RE:PUBLIKA Festival

Translation is not available.

Festival Re:publika bojuje proti osamělosti, největším rande i zastaveným orlojem

Proti osamělosti se rozhodli bojovat pořadatelé Festivalu Re:publika, který se do 17. června koná na brněnském výstavišti. V Brně se tak doslova zastaví čas. Časostroj na náměstí Svobody se vůbec poprvé na sedm dní zastaví, nebude měřit čas a stane se místem setkání. Jde o odkaz na projekt Kateřiny Šedé, která na Re:publice chystá největší československé rande.

Je dobře, že se Festival RE:PUBLIKA neuzavřel jen za branami areálu výstaviště, ale prostoupil i do centra města. Časostroj sám o sobě budí pozornost a po celý tento týden tak poukáže na fakt, že osamělostí trpí mnoho lidí, a to i v seniorském věku. Věřím, že projekt Kateřiny Šedé na tento problém nejen upozorní, ale u některých účastníků ho i vyřeší,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál

Každé město má svá tradiční místa k setkávání. V Brně mezi ně určitě patří „časostroj“ na náměstí Svobody. Ten se proto na týden promění na brněnský symbol lásky a místo pro setkávání. 

Již v návrhu našeho multifunkčního hodinového stroje jsme počítali s tím, že bude reagovat na brněnské i celospolečenské otázky. Zastavit ho ve jménu lásky je podle mě skvělý nápad,“ vysvětlil jeden z autorů sochy Petr Kameník.

Zastavením časostroje dojde také k tomu, že z něj nebudou poprvé padat kuličky. 

O sedm kuliček zájemci nepřijdou, naopak. Na facebooku Festivalu Re:publika o ně budou moci soutěžit a do soutěže jich neposkytneme sedm, ale rovnou jedenáct. Zájemci, kteří by chtěli mít kuličky Re:publika doma stoprocentně, si je mohou navíc koupit v našem infopointu na brněnském výstavišti,“ dodala Adéla Nováková, tisková mluvčí TIC BRNO.

Festival Re:publika, který se koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československa od května do 17. června na výstavišti, má podtitul Buďme zase spolu! „Toto heslo má tři roviny: historickou, současnou i tu budoucí. Z historického hlediska se chceme aspoň na chvíli vrátit a oslavit společný stát nás, Čechů a Slováků. Pozitivním přístupem a sounáležitostí chceme v současnosti bojovat proti strachům a nesmyslnému rozdělování společnosti a světa. A budoucnost? To je právě téma osamělosti a boje s ní,“ přibližuje kreativní ředitel festivalu Pavel Anděl

Osamělost je hlavním tématem projektu Ex:po umělkyně Kateřiny Šedá, která chystá největší československé rande. Na poslední festivalový víkend pozvala do pavilonu G2 1918 osamělých lidí, kteří se pokusí překonat svou samotu. Akce je pro předem registrované, jinak bez omezení.

Lidé se mohou setkávat po celý týden také na výstavišti. Festival Re:publika nabízí možnost si zasportovat, navštívit výstavy, užít si koncert i dobré jídlo a kávu. „Na Festivalu Re:publika nemusíte jen randit, můžete se tu i seznámit. Na našem infopointu můžete nechat vzkaz, případně si tu můžete vyzvednout červený pásek na ruku a díky němu poznat lidi, kteří to mají stejně,“ doplnila Nováková.

Foto: archiv TIC Brno

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše