ANIMAL TECH

Translation is not available.

Přehlídka hospodářských zvířat, technologií pro živočišnou výrobu a myslivosti přilákala téměř čtyřicet tisíc návštěvníků

Bezmála tisíc kusů zvířat od nejlepších českých chovatelů, široký sortiment technologií pro živočišnou výrobu i nabídka potřeb pro myslivost a pobyt v přírodě. To vše bylo od neděle k vidění na brněnském výstavišti a spolu s bohatým konferenčním, vzdělávacím a osvětovým programem přitahovalo velký zájem odborníků i veřejnosti. Koncept spojující do jednoho termínu Národní výstavu hospodářských zvířat, veletrh ANIMAL TECH a Národní výstavu myslivosti tak po dvou letech opět potvrdil svou atraktivitu. Podle předběžného odhadu tuto jedinečnou přehlídku za čtyři dny navštíví více než 37 tisíc platících návštěvníků.

Přišlo více odborníků

Letošní ročník byl dalším krokem k naplnění nového profilu veletrhu jako především odborné platformy. V první fázi před dvěma lety došlo k oddělení Národní výstavy hospodářských zvířat od prezentace domácích mazlíčků a ke spojení s veletrhem ANIMAL TECH, který se zaměřuje na technologie pro chovatelství a živočišnou výrobu. Letos se akce dále profilovala směrem k odbornosti, ze čtyř dnů konání byl pouze jeden víkendový, naopak tři pracovní dny byly určeny primárně pro návštěvu odborníků. V neděli na výstaviště přišlo 16 tisíc návštěvníků a od pondělí do středy dalších přibližně 21 tisíc návštěvníků.

ANIMAL TECH ukázal špičkovou techniku

Veletrh zaměřený na živočišnou výrobu přivítal již 200 vystavovatelů – výrobců krmiv, veterinární a reprodukční techniky, technologií pro chov, dojicí techniky i zemědělské techniky určené chovatelům. Novinky ukázaly zajímavé možnosti, jak zlepšit ekonomiku chovu, zvýšit produktivitu a zlepšit prostředí hospodářských zvířat. Expozice veletrhu ANIMAL TECH obsadily 9 000 m2 čisté výstavní plochy.

Do soutěže o nejlepší exponáty firmy přihlásily 30 produktů a 18 z nich odborná hodnotitelská komise nominovala na ocenění. Zlatou medaili ANIMAL TECH 2019 získalo šest exponátů: HerdOptimizer vystavovatele CRV Czech Republic, Allflex Mladý skot se senzorem eSense™ Flex vystavovatele Eurofarm systems, AGRITEC Silage Safevystavovatele NutriVet, AGE – VENT 300 vystavovatele AGE, SiloSolve® FC vystavovatele Chr. Hansen Czech Republic a MooCall Heat - detekcia ruje pomocou býka vystavovatele MERKANTA INTERNATIONAL.

Poprvé byla v rámci soutěže exponátů otevřena kategorie Smart Farming, ve které hodnotitelská komise ocenila sedm výrobků: automatický systém dojení Lely Astronaut A5vystavovatele AGRO-partner, Cow Manager vystavovatele ISB Genetic, TriSortprovystavovatele BD Tech, John Deere HarvestLab 3000 vystavovatele STROM Praha, Fence power DUO RF PDX50 vystavovatele VNT electronics, Shuttle Eco - autonomně poháněný krmný robot vystavovatele V. Racek - zemědělské technologie a DeLaval systém automatického dojení VMS V300 vystavovatele DeLaval.

Chovatelská akce roku

Pavilony P a F brněnského výstaviště se na čtyři dny staly dějištěm největší přehlídky živočišné produkce v České republice. Národní výstava hospodářských zvířat 2019 se konala na ploše 18 000 m2 a představila přes 900 kusů skotu, prasat, ovcí, koz a koní. Rekordní byla účast masného skotu – chovatelé přivezli 392 kusů ze 22 zastoupených plemen. Dojeného skotu bylo 221 kusů a vůbec nejpočetněji zastoupeným plemenem byl holštýnský skot s 87 kusy. Na přípravě akce a její organizaci se intenzivně podílely Českomoravská společnost chovatelů, Český svaz chovatelů masného skotu, Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Český svaz chovatelů málopočetných dojných plemen skotu, Svaz chovatelů normandského skotu ČR, Svaz chovatelů ovcí a koz a Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Výstavu koní zajišťovala agentura EQUICom ve spolupráci se svazy chovatelů koní a jezdeckými kluby.

Nejdůležitější součástí chovatelského programu byly šampionáty a soutěžní přehlídky jednotlivých plemen, například Národní šampionát holštýnského skotu, Národní šampionáty masných plemen, Národní šampionát skotu jersey nebo soutěžní přehlídka českého strakatého skotu. Výstava měla tradičně vysokou odbornou i mezinárodní úroveň, když výsledky práce českých chovatelů hodnotili rozhodčí z USA, Kanady, Nizozemí, Belgie a Francie.

Nabídku si prohlédly incomingové mise z Arménie, Libanonu, Běloruska, Ruska, Senegalu, Severní Makedonie a Ukrajiny, jejichž účastníci vysoce ocenili kvalitu českého chovatelství a plemenného materiálu.

Odborný doprovodný program s VIP hosty

Na výstavišti se konal XXVII. sněm Agrární komory ČR s účastí premiéra Andreje Babiše, ministryně financí Aleny Schillerové, ministra zemědělství Miroslava Tomana a dalších významných osobností. Zasedly zde také komoditní rada pro mléko nebo  myslivecká komise, proběhly valné hromady Sdružení dovozců zemědělské techniky a Svazu chovatelů prasat i další odborná setkání.

Do veletržního komplexu zaměřeného na živočišnou výrobu byl zařazen také 9. středoevropský veterinární kongres zaměřený na nové přístupy k problematice zdraví zvířat. Dvoudenní jednání probíhalo přímo v pavilonu P a zúčastnilo se jej 150 veterinárních lékařů. Letošní kongres byl mezinárodní jak na straně přednášejících, tak na straně posluchačů.

Včelařská výstava i kuchyňské studio

Včelařská výstava v pavilonu G1 představila nejen prodejce medu, medoviny, kosmetiky a dalších včelích produktů, ale také dodavatele potřeb pro včelaře. V neděli se konal cyklus přednášek o chovu včel.

Velký zájem byl o prodejní přehlídku regionálních potravin a veletržní kuchyňské studio – prostor pro kulinářské show a prezentace jihomoravských odborných škol. V pondělí tady proběhl 3. ročník gastronomické soutěže mladých odborníků O putovní pohár hejtmana Jihomoravského kraje.

Návštěvníky zaujaly také komentované přehlídky skotu, prasat, koz a ovcí, jezdecká aréna s prezentací koní nebo jezdecké ukázky a westernový program.

Návštěvníci opět vybírali nejkrásnější krávu výstavy. Titul Miss sympatie v kategorii masného skotu získala kráva plemene charolais – Bledulka z Meziboří z farmy Hatlákových. Nejkrásnější krávou v kategorii dojeného skotu byla vyhlášena plemene český strakatý skot Atchafalaya z VOD se sídlem v Kámeně.

Národní výstava myslivosti

Třetí ročník přehlídky byl velmi úspěšný a spolu s včelařskou výstavou zcela zaplnil pavilon G1. Návštěvníci si mohli vybrat z kompletního sortimentu potřeb pro myslivce a pobyt v přírodě – zbraně, střelivo, optiku, speciální oblečení i terénní vozidla. Výrazně se rozšířila přehlídka trofejí, které za podpory Jihomoravského kraje zapůjčily okresní myslivecké spolky Brno-město, Židlochovice, Rosice, Šlapanice a Kuřim. Nově koncipované doprovodné výstavy představily zajímavé příběhy spojené s myslivostí v Čechách. Novinkou byla také 3D lukostřelnice nebo možnost ověřit si myslivecké znalosti a dovednosti a získat certifikát Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. Pestrý pódiový program oslovil jak profesionály, tak fanoušky myslivosti a velkému zájmu rodin s dětmi se těšila expozice lesní pedagogiky.

Ve veletržním tiskovém středisku se za čtyři dny akreditovalo 95 novinářů ze čtyř zemí, zahraniční přijeli z Maďarska, Rakouska a Slovenska.

Příští ročník Národní výstavy hospodářských zvířat, veletrhu ANIMAL TECH a Národní výstavy myslivosti se uskuteční od 25. do 28. dubna 2021.

V termínu 31. 3. – 4. 4. 2020 na brněnském výstavišti proběhnou veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA. 

Řekli o veletrzích

Andrej Babiš, předseda vlády ČR:
Jsem rád, že tu mohu být. Je potřeba ukázat, že zemědělství je pro nás důležité a hlavním cílem zemědělců je uživit naši populaci. Nejsme soběstační a měli bychom více myslet na příští generace, dostatek vody i další věci. Držím palce všem zemědělcům, aby se jim dařilo, protože pak se bude dařit nám všem.

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR:
Tato přehlídka potvrzuje vysokou úroveň českého zemědělství a chovatelství. Děkuji za ni všem chovatelům, vystavovatelům i Českomoravské společnosti chovatelů. Ministerstvo zemědělství podporuje živočišnou výrobu a jenom na péči o zvířata v letošním roce počítáme s dvojnásobkem peněz oproti loňsku.

Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno, a.s.
Letošní ročník potvrdil, že rozhodnutí profilovat soubor veletrhů jako primárně odbornou akci, bylo správné. Živočišná výroba a technologie pro chov jsou významným odvětvím české ekonomiky, zároveň mají silný vliv na krajinu a její udržitelnost. Právě tato témata letošním ročníkem velmi významně rezonovala a jsem přesvědčený, že vystavovatelé i návštěvníci si z veletrhu vezou nejen cenné kontakty a obchodní příležitosti, ale i inspiraci pro péči o českou krajinu.

Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR:
Česká republika patří z hlediska užitkovosti dojených krav mezi pět nejlepších zemí na světě a také z hlediska užitkovosti masného skotu patříme mezi špičku. Čeští chovatelé se mohou hrdě srovnávat s těmi nejlepšími na světě a výsledky jejich práce vidíme na této výstavě. Probíhají tu šampionáty nejlepších zvířat. Myslím, že si naši zemědělci zaslouží ocenění a poděkování.

Josef Kučera, výkonný místopředseda představenstva Českomoravské společnosti chovatelů:
Děkuji chovatelům, že připravili zvířata a přijeli je sem prezentovat. Tato nádherná hala snese srovnání s prostředím celosvětových výstav. Kdybychom jeli do Hannoveru nebo do Paříže, možná tam nenajdeme takové podmínky, jaké pro zvířata nabízí brněnské výstaviště. I to svědčí o tom, že Česká republika patří v chovatelství a šlechtitelství k naprosté špičce. Nejlépe to dokládají čísla, čeští zemědělci v posledních třech letech vyváží plemenný materiál v průměru za 800 milionů korun ročně.

David Lipovský, vedoucí plemenářské sekce Českomoravské společnosti chovatelů:
Děkujeme společnosti Veletrhy Brno za změnu strategie, protože oddělením prezentace techniky pro rostlinnou a živočišnou výrobu vznikl prostor pro vystavování velkých hospodářských zvířat. Jsou zde vhodné podmínky za každého počasí a speciální neklouzavý povrch, protože dbáme i na bezpečí zvířat. Obsazujeme dva největší pavilony a už nám skoro nestačí.

Ctibor Zourek, vedoucí obchodu, MIKROP ČEBÍN a. s.:
Spojení veletrhu ANIMAL TECH s Národní výstavou hospodářských zvířat kvitujeme a předpokládáme, že se tato akce specializovaná na živočišnou výrobu bude dále rozšiřovat. Vnímáme veletrh hlavně jako společenskou událost a možnost potkat se s našimi zákazníky. Už první den nás potěšilo, kolik veřejnosti přišlo podívat se na zvířata. Zájem o naši prezentaci je tradičně vysoký a v neděli nás navštívili premiér a další významní hosté, což jsme vnímali jako prestižní událost a vyjádření podpory zemědělství.

Josef Nauš, obchodní ředitel, SMS CZ, s. r. o.:
V Brně vystavujeme na každém veletrhu TECHAGRO a letos poprvé i na ANIMAL TECH, protože nabízíme také speciální stroje pro chovatele dobytka. Výstava zaměřená na živočišnou výrobu má určitě potenciál, chodí sem hodně lidí a jde o vážné zájemce, takže z tohoto pohledu jsme spokojeni.

František Kolář, obchodní zástupce, ALEX INDUSTRIES, spol. s r. o.:
Na Národní výstavě hospodářských zvířat jsme vystavovali dříve a teď jsme se sem vrátili v rámci veletrhu ANIMAL TECH. Zaměřujeme se na stájové technologie, proto je skvělé, že vystavujeme v jednom pavilonu se zvířaty, a klobouk dolů, jaké kolekce skotu se podařilo přivézt.

Vojtěch Zink, jednatel FARMCZSYSTEM, s. r. o.:
Jsme na trhu teprve pět let, ale v Brně vystavujeme každý rok. Pokaždé tady máme spoustu zajímavých věcí a na stánek k nám přichází hodně lidí, za což jsme samozřejmě rádi. Letos jsme spokojeni, měli jsme tu hodně zákazníků, přijeli naši partneři. A jsou tady chovatelé, což je pro nás nejdůležitější.

Marek Fikejs, produktový manažer – sklízecí řezačky a postřikovače, STROM PRAHA a. s.:
Máme velmi široké portfolio a pro letošní veletrh jsme vybrali takové produkty, aby oslovily naše zákazníky ze živočišné výroby, zejména pak chovatele masného nebo dojeného skotu, ovcí a koz. Mohu říci, že tento účel byl splněn. Chodí k nám hodně lidí, kteří třeba ani nečekali, že na chovatelské výstavě narazí i na techniku, která jim může pomoci v každodenní práci. Potvrdilo se, že je pro nás důležité na veletrhu ANIMAL TECH být, a myslím, že za dva roky tady budeme zase.

Jan Novák, manažer prodeje pro ČR, GEA Westfalia Separator CZ s. r. o.:
Dvouletý cyklus, jak jej zavedla společnost Veletrhy Brno, kvituji jako správný. Zaměření střídavě na rostlinnou a živočišnou výrobu mi dává smysl. Vnímám veletrh spíše jako společenskou záležitost, i když musím říci, že tu každý den řešíme i hodně obchodních příležitostí. Přišli sem naši zákazníci, takže pro nás byl účel splněn a jsem spokojen.

Jiří Dohnal, produktový manažer, AFEED, a. s.:
Líbí se mi, že se novou koncepcí zemědělských veletrhů v Brně posílila pozice živočišné výroby, protože s ní jsme bezprostředně svázaní. Na druhou stanu myslím, že i na veletrhu TECHAGRO máme svoje místo, protože spolupracujeme s dodavateli technologií a dalšími organizacemi. Prezentace na veletrhu je pro nás především poděkováním našim zákazníkům, se kterými se tady setkáváme, ale samozřejmě tu občas máme i obchodní jednání s dodavatelskými firmami a někdy uzavřeme i nový kontrakt.

Michal Viazanička, manažer obchodu společnosti AGRO A. R. W.:
Vystavujeme v Brně každý rok, protože věříme, že se tímto zveřejníme u laické i odborné veřejnosti. Letos musíme pochválit veletrhy za mimořádný přístup, který se rok od roku neustále zlepšuje. Navážení strojů a techniky a celková domluva expozice byla naprosto bez problému. Rádi jsme zde prezentovali naše novinky pro nové i stávající klienty. Náš stánek sklidil také úspěch u rodin s dětmi, které u nás zanechaly spoustu usměvavých fotek.

Jiří Burdich, ředitel obchodu a marketingu společnosti VVS Verměřovice s. r. o.:
S veletrhem ANIMAL TECH jsme letos opravdu spokojení. Naše účast na těchto veletrzích je stálá, což se pozitivně odráží na našem povědomí u zákazníků. Jednali jsme tu i s našimi partnery, takže pro nás byla výstava přínosná a pozitivní. Návštěvnost odborné veřejnosti dosáhla nad naše očekávání. Kladně musím zhodnotit také úroveň veletrhu a skvělé prostory brněnského výstaviště.

Radek Holeta, manažer projektů společnosti AGE s. r. o.:
Pozitivně nás překvapila míra návštěvnosti, která ani po víkendovém zájmu neklesla. Kolegové se v našem stánku od ranního otevření ještě nezastavili, protože návštěvníci mají o naše produkty zájem. Nejvíce nás samozřejmě potěšilo, že náš nominovaný produkt AGE VENT – 300 obdržel cenu zlaté medaile. Jedná se o přední produkt, který si to zasloužil. Celkovou úroveň veletrhu hodnotíme velice vysoko a na příští ročník určitě zase dorazíme.

Ivana Průchová, manažerka marketingu společnosti AGRO-partner s. r. o.:
Od minulého ročníku se určitě zvedla úroveň a profesionalita výstaviště. Největší úspěch u návštěvníků a odborníků sklidila naše prezentovaná novinka – dojicí robot Lely Astronaut A5. Nejvíce k nám ale přišlo nerozhodných klientů, kteří se chtěli na stroj podívat pěkně zblízka. Měli jsme pak jedinečnou možnost je utvrdit v tom, že naše produkty jsou ty nejlepší. ANIMAL TECH byl pro nás přínosný hlavně v počtu nových klientů, kteří chodili pravidelně po celou dobu veletrhu. Neděle a pondělí však byly z hlediska účasti na našem stánku silné dny.

Irena Rokosová, vedoucí oddělení komunikace, Státní zemědělský intervenční fond:
Na veletrhu se řadíme mezi stále vystavovatele. Každoročně za námi přichází noví i stávající klienti, kteří se zajímají o evropské fondy, a i letos si nás lidé tady našli. Veřejnost pak nejvíce ocenila, že se setkali s našimi regionálními poradci a nebáli se této příležitosti řádně využít. Bylo skvělé, že jsme se nacházeli v centru dění a získali jsme místo v hlavním pavilonu. Účel, se kterým jsme na výstavu jeli to určitě splnilo.

Michal Holík, obchodní ředitel, Bodit Tachov s. r. o.:
Na ANIMAL TECH jsme letos poprvé, ale za firmu hodnotíme veletrh v Brně velice vysoko. Spokojení jsme jak se stavbou expozice, tak i s celkovou organizací. Překvapilo nás, že se veletrh orientuje opravdu na odborné publikum, ale zároveň dokáže uspokojit i širokou veřejnost. Na to, jak se promítne naše účast i z obchodního hlediska, však musíme ještě počkat.

Martin Křivka, vedoucí propagace společnosti Farmtec a. s.:
Do Brna jezdíme už dlouho, protože je to naše srdeční záležitost. Na ANIMAL TECH jsme letos přijeli představit přední českou novinku, která dokonce získala zlatou medaili. Náš vyhřívaný žlab, jenž tuto cenu obdržel, si chválí hlavně odborníci. Největší plus udělujeme veletržním prostorům, se kterými jsme opravdu spokojení.

Ondřej Bartoš, Mercedes-Benz Vans Česká republika
Veletrh nám přináší možnost komunikovat a přímo pracovat s lidmi, pobavit se s nimi o jejich očekáváních, můžeme dle toho nastavit akční nabídku nebo sestavit konkrétní model tak, aby pro danou cílovou skupinu byl opravdu zajímavý. Na letošní výstavě přestavujeme tři modely, především pick-up třídy X, který jsme připravili na základě podnětů návštěvníků loňského veletrhu Silva Regina, kdy k nám přišla spousta myslivců a lidí, kteří pracují v lese či na polích, poté vícemístný model vhodný pro rodiny Vito Family a také vůz Marco Polo HORIZON.

Pavol Kubjatko, manažer, Margita, Čadca, Slovensko
Myslivecké výstavy se účastníme od počátku, už nás tady lidé znají a po roce se k nám opakovaně vracejí nakupovat. Proto sem pravidelně jezdíme. Naše společnost se specializuje na výrobu stylového oblečení pro myslivce a lesníky. Tady v Brně máme především širokou nabídku dámského oblečení, ale zájem je o všechno.  V neděli jsme byli velice spokojení, přišlo hodně lidí.

Ivo Štorek, jednatel, NIMROD, Chomutov
Veletrh vnímáme jako příležitost představit naši nabídku loveckých zbraní a také novinky. Letos je to například puškohled Steiner M7Xi s integrovaným dálkoměrem pro střelbu na velké vzdálenosti. V první den výstavy jsme se vůbec nezastavili. Za tu dobu, co podnikám, vnímám, jak se změnila skladba i počet klientů, myslivecká veřejnost stárne a mladší generace hledá spoustu informací na internetu, ale stále je pro nás důležitý osobní kontakt se zákazníky. 

Ladislav Justra, výkonný ředitel, Justra trezory, Děčín
Národní výstava myslivosti pro nás příležitostí nejen k prodeji výrobků, kterými jsou certifikované trezory, ale naše účast nám pomáhá dostat se do širšího povědomí lidí, kteří pak objednávají třeba za půl roku nebo za rok. Vždycky je lepší vidět výrobek v reálu než jenom na internetu nebo v časopise, osahat si ho, vyzkoušet. S účastí jsme spokojeni, už první den přinesl třináct objednávek a věřím, že do konce výstavy naplníme naše očekávání.

Martin Kubis, regionální obchodní manažer, Meopta – optika
Zákazník nezíská ten správný dojem o výrobku, dokud si ho nevezme do ruky a nevyzkouší. Proto se snažíme být lidem co nejblíž a jezdit každý rok na výstavy. Ta brněnská je pro nás zajímavá i proto, že jde o jedinou větší výstavou na Moravě. V první den jsme byli příjemně překvapení, že už od devíti od rána se sem začaly hrnout davy lidí. Těm jsme letos přijeli přestavit i dvě novinky - puškohledy z nové řady Optika 6 a inovovanou řada binokulárů B1.1.

Roman Konstanz, obchodní zástupce pro Českou republiku, Rapier, Zvolen, Slovensko
V Brně představujeme optické přístroje značek Minox a Leica, což jdou v podstatě národní německé produkty. Zájemců na našem stánku byl dostatek a pořád bylo s kým komunikovat. Neděle byla opravdu silným dnem a také úterní návštěvnost byla po celý den na dobré úrovni. S prezentací našich produktů jsme spokojeni.

Jiří Kulhánek, jednatel, ECO CARS, Říčany u Prahy
Zabýváme se výhradně elektromobilitou - malou, farmářskou, lesnickou, zahradnickou a v některých segmentech i komunální. Návštěvníci se nejvíce zajímali o dojezd elektromobilů, životnost akumulátorů a s tím spojené náklady na provoz. Na celkové hodnocení je ještě brzy, ale již nyní mohu říct, že naše elektrovozy vzbudily zájem. Jsme tady na správném místě.

Michal Minařík, obchodní zástupce společnosti ZÁHOŘÍ Rudel, Bystřice pod Hostýnem
Na stánku jsme zaznamenali velký zájem hlavně o termovize, což vnímáme velmi pozitivně. Těší nás, že se návštěvníci u našeho stánku zastavují a zkoušejí si je. Myslivci v nich vidí opravdu velký potenciál, mohou je využívat různými způsoby a uplatnění nacházejí i v dalších oborech, například u ochranných složek policie. 

Marcela Vašková, klientský servis, UH CAR, Uherské Hradiště
Jsme spokojeni, zvlášť nedělní účast byla suprová, přestože počasí nebylo úplně ideální, ale i tak přišlo hodně lidí. Během dne se u nás zastavilo na třicet potenciálních zájemců o náš třístranný sklápěč ISUZU, což je terénní vozidlo vhodné pro farmáře, lesníky i včelaře. Celkově se mi veletrh velmi líbí a považuji ho za podařený. Je interaktivní a zajímavý nejen pro dospělé, ale i pro děti, pro něž jsou atraktivní zvířata a mají tu i hodně možností poučit se v různých oblastech.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše