RE:PUBLIKA Festival

Translation is not available.

Má vlast zblízka a nahlas

Ve spolupráci s britskou společností, která se podílela na zahajovacím ceremoniálu londýnských olympijských her, připravila Česká filharmonie (ČF) multimediální výstavu. Jmenuje se Má vlast zblízka a nahlas a zahájena byla na brněnském festivalu Re:publika v pavilonu A. Velké projekční plochy a reproduktory umožní sugestivní zážitek a netradiční vnímání Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty propojené s výjevy české krajiny a díly českého výtvarného umění.

„Poslouchat nahrávky Vltavy a Sinfonietty v podání Jiřího Bělohlávka je zážitek sám o sobě. Ovšem jejich doplnění o vizuální složku, která vás stejně jako zvuk zcela obklopuje, a tím i vtáhne do sebe, jim dává úplně nový a zcela nečekaný rozměr. Instalace je moderní uměleckou fantazií, která se snaží uchopit naše ikonická díla s velkou nadsázkou, aniž by byla zatížena domácí tradicí,“ říká k nápadu ředitel ČF David Mareček.

Audiovizuální instalace se skládá z devíti velkých ploch rozmístěných do trojcípé hvězdy a zavěšených v různých výškách. Vyrobeny jsou z průsvitného plátna, takže projektor přenese zrcadlově převrácený obraz i na jeho druhou stranu. Divák tak může pozorovat celkem 18 obrazů.

„Některé lidi představa formálního koncertu trochu odrazuje. Doplnění hudební složky o vizuální dimenzi ovšem může zaujmout stávající i nové posluchače klasické hudby a vzbudit v nich zvědavost a zájem,“ míní Richard Slaney, výkonný ředitel a projektový manažer Mé vlasti ze společnosti 59 Productions, která se proslavila mimo jiné videoprojekcí pro zahajovací ceremoniál olympijských her v Londýně v roce 2012, spoluprací na filmu Válečný kůň či režií výstavy David Bowie je...

Malá ochutnávka zde.

První část, Vltava Bedřicha Smetany, symbolizuje historii českého národa. Video sleduje tok Vltavy, která představuje tok času. Druhá část projekce je zaměřena na rozmach českého umění v období od první republiky. Hudebním motivem je čtvrtá a pátá věta Janáčkovy Sinfonietty. Tato část pracuje s motivem taveného skla, které je animováno tak, aby bylo v neustálém pohybu a v souladu s hudbou se přetvářelo z abstraktních tvarů v díla českých malířů, architektů a designérů.

Instalace je příspěvkem ČF k oslavám stého výročí založení Československa, podporu finančně náročnému projektu dalo ministerstvo kultury v rámci dotace na oslavy výročí a také generální partner ČF. V Brně instalaci zdarma uvidí do 17. června, poté v Plzni, Praze, Liberci, Hradci Králové a Ostravě. Podle zástupců ČF mají o představení instalace zájem i v Londýně, případně by mohla být prezentována na akcích, jako je světová výstava Expo.

ČF si připomene 100 let od vzniku Československa koncerty v Praze, Bratislavě, Londýně, New Yorku, Washingtonu a ve Vídni. Vedení orchestru chtělo ale oslovit i lidi v regionech a připravit něco výjimečného.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše