IDET

Translation is not available.

Komunitní centrum pro válečné veterány ukazuje realitu

Na volné ploše K byla k vidění expozice věnovaná válečným veteránům, obohacená o unikátní artefakty. Doslova za srdce nás chytila výstava fotografií Afghánistán, co o něm víme nebo Ten druhý život. Roman Kopřiva, projektový manažer Komunitního centra pro válečné veterány se sídlem v Brně, nás expozicí „vojenských stanů“ provedl.

Děkujeme za vaši službu

„Koncept má představovat práci našeho centra, úctu k tradicím, respekt k veteránům a úlohu veteránů ve společnosti jako takové. Proto zde máme i deku „Děkujeme za vaši službu“, která je jedinou dekou v naší republice, která iniciuje úctu veteránům za to, co pro tuto vlast udělali. Máme zde také vystavené figuríny,  představující vývoj ústroje vojáka. Jedna z nich představuje výsadkáře z šedesátek, známé z filmu Copak je to za vojáka, další představuje uniformu vojáků v první válce v Perském zálivu. Třetí uniforma patřila vojákovi, sloužícímu na Balkáně v misích UNPROFOR v letech 1992-1993.“

Ten druhý život

Komunitní centrum prezentuje také výstavu fotografií Ten druhý život, která ukazuje realitu vojáků v misích. Veřejnost ji musí vidět, neboť její představa o misích je dle manažera stále zkreslená. V jednom z vojenských stanů je instalována výstava Afghánistán, co o něm víme, která je v prostorách Komunitního centra přístupná veřejnosti až do září. „Jsou zde k vidění originální fotografie vojáků ze soukromých sbírek, se stručnou historií až do současných misí a operací,“ přibližuje Roman Kopřiva. „Cílem je ukázat reálný život z misí, obrázky jsou opatřeny texty s vysvětlující tématikou, co jsme tam dělali a proč se stalo, co se stalo“, doplňuje manažer. Zároveň zmínil, že významným způsobem s realizací výstavy pomohl Vojenský historický ústav a jeho poděkování patří také Klubu vojenské historie a všem spolkům, které nějakým způsobem tíhnou k veteránům a rozvíjí jejich tradice. Komunitní  centrum spolupracuje s řadou dobrovolníků, jednou ze společností je PRESAFE, která organizuje projekt branné připravenosti. Zde se děti učí branným dovednostem, evakuaci, přežití, laické první pomoci i zacházení se zbraněmi a preventivní sebeobraně.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše