Mezinárodní strojírenský veletrh

Kovosvit. Baťa, "Boháro" a dnes 3D tisk kovů

Kovosvit MAS patří mezi československé strojírenské legendy, proto společnosti ze Sezimova Ústí patří čestné místo ve výstavě 100ries v pavilonu A, kam zapůjčila svoje neméně legendární "Boháro". Multifunkčním zařízením se věnují dodnes, o čemž se přesvědčíte v jejich expozici v pavilonu P.

Když se řekne Boháro, strojaři okamžitě vědí. Před univerzálním soustružnickým centrem, které v sobě spojilo frézovací a soustružnické technologie, si v 80. letech sedl na zadek celý svět. Vyprojektoval jej konstruktér Ladislav Borkovec z Kovosvitu MAS ze Sezimova Ústí. Tyto stroje s označením MCSY má ještě dodnes mnoho podniků ve své výrobě.

Na multifunkčních zařízeních stojí jihočeská společnost i nadále. V roce 2017 přišla s unikátním strojem WeldPrint 5X – s odborníky z ČVUT konstruktéři vymysleli, jak zkombinovat 3D tisk kovu a obrábění v jednom prostoru. Firma si za něj odnesla Zlatou medaili MSV, kterých má mimo jiné za svoji historii opravdu hodně. V Brně a samozřejmě na světovém trhu slavil úspěch i nový pětiosý obráběcí stroj MCU450.

Letošní expozici společnosti Kovosvit MAS najdete v pavilonu P (stánky 129 a 130)

Jihočeský strojařský gigant vznikl v roce 1939 díky Tomáši Baťovi, který hledal vhodné místo pro továrnu na obráběcí stroje. Ve Zlíně už to nešlo, nenašel by do továrny dostatečný počet lidí. Chtěl na Slovensko, ale z toho vzhledem k politické situaci sešlo, a tak nakonec padla volba na Sezimovo Ústí. Dodnes se v žertu říká, že nebýt Bati a vystavění Kovosvitu bylo by jen předměstím blízkého Tábora.

Dnes zná značku Kovosvit MAS (původně kvůli slovenským plánům Moravské a Slovenské strojírny, později Moravské akciové strojírny) a právě třeba Boháro celý svět. Přesně podle baťovského hesla: „Když člověk ví, co, jak a proč dělá, a ví, kam má jít, úspěch se musí dostavit.“

Foto: archiv Kovosvit MAS

Virtuální prohlídka 100RIES

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše