WOOD-TEC

Translation is not available.

Jak krásně drásat dřevo

Palubky nebo dřevěné obklady, které vypadají, že slouží už mnoho desetiletí, letí. Obliba antik či rustikálního vzhledu je stále aktuální. Jak rychle a efektivně docílit „použitého“ vzhledu čerstvého materiálu, aby dřevo pak opravdu mnoho let vydrželo?

Odpovědí může být novinka společnosti Panas, kterou vystavuje na veletrhu WOOD-TEC: strukturovací širokopásová bruska SCM– model DMC SYSTEM. Společnost ji nominovala do exponátové soutěže WOOD-TEC Award a odnesla si mimořádné ocenění poroty.

Co model umí? Drásat dřevo. Ale precizně a vlastně krásně, přesně, jak si řemeslník, potažmo zákazník, přeje. Dovnitř stroje se vkládají hoblovaná prkna, a když vyjedou ven, tak máji  na sobě vydrásány  plastické struktury. Vydrásá se jarní letokruh, tvrdší letní zůstává,“ popisuje inženýr Otto Švestka, obchodní zástupce společnosti Panas. (PANAS: Nové technologie snižují nároky na obsluhu)

Unikátní je patentovaný systém Planetary,  který drásání umožňuje. Inženýr Otto Švestka z boku stroj otevírá a vysunuje drásací jednotku „Planetary“.  Na ní jsou čtyři rotační hlavy a zespod každé jsou čtyři drásací kartáče. Důležitý je fakt, že se dá regulovat rychlost hlav a kartáčů zvlášť a určit si tak „agresivitu“ drásání. Ta záleží i na materiálu použitého kartáče, který je z nylonu, mědi nebo oceli. „Podle toho, jaký potřebuji reliéf, takový dám kartáč,“ vysvětluje Švestka. Dalšími faktory ovlivňujícími agresivnost drásaní jsou rychlost posuvu dílce, rotační rychlost hlav, rotační rychlost kartáčů, řízené frekvenčními měniči. Jednotlivé parametry lze pak nastavit a uložit v řídící jednotce stroje s barevnou dotykovou obrazovkou. Obsluha stroje vybere příslušný program dle požadovaného typu dokončení drásaného povrchu. Zájemci všechno uvidí na stánku firmy 050 v pavilonu V.

Rozhodně obří předností DCM SYSTEMU je, že provádí všesměrné drásání. „A to je ten fígl. Klasické agregáty drásají dřevo pouze po letech. My jedeme i přes ně, ta agresivita je vyšší. Zatímco my potřebného výsledku docílíme za jedno nebo dvě projetí, jiné stroje toho stejného docílí po šesti cyklech,“ vyzdvihl člen týmu Panas se sídlem v Praze.

Jak silné dřevo jde do stroje vložit? „Od čtyř milimetrů po 17 centimetrů. Bez problémů dovnitř dostanete rám o šířce 135cm dodává Švestka. Stejně nevybíravý je stroj v případě samotného dřeva, jeho tvrdosti se přizpůsobí kartáče. „Když máme třeba měkký smrk, nepoužívají se ty ocelové, to by se podrásalo až příliš, stačí měděné,“ dává příklad obchodník. Kartáče vydrží dlouho – proto, že do dřeva zajíždějí maximálně milimetr hluboko.

Do oceněné strukturovací brusky lze vkládat celé výrobky, právě proto, že drásá všesměrně. „Pak je kompletně plastický třeba celý okenní rám. Obyčejné stroje by je na dvou stranách vydrásaly ve směru vlákna, jak je potřeba, ale ve dvou proti vláknu, což nechceme. Takže nám je jedno, jak vedou letokruhy, přes ně to jde všemi směry a výrobek má komplexní vzhled,“ dodal Švestka.

www.panas.cz

More news from the fair trade

01. 12. 2017 WOOD-TEC BeA CS představuje nové technologie pro robotizovaná pracoviště

Specializované přístroje německé značky BeA, která má na českém trhu zastoupení od roku 1991, nacházejí široké uplatnění při výrobě čalouněného nábytku, výrobě palet a obalů, dřevostaveb, dřevěných konstrukcí, ale také v automobilovém průmyslu, kde jsou...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše