Mezinárodní strojírenský veletrh

Světoznámé vodorovné vyvrtávačky z Varnsdorfu

Historie výroby obráběcích strojů ve Varnsdorfu začala rokem 1903. Malá soukromá firma vyrábějící velké množství druhů obráběcích strojů se časem vyvinula v prosperující továrnu specializovanou na vodorovné vyvrtávačky a vyvážející téměř do všech světadílů. Příběh TOS Vanrsdorf najdete hned na dvou místech - ve výstavě 100ries v pavilonu A a současnou produkci v pavilonu P v expozici s číslem 100.

Továrna nepřerušila svoji činnost ani v jedné ze dvou světových válek, během své dosavadní existence třikrát změnila majitele, prošla sedmi politickými režimy. Založena jako rakousko-uherská firma německým kapitálem se změnila v elitní československou továrnu na obráběcí stroje, poté se na několik let stala součástí německého hospodářství. Po osvobození a znárodnění se postupně vyvinula v jednoho ze špičkových výrobců obráběcích strojů v socialistickém Československu. Nyní je TOS VARNSDORF opět soukromou firmou, privatizovanou čistě českým kapitálem. Její hlavní činnost spočívá ve vývoji, výrobě, prodeji a servisu obráběcích strojů určených pro opracování obrobků od velikosti 1 m3 s finální výrobní přesností dílců na úrovni setin milimetru. Konkrétně to jsou vodorovné vyvrtávačky, stroje s velmi širokými možnostmi použití.

Letošní expozici společnosti TOS Varnsdorf najdete v pavilonu P (stánek 100).

Společnost si z MSV odnesla osm zlatých medailí, například v roce 2000 za stroj WFN 180 HS Q. V té době se jednalo o stroj využívající nové vysoce produktivní technologie vysokorychlostního obrábění. Byl určen pro obrábění i tvarově složitých povrchů na deskových nebo skříňových obrobcích z litiny, oceli, hliníku a slitin lehkých kovů. Uplatnění nacházel při obrábění forem, lisovacích nástrojů a zápustek s obecně tvarovanými plochami.

Virtuální prohlídka 100RIES

Společnost v poslední době představuje alespoň jednu novinku ročně, zpravidla na významných veletrzích nebo na zákaznických dnech. Zcela aktuální je nabídka obráběcích center z řady WHT.

Foto: archiv TOS VARNSDORF

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše