauny, desky s protipožární ochranou, desky s dýhovaným povrchem,“ dodala Bášová.

FK dřevěné lišty je dceřinou společností rakouské Franz Kolar GmbH, kterou v roce 1928 založil František Kolář. Centrála sídlí v Brunnu. „Pro zakoupení licence a následné výroby designových desek dukta flexible wood jsme se rozhodli na základě atraktivity a také funkčnosti tohoto výrobku. Již delší dobu se nezabýváme pouze výrobou lišt a madel, ale snažíme se jít vstříc zákazníkům a také trendům, nabízíme komponenty pro další využití např. v nábytkářském průmyslu. Dalším důvodem je naše snaha současně s novým katalogem výrobků uvést vždy nějakou novinku. Již dříve jsme na trh uvedli designové desky DUOplex a DUOforte, poté 3D obkladové desky z masivního dřeva Stepwood®,“ shrnula současné portfolio firmy Bášová.

Kompletní nabídku firmy uvidí zájemci v pavilonu A na stánku 043.
https://www.fklisty.cz
http://dukta.com/

More news from the fair trade

01. 12. 2017 WOOD-TEC BeA CS představuje nové technologie pro robotizovaná pracoviště

Specializované přístroje německé značky BeA, která má na českém trhu zastoupení od roku 1991, nacházejí široké uplatnění při výrobě čalouněného nábytku, výrobě palet a obalů, dřevostaveb, dřevěných konstrukcí, ale také v automobilovém průmyslu, kde jsou...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše