WOOD-TEC

Translation is not available.

Spoj, který se nepohne ani o píď

Hned čtyři exponáty přihlásila do prémiového ročníku soutěže WOOD-TEC Award společnost Festool CZ. Do boje šla její kapovací pila, akumulátorová bruska nebo speciální brusný talíř, ale zvítězila ta nejmíň nápadná věc. Když si ale systém úhlových a plošných svorníků Domino prohlédnete a necháte si jej zasvěceně vysvětlit, pochopíte proč.

Jde o originální možnost spojování masivního dřeva i dřevotřísky, u nějž máte jistotu, že se nepohne ani o milimetr.

Frézkou Domino vyhloubíte potřebné otvory na obou dílech, které míníte spojit. Do jedné vložíte kolík velikosti, kterou materiál vyžaduje, do druhé speciální šroub. Utáhnete a máte kus nábytku, který je pevně a přesně spojen a zvenku navíc čistě – jen k sobě přiléhají dvě části.

„Představte si, že si pořizujete postel z masivu. Je určitě lepší, když ji řemeslník může smontovat až u vás, zejména kvůli transportu kusů. A je několik možností. Levnější, kdy k sobě díly zacvaknete, ale pak když jste na té posteli takříkajíc aktivnější a ty díly se proti sobě pohybují, pak nábytek vrže. Systém Domino umožňuje, že když se náhodou šrouby povolí, tak je prostě jen dotáhnete a nevrže to,“ popisuje David Třísko, marketingový ředitel Festool CZ. V ruce drží ukázkový kus a vyzdvihuje to, že při spojení v žádné ose a žádném směru není vůle, podle něj podobný výrobek na trhu neexistuje. Užití systém nachází také třeba u výrobců dřevěných schodů: „Není totiž nic protivnějšího, než vrzající schody. Lidé je pak reklamují a snaží se to řešit nejrůznějšími způsoby – ať mydlením spojů nebo silikonováním. To s Dominem nehrozí.“ Spoje se nepohnou ani v kuchyňské lince, na níž může hospodyňka klepat řízky sebevětší silou.

Zatím nejužší materiál, pro nějž se systém dá použít, je 40 milimetrů. Na stánku 068 v pavilonu V jsou spojené desky i s menší tloušťkou, ale podle Tříska je to teprve ve fázi testování.

Navíc vše potřebné na místě montáže vyrobíte s jediným malým ručním nástrojem. „Dobré je k tomu mít vysavač kvůli prachu při vyřezávání. Pak už řemeslník dokupuje jen ty drobné komponenty, šrouby a kolíčky,“ vysvětluje Třísko.

Největší výhodou systému je podle něj zvýšení produktivity práce. „Ta jednoduchost nastavení a provedení je tak rychlá, měří se minimálně, perfektvního spojení docílíte, ani by člověk musel být extra šikovný,“ dodává marketingový ředitel.

U stolu, kde se Domino předvádí, je neustále plno a na předvádění čekají desítky lidí. To ovšem i v dalších částech expozice, kde zájemci uvidí také nominovanou kapovací pilu KAPEX KS60, akumulátorové brusky RTSC 400, DTSC 400, ETSC 125 a brusný talíř Multi-Jetstream 2, který nově pokrývá suchý zip.

https://www.festool.czMore news from the fair trade

01. 12. 2017 WOOD-TEC BeA CS představuje nové technologie pro robotizovaná pracoviště

Specializované přístroje německé značky BeA, která má na českém trhu zastoupení od roku 1991, nacházejí široké uplatnění při výrobě čalouněného nábytku, výrobě palet a obalů, dřevostaveb, dřevěných konstrukcí, ale také v automobilovém průmyslu, kde jsou...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše